Džouzef Skočzvokna (jaderný chemik)
Džouzef Skočzvokna je jaderný chemik, který jako první objevil jediný prvek patřící do skupiny vzácných kovů – fez. Také za něj dostal svou první Nobelovu cenu, nyní je držitelem 30 dalších cen. Již v dětství začal provozovat svůj koníček – skákání z okna. Od té doby, co utekl mamince a spadl z okna ve druhém patře, má stálou frakturu lebky a možná proto mu tento koníček vydržel do dospělosti.
Život[editovat | editovat zdroj]
Džouzef Skočzvokna se narodil v neděli 24. prosince 2000 v malé vesničce zvané Brno. Žil zde v jediném místním mrakodrapu v předposledním patře s maminkou a tatínkem. Brno měl velmi rád, ale jeho rodiče se zde báli o jeho zdraví, jelikož od doby, kdy ho poprvé položili do kočárku se mermomocí snažil vyskočit. Často také jezdil k babičce, která bydlela Na Kraji světa. Zde se mu poprvé podařilo ve věku dvou let vylézt na židli, z ní na stůl a potom vyskočil oknem v druhém patře. Bohužel dopadl hlavou na kyblík s vodou a od té doby má nenávratnou frakturu lebky.
I přes to všechno byl již na základní škole velmi chytrý. Všem učitelkám horlivě vysvětloval vše, co se dozvěděl. Od té doby, co jim řekl, že zvířata i lidé jsou popoháněni elektřinou, mu však nikdo nevěřil, a to jim dokonce vysvětlil svůj pokus se žabími stehýnky. Dodnes říká, že kdyby ho za jeho pokus tenkrát pochválili, mohl mít dnes o 5 Nobelových cen více (všimněte si, že se jedná o prvočíslo). Místo toho mu ale vynadali, že dnes již přeci všichni vědí, že živé bytosti jsou popoháněny elektřinou a že si nemá připisovat zásluhy tak velkého vědce, jako byl slavný Galvani.
Po této zkušenosti se rozhodl, že již ve 4. třídě bude psát přijímací zkoušky na střední školu a také je složil. Dostal se na prestižní učiliště biochemického složení potravin a ve třídě byl premiantem ve všech předmětech, kromě chemie. Nikdy však nepochopil, jak je možné, že nemá jedničky i z tohoto předmětu, když právě on vždycky svému učiteli vše vysvětluje. Také nechápal, jak může učit někdo, kdo neví, že když se smíchá voda s kyselinou siřičitou, vznikne to stejné, jako když se smíchá modrá skalice s ocelí. Rozhodl se tedy, že on bude ten nejlepší. Už ve 13 letech (všimněte si, že se jedná o prvočíslo) po několika dlouhých minutách práce objevil nový prvek, který nazval fez. Právě za tento objev získal svou první Nobelovu cenu.
Po této události mu byla odpuštěna základní, střední i vysoká škola, a tak se mohl rovnou stát jaderným chemikem. Doposud získal ještě dalších 29 Nobelových cen (všimněte si, že se jedná o prvočíslo) a každou z nich oslavil svou oblíbenou aktivitou – skokem z okna. Možná právě proto začal po nátlaku lidí pracovat na svém dalším výzkumu Proč mi skok z okna nic nedělá?
Dílo[editovat | editovat zdroj]
Džouzef Skočzvokna samozřejmě udělal bezpočet objevů:
- prvek fez
- objevil chemickou skupinu vzácných kovů
- vynalezl nejslabší magnet
- je vynálezcem kovových tabulí do oken
- je hlavním projektantem brněnského metra
Napsal i spoustu literárních děl:
- Proč nemůžu zemřít?
- Žiju?
- Skočit, či neskočit?
- Vzácné kovy