Foltýn

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Foltýn je jednotka důvěryhodnosti, kterou zavedl VTN od 1. října 2024 na počest nejdůvěryhodnějšího jihlavského právníka Otakara Foltýna.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Foltýn (možno s malým i s velkým písmenem), se zkratkou F (pozor na záměnu s Furtem) náleží použít ke stanovování věrohodnosti nebo důvěryhodnosti toho či onoho. Může to být výrok, údaj, statistika, a vůbec jakákoliv vyřčená nebo napsaná informace. Počet Foltýnů se pak rovná počtu lidí, kteří takové informaci věří.

Oproti běžným jednotkám se zpravidla dál nedělí - neexistují tedy milifoltýny nebo mikrofoltýny (to by tomu totiž nevěřil ani autor informace). Naopak častými jsou kilofoltýny (kF) nebo megafoltýny (MF). Například čechistánská vládní prohlášení nepřesahují 2 megafoltýny (2 MF), obvyklejší je 100-500 kilofoltýnů (kF).

Zahraniční mutace[editovat | editovat zdroj]

Protože v cizích jazycích by původ pojmenování této jednotky neměl ten správný význam nebo by cizinci příliš zápolili s báječným čechistánským pravopisem, pojmenovává se tato jednotka v cizích jazycích jinak:

  • v německojazyčném prostředí Goebbels se zkratkou GB (oblíbené jsou kilogoebbelsy neboli KGB),
  • v ruskojazyčném prostředí Molotov ze zkratkou Mol (tj. kMol, MMol)
  • v anglojazyčném prostředí Chamberlain se zkratkou Crt (např. kCrt, MCrt, vzácně GCrt)
  • v žabožroutském prostředí Daladier se zkratkou Déb (ev. Db tam kde nemůže dojít k nedorozumění, tj. kDéb a MDéb nebo kDb a MDb)