Šuplera
Šuplera je nástroj určený pro měření čehosi, kdykoli a kdekoli. Zejména šroubů. Jak název vypovídá, jde o zařízení typu „šup sem, šup tam“. Dále je popsáno několik technických prvků nástroje šuplera. Šoupě, šoupadlo, nonius.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Jak je patrné z první fotografie, je šuplera velice jednoduchý nástroj (autorská práva na uveřejnění fotografie byla zakoupena od Egyptského muzea v Káhiře za pouhých 10 €). Tento typ pochází z dob faraóna Ramsese II. a byl využit ku proměřování detailních dílů kocábky Noemova archa (Na rozdíl od této první šuplery archa leží a chátrá ve stanu vedle Cheopsovy pyramidy. Šuplera na fotografii si v soukromých sbírkách nejmenovaného brněnského mecenáše z Berouna užívá svého poslání). Pro technický popis jsou zde uvedeny písmena N (Nonius) a O (bod otáčení).
Název „šuplera“ vlastně vznikl náhodou. Řidič, či pilot pan Šumachr si před každým startem jízdy Formule 1 musel zkontrolovat hmotnost vozu a mnohokráte kvůli rýmě nemohl vézt zatracené prášky, ani šporvingly na nos (často uváděno v reklamních spotech televize). Použil proto šupleru. Jest zde patrná podobnost slova šu-plera a šu-machr. Protože v použití šuplery je mistr Šumachr ojedinělý machr.
Popis funkce[editovat | editovat zdroj]
Šuplera jest určena k měření. První egyptský model umožňoval podobně jako sex-tant měřit úhel, vzdálenost, hloubku, čas, teplotu, tlak, burzovní index BCPP atp. Dnešní přístroje umožňují měřit délku čehosi do vzdálenosti asi 20 cm s přesností hala bala desetiny milimetru.
V přiloženém obrázku je pseudozvětšenina šuplery. Pacičky nalevo měří nějaký kroužek, nebo šroub. Vpravo dole je zmíněný Nonius, ze kterého lze pomocí brýlí s dostatečnou optickou mohutností přečíst nejen muší hovínka, ale i rozměr předmětu.
Nonius[editovat | editovat zdroj]
Nonius je měřítko, k jehož preciznímu dotažení od dob slávy Egypta došlo ve Vatikánu. Na příkaz neznámého papeže byl jeho krejčí, velevážený Nonius Pius Onanius Nanometrius XXIV. pověřen ušitím róby. (Sponzorem byl tehdy pan Onasis). Vzal tedy krejčoský metr, vzal míru v pase (sotva se metru dostávalo přestože krejčovský metr má metr a půl) a střihl sukno. Pro ověření pravosti míry proporcí papežova těla si vzal míru ještě jednou, ale jiným metrem, který byl Noniován (byl o hlavu kratší, cca o 10 %. Krejčí Nonius tak v podstatě objevil možnost daleko přesnějšího měření pomocí dvou nevěrohodných metrů. A jak tak bývá, byl nakonec o hlavu kratší.
Kosmický program[editovat | editovat zdroj]
Ve výzkumném institutu pro dopravní lety je využita šuplera neangličákovitého typu, tj. v měřítku 24:1. Jen pro ilustraci: mezi levou a pravou pacičku šuplery je možné vměstnat 16 548 967 (prvočíslo) kuliček hrášku, 5 489 540 fotbalových míčů, 256 000 tchýní. Fotografie (se svolením fy TESLA) demonstruje využití šuplery při finálním měření větráku nového typu kosmické lodi typu Fan-Fan-Pšouk-Brouk. Jelikož výzkum nadále pokračuje, není možné konsorciem Necyklopedie zveřejnit detailnější informace o celkovém projektu.