Záporná Kelvinova teplotní stupnice

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princip záporného teploměru pana Kelvina

Definice[editovat | editovat zdroj]

Teplota je míra kmitání čehokoli a kdykoli.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dobře známý modní návrhář Kalvín Klain se mimoděložně narodil jako sirotek mecenáše Im Ser Xaver (pocházel z moravsko-vietnamského rodu) a amerického miliardáře Johna Voka. Jeho sirotčí mládí bylo trpké zejména útoky sourozence Celsia. Po nečekané a přesto předpokládané tragické nehodě Celsia se uchýlil do ústraní a věnoval se osmému zákonu termodynamickému, zákonu 101 o rodině a spatřil, že absencí v módním průmyslu se naplno může věnovat čistému bádání o teplotě.

V jeden mrazivý den (276. den roku 276 př. n. l.) přebírá po vlastním bratru křestní jméno a tentýž den své rodné jméno opouští a vrací se ke svému původnímu, tj. Kelvin (zřejmě při zápisu do matriky zcela roztřesen smrtí bratra a částečně zimou se překlepl, což vysvětluje rozdíl původního a konečného).

Způsob bádání[editovat | editovat zdroj]

Jedním z dochovaných artefaktů Kelvina byl bratrův teploměr, jenž umožňoval měřit teplotu v jakémkoli prostředí. Mladého Kelvina nejen, že vzrušovalo toto nou hau (how know), ale niterně jej trápilo, že při –20 dílcích bratrovy stupnice se stává Země neobyvatelná. Jistou lineární transpozicí dokázal, že tato teplota se ve fyzikální podstatě dá vyjádřit magickým číslem – jeho rodným letopočtem.

Kelvinova stupnice[editovat | editovat zdroj]

Pravá, pozemská Kelvinova stupnice vychází z dílků od jedné do hodně. Kelvin neznal v té době nulu. Ve fyzikální laboratoři a zejména během cest hromadnou dopravou zjistil, že čím nižší teplota (nyní již egocentricky jen „jeho“ teplota), tím nižší pohyb molekul, atomů, kapitálu, osob.

Matematické přiblížení a fyzikální experiment[editovat | editovat zdroj]

Pokusy pana Kelvina končily téměř vždy na hraně lidského (pravděpodobně i jeho) chápání. Po přiblížení se k jedničce sice dostal ve škole za známku jedničku, ale nemohl se odlepit od plnícího již nepíšícího pera a tak pracoval útrpně dál.

Značka pro teplotu T nepochází z českého slova Teplota, ale z jednoho mejdanu na golfovém hřišti, kdy mu golfové Téčko vlítlo po odpalu do nosu až ho zamrazilo v zádech. Tím datujeme dobu vznik označení písmenem T.

Vědec Kelvin nulu překonal po teplotním převratě pomocí specialisty – mistra na globální oteplování a pátral po přístroji, který by mínusovou teplotu skutečně změřil. Zcela průkazným přístroj pocházel od nebožtíka Celsia, jenže kdysi v době prohibice zmizela jeho lihová náplň. Kelvina napadlo svérázným způsobem odporovat fyzikálním zákonům (a úspěšně) a do zkumavky nalil čirou kapalinu. Vodu. (Demonstrováno obrázkem červenou barvou.)

K tomu, aby bylo možné pokus a konečný experiment, bylo potřeba ovzduší laboratoře pořádně nasytit lihovými výpary. Během mejdanu došlo i ke zvrhnutí teploměru nohama vzhůru a užaslý Kelvin tak mohl sledovat, jak teplota klesá hodně hluboko pod samotnou (jeho) nulu. Demonstrováno obrázkem napravo: fig. B. na němž je patrné, že líh již v trubici není. (Značeno modře.)

Ovšem většina vědců v Kladně s tím nesouhlasí, zatím se však nepodařilo zjistit názor ze Záporna.