Zlínská lidově demokratická republika
Tenhle článek stojí za starou bačkoru. Můžeš pomoci Necyklopedii jeho rozšířením do přijatelné podoby. |
Zlínská lidově demokratická republika, zkratkou ZLDR, je stát ve střední Evropě. Na východě sousedí s Českou republikou, na západě se Slovenskem. Počet obyvatel je 330 000, hlavním městem je Zlín. V zemi vládne vojenská diktatura v čele s 298. plukem, který dříve patřil pod Armádu České republiky (dále jen AČR). Stát vznikl vojenskou invazí na bývalé okresy České republiky Uherské Hradiště a Zlín 18. 4. 2022, nezávislost vyhlásil 28. 5. 2022. Hospodářská vyspělost je srovnatelná s Českou republikou, dochází zde k velkému nedodržování lidských práv. Stát je ekonomicky orientován na východ, má uzavřené smlouvy s Ruskou federací ohledně ekonomické a militární pomoci případě potřeby.
Dějiny[editovat | editovat zdroj]
České pohraničí je od roku 2020 politicky rozvráceno, místní obce a oblasti ovládají vojenské útvary. Na území okresu Uherské Hradiště od roku 2020 významně působí 2 vojenské jednotky, a to Dolňácká vojenská koalice (dále jen DVK), jež je tvořena několika dříve nezávislými pluky AČR, spravující obce Strání, Horní Němčí, Slavkov, Březová, Lopeník a Starý Hrozenkov; a 298. pluk ovládající obce Bánov a Suchá Loz. 298. pluk je paradoxně vojensky silnější než DVK, jako příčinu je možno označit právě již tehdejší dohody s Ruskou federací. Oba pluky se odjakživa nemají příliš v lásce, nicméně do dubna 2022 nedošlo k žádné významnější eskalaci.
12. 4. 2022[editovat | editovat zdroj]
V úterý 12. dubna 2022 došlo v přesunu jednotek 298. pluku na podhůří hory Javořina, nejvyššího bodu Bílých Karpat. Základna DVK u Kamenné boudy na severním úpatí kopce byla v řádu minut obsazena vojáky 298. pluku, kteří zde založili svůj tábor. O hodinu později došlo k brutálnímu obsazení vysílače Javořina na samém vrcholu kopce, který byl do té doby v rukou DVK a pokrýval signálem celé daleké okolí, včetně části Slovenské republiky. 298. pluk vysílač úspěšně obsadil a okamžitě eliminoval signálové pokrytí dolňácké oblasti.
14. 4. 2022[editovat | editovat zdroj]
Dva dny po útoku na vysílač Javořina obdržela DVK zprávu od 298. pluku oznamující tajné jednání na Kamenné boudě s nejvyššími představiteli obou skupin. Jednání probíhalo ve večerních hodinách, výsledek ani obsah jednání nebyl do následujícího dne známý. Později vyšlo najevo, že předmět jednání byl následující: 298. pluk je ochoten vrátit správu vysílače Javořina pod správu DVK v případě, že se obě organizace spojí v jeden celek a podniknou okamžitou invazi na zlínský krajský úřad, a ze Zlínského kraje vytvoří suverénní, východně orientovaný stát. DVK nabídku přijala. 298. pluk se tedy stává součástí DVK, jejíž název je nadále používán pro celou vojenskou organizaci.
15. 4. 2022[editovat | editovat zdroj]
Během brzkých ranních hodin došlo k přesunu jednotek nového vojenského útvaru vystupujícího pod názvem Slovácká koalice (dále jen SK) do Bánova a Slavkova, odkud během rána vyjely ozbrojené vojenské konvoje směr Zlín. Ve stejnou chvíli byly vyslány dva bombardéry s úkolem odpálit veškeré policejní a vojenské stanice ležící mimo území Bánova a dolňácka.
Kolem desáté hodiny dopolední dochází k obsazení celého uherskohradišťského okresu vojáky DVK. Armáda České republiky stahuje veškeré své jednotky do Zlína. O několik desítek minut později začíná rozhodující boj. Ze všech koutů uherskohradišťského okresu dochází k postupu vojsk DVK na Zlín, jehož obyvatelé se snaží o evakuaci. Jednotky DVK mezitím uzavírají veškeré příjezdové cesty na Uherskohradišťsko a Zlínsko, nevynechají ani úsek železničního koridoru Břeclav – Přerov, konkrétně úsek Nedakonice – Tlumačov. Na nádraží v Otrokovicích a Starém Městě u Uherského Hradiště se shlukují tisíce lidí čekající na vlak, který nedojede.