Křída

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Tak jsem zas někde čet, že třeba v takové křídě bylo mnohem větší vedro, než je dnes. To je pochopitelně dalším zcela nevyzvratitelným důkazem, že žádné globální oteplování neexistuje. Na to může vzít jed každá propiska, každá, která mě kdy komu ukradla ze židle.“

- Václav Klaus

„Tak mi, soudruzi, už konečně řekněte, kdo tuhle šlamastiku zavinil, nebo vás podřežu!“

- Generál Koolasuchus

„Není pochyb o tom, že data o vedru z křídy jsou falešná... Při takové koncentraci oxidu uhličitého by se přeci už celá planeta uvařila, včetně žáby! Hau dér jů?“

- Gréta Thunberg

Křída, anglicky chalk, je mylný název pro geologické období, které se ve skutečnosti nazývá fixa. Vzhledem k tomu, že už jste ale dobloudili k tomuto článku, najdete zde základy tématu. Jedná se o nejsvrchnější periodu éry druhohor. Dělí se na 2 (a hele, prvočíslo) epochy a 12 (není prvočíslo) chrochtostratigrafických stupňů. Začátek není jasně určený (chybí zde pořádné vymírání), ale většinou se jím stanovuje doba nástupu kvetoucích kytek, z jejichž plodů se dal lépe pálit alkohol, než z dosavadních cykasů a jehličnanů. Konec křídy (fixy) je datován přibližně na 66,6 milionu let před člověčím letopočtem do doby, kdy do Zeměkoule bácnul asteroid a vyhubil asi 666,13 % veškerých organismů, včetně dinosaurů (což je mimochodem jen další sprostá lež)

Důležité milníky[editovat | editovat zdroj]

Rovnou na začátku období došlo v laboratořích ke vzniku kvetoucích rostlin, jmenovitě magnolií. Z jejich plodů se pálila kvalitní, návyková magnoliovice. Snad všechna zvířata té doby se na ní stala závislými (kromě dinosaurů) a ve velkém vznikaly nelegální palírny. Hromadící se C2H5OH měl za následek vytvoření rozsáhlých sedimentů v podobě prolihovatělých jílovců, které by bývaly mohly být kvalitním materiálem pro výrobu lihových fix i v době člověkocénu.

Nutno uznat, že situace s masovým alkoholismem zašla v křídě až příliš daleko.

Bohužel však v cenomanu došlo k rozsáhlým politologicko-sociologickým změnám ve společnosti a většina občanů začala být spíše příznivci abstinence. Následně se došlo k závěru, že lihové šílenství předchozích milionů let je globální historickou ostudou, a lihové sedimenty z té doby byly proto bez milosti denudovány (alespoň z většiny). Smazal se tak důležitý, ba přímo stěžejní odkaz dané doby a zůstaly jen vrstvy s dinosaury, prasavci a podobnými potvorami (například Pekelná prasklina v Amerikistánu, tehdy Laurasijském despotátu) a vrstvy tvořené pro psaní méně praktickou, lámavou křídou, které však úplně původně tvořily jen malou podmnožinu hornin z té doby. Ve školství tyto nepříliš vydařené psací pomůcky přežívají v jisté formě dodnes.

Uprostřed období došlo k menšímu průšvihu s globálním klimatem. Bůh Zeus nebyl spokojen s politikou abstinence a jeho sopky se rozběsnily tak, že se prudce zvedla hladina moří (což je vidět i v Čechistánu, včetně Práglu) a začlo být nesnesitelné horko. Navíc Dius vyprodukoval obrovské množství plynů, které doslova otrávily a eutrofizovaly veškerý světový oceán. V těsném sledu po tomto maléru došlo k bitvě na Bílé hoře.

Ke konci období došlo k již zmíněné události nazvané pomezí K-Pg (dříve označované jako K-Gb)

Základní anachronostratigrafické stupně a jejich význam pro Tuzemsko[editovat | editovat zdroj]

Berrias - název je odvozen z paleočeštiny, kde brát znamená krást. V této době byla totiž na území Čechistánu zvýšená kriminalita. V jižní části Moravistánu se místo prolihovatělých jílovců usazovaly staromódní vápence (a proto se zachovaly do dnešní doby v podobě Pálavy)

Valangin - na jihu Moravistánu pokračovala sedimentace podle starých, nudných pořádků. Žili zde podivní mořští krokodýli, kteří však měli být podle nejnovějších evropských norem dávno vyhynulí. Přibližně ve spodním hoterivu přichází do Tuzemska magnoliovice a záznam proto na dlouho mizí.

Cenoman - v této době panovala v Tuzemsku strašlivá drahota. Vládními opatřeními se drasticky zvýšila dokonce i cena dosud běžných fixek. Především v Práglu a okolí se vytvářely lupky peruckých vrstev, ve kterých se, jak ostatně sám název vypovídá, usazovala plnící pera. Podle paleokytkologů by se zde měly též nalézat rostliny, o čemž by se na první pohled mohl přesvědčit každý prostým sběrem fosílií. Jediným problémem však je, že tyto lupky skoro nikde nevychází na povrch, což je dáno tím, že se nám různé zlé entity snaží odepřít přístup k pravdě a poznání. Vědecký tým Necyklopedie ale provedl vlastní průzkum a došel k tomuto závěru: ke smůle těchto krutovládců fungují geologické procesy, pomocí kterých se některý obsah lupků může dostat mimo lupek samotný a vykrystalizovat v půdě. Na příslušných lokalitách se pak dají najít především rozsáhlé vrstvy na sebe nahloučených skleněných flašek od chlastu, nejspíše magnoliovice. Zdaleka nejlepší lokalitou, kde můžete tyto artefakty najít, je pražská Vidoule. Jinde se kromě skleněných lahví nachází v hojném množství i eternitové střešní krytiny, pneumatiky a další himbajs (např. v Satalicích v místech bývalé cihelny).

Následují postupně dvě zdvižení hladiny oceánu a všechny tyto poklady se na čas ocitají pod hladinou.

Turon - v zahnilém, smrdutém českém moři se prohánějí strašlivé spousty žraloků, mosasaurů a jiných oblud. Jedná se o místo, které úplně vybízí ke koupání. Toto období je reprezentováno častými, kvalitními výchozy, avšak sběrače fosílií opět příliš nepotěší, protože zkameněliny z těchto sedimentů byly většinou již dávno vytunelovány.

Geopolitická situace[editovat | editovat zdroj]

Podle výzkumů vědeckého týmu Necyklopedie se podařilo prokázat, že mnoho nejmenovaných politiků z dneška umí cestovat časem do minulosti, včetně té velmi vzdálené. K tomu se ještě musí připočítat ostatními badateli často opomíjená přítomnost ryze tehdejších státníků a jejich působení. Vědecký tým necyklopedie proto hodlá založit zcela nový obor paleopolitologie.

Globální pohled[editovat | editovat zdroj]

Úspěšně pokračuje rozpad říše Gondwana, přezdívané též -333. říše (není prvočíslo). Od Gondwany se odděluje Australo-Antarktida, kde dochází ke komunistickému puči, jehož následkem se k moci dostává generál Koolasuchus. Tento přerostlý mlok nechá vyvraždit většinu obyvatel své země a ty zbylé uvrhne v hladomor. Svou bolševickou propagandu šíří po celém světě ve formě červených květů některých rostlin. Proti němu bojuje chrabrý pošťák Postosuchus, který ho ve finálním souboji při hranici K-Pg nakonec porazí. Cena za toto vítězství je ale vysoká. Po své porážce Koolasuchus prchá do člověkocénu, kde pomáhá založit Severní Koreu.

Květy ixor byly oblíbeným nástrojem šíření propagandy generála Koolasucha.
Tyto létající motákožirafy s dlouhými zobany byly hlavní složkou hatzegského letectva.

Na severu dále funguje Laurasijský despotát. Evropa je následkem rozsáhlých bombardování ve válce v období svrchní jury rozsekaná na malé ostrůvky (Tuzemsko je na suchu, Německo pod vodou, Británie je podobná dnešnímu stavu).

Tuzemský pohled[editovat | editovat zdroj]

Území dnešního Čechistánu a kusu jižního Německa je součástí protistátního celku zvaného Vindelická republika. Hlavní ostrov protéká od západu na východ říčka Paleoberounkavltavarokytkatrochulabealeopačně (tento staročeský název inspiroval lidojedy ze západní části ostrova k vytvoření jazyka, který se později bude nazývat němčina). Říčka slouží jako komunikační žíla a hlavní stoka ostrova. Podél toku se nachází osada lovců a sběračů jménem Paleoprágl (v okresu Slivenec). Hlavní městem státu je Český Vindelický Brod, kde se nachází letiště, sídlo vlády a strategicky důležitý pivovar. Hlavním přístavem ostrova je Slaný. Jelikož se nachází v nekonečných příbřežních bažinách, místní budovy musí stát na sekvojových a damaroňových kůlech, zapuštěných v bahně protolupcích. Můžeme zde nalézt sídliště, náměstí či nedokončené hradby. Na okrajích také vyrostly slumové chatrče, a to tím způsobem, že při prvním pokusu celý slum zahučel do bahna a musel být postaven znovu, pak se znovu propadl do bahna a znovu musel být vystavěn, a tak dále, dokud už nebyla půda předchozími pokusy o stavbu dostatečně zpevněna. V okolí se kromě močálů nachází také komáři a příbřežní porosty jehličnanů frenelopsis alata s asociovanými šišticemi alvinia bohemica (asociováno Kvačkem na základě výzkumu samičích reproduktivních struktur).

Ve zdejších (en)tropických deštných luzích a hájích povětšinou panuje docela nuda jak v <hlavní město Moravistánu v té době ještě neexistovalo>, ale uveďme alespoň pár zajímavých případů:

1) vynechme zprávy o dalších opovrženíhodných separatistických snahách teroristů z Krakonošsko-Jizerského ostrova, abychom se vůbec dostali k těm stěžejním věcem;

2) Podle zpráv proklatých investigativců žil ve Vindelické republice, konkrétněji v Moldanubickém kraji, jistý Paleozema(h)nus, který se živil jako provozovatel obchodu s pálenkou a cigaretami. Proslýchá se, že uměl vyrábět i zázračné pilulky ze sušených lístečků dryandra cretacea. Jelikož ale jeho kšeft už ve svrchním albu krachl, rozhodl se tento ovčan přesunout své pozadí do politiky;

3) když vindelický prezident Paleoklausus jednou opět tvrdnul na zcela nesmyslném jednání s velkovezírem Hatzegského chanátu, nic nevypadalo podezřele. Tu však se ze stolu zcela sama zvedla černá fixka, nenápadně čapla Paleoklaususe a odnesla si ho do své soukromé sbírky kleptomanů někde na Hatzegu. Byla z toho mezinárodní ostuda a pan prezident byl po svém odhalení hatzegskými tajnými službami okamžitě prohlášen za zahraničního agenta. Za trest pak byli na území Vindelické republiky posláni nějací zmutovaní pterodaktylové, jejichž schopnost létat se příčí snad všem fyzikálním zákonům. Paleoklausus se sice vrátil domů, ale od té doby zanevřel na vše hatzegské. Později se na Hatzeg a jeho hříšné obyvatele už ani Dius nemohl dívat, a rozhodl se ho proto raději sloučit s Rumunskem.