Stupeň Fahrenheita

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Teploměr podle Fahrenheita. Originální návrh podaný na patentový úřad, kolorováno.

Stupeň Fahrenheita zkratka °F je jedna ze tří teplotních stupnic. Vyjímečná je však oproti zbylým dvěma zejména svojí nesmyslností a nelogikou. Aktuálně se její používání zachovává jen v USA a to převážně z humoristických důvodů.

Objevení[edit | edit source]

Stupnici vymyslel jakýsi Gabriel Fahrenheit. Jako referenční bod použil teplotu, která musí být venku, aby mu v nevytápěné chatě zamrzly nohy v kbelíku. A tak si Fahrenheit sedl, dal nohy do vědra a ve chvíli, kdy mu v něm zamrzly, vysekal si nohy z ledu a rozhodl se jít ven, a vyznačit na teploměru bod od které vše dolů bude v mínusových hodnotách a vše nahoru v plusových. A na teploměr začal malovat čárky, které značí každý stupeň Fahrenheita. Na takovou zbytečnost, jako je pravítko, se samozřejmě vykašlal, a tak mezi čárkama nakonec byly různě široké mezery. A takto vznikl jeho originální teploměr, ten si nechal patentovat, a podle něj se začaly vyrábět další a další teploměry.

Uvedení v provoz[edit | edit source]

V Americe si tato nová stupnice začala rychle získavat obdiv a to hlavně protože američani mohli říct evropě: "Cha cha, mi máme něco vlastního a to dokonce made in USA!" Její hlavní přednosti však vynikly až v druhé světové válce, když němci náhodou odposlechli, že je někde 32°F, absolutně netušili, co to znamená. Dá se tedy říct, že Fahrenheit stál i za tehdejším šifrovacím systémem, přesně po vzoru Fahrenheita totiž napadlo Američany, že když „a“ bude znamenat „b“, a „b“ bude znamenat „z“, tak takový bordel bude nepřítel těžko srovnávat.

Fahrenheitova stupnice ve světě[edit | edit source]

Používání Fahrenheitovy stupnice je v Evropě nelegální; za to že budete měřit podle Fahrenheita vás sice nikde nezavřou, ale pokud v důsledku této zmatečné stupnice způsobíte nějakou škodu, třeba upečete svoje dítě v autě, budete použití této stupnice bráno jako přitěžující okolnost. V Americe byla původně zase zakázaná Celsiova stupnice, ale poté co se ukázalo, že Fahrenheitova stupnice je naprosto nepoužitelná, byla Celsiova zlegalizována, však používá ji vtama málokdo.


Metr2.jpg :: Jednotky ::
BambilionBrazilský pytelBhuptgBžilionDANGlompHafoJednotka bolestiJednotky SIKiloKilofreudMajlantMetrMilošekundaŇOparníkPalecPrduchovo čísloStlačenýStupeň FahrenheitaSoustava jednotek TVVelaZblo