Kompozitní vakuum

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kompozitní vakuum je sloučenina vzduchu a vakua. Jedná se tepelně a elektricky izolační materiál odstraňující neduhy obyčejného vakua. Svou minimální váhou, vysokou izolační schopností a zároveň mechanickou odolností poráží jak běžné tepelné a elektrické izolanty, tak i nejnovější aerogely.

Závod kluzáků z kompozitního vakua. Pohled z vrcholu hory Halda

Objev[editovat | editovat zdroj]

Tento kompozitní materiál byl objeven týmem ostravské Necyklopedie. Motivací bylo přinést inovativní prvek, který by vnesl nové možnosti na pole techniky, navíc téma zkrátilo čekání na konec šichty. Po dlouhém vývoji se v roce 2016 ostravských výzkumníkům konečně podařilo překonat hlavní překážku, se kterou se na místě potýkali, a sice získat čistý vzduch. Tento vzácný plyn představuje vedle vakua hlavní přísadu používanou při procesu laminace.

Výhody proti běžnému vakuu[editovat | editovat zdroj]

Konvenční, čisté vakuum je velice reaktivní plyn: přijde-li do styku s jinými plyny, přemění se právě na plyn jenž reakci způsobil:

Vakuum + He → He
Vakuum + O2 → O2
Vakuum + N2 → N2

S čistým vakuem se tak za běžných podmínek vůbec nesetkáme, jeho výroba je náročná kvůli nutným bezpečnostním opatřením, převoz je možný pouze na speciálně cvičených měkkohrbých velbloudech.

Naopak kompozitní vakuum je díky svým pojivům nereaktivní. Výroba jak ve výzkumném středisku v Ostravě, tak v první továrně u čínského Pekingu se sice ukázala být složitá (kvůli nutnosti předzpracování místní atmosféry na vzduch), ale stačí jen minimální bezpečnostní opatření, a pro převoz se hodí i běžní velbloudi bez výcviku.

Využití kompozitního vakua a jeho vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Díky své nízké tepelné vodivosti λ=0,005 (W·m−1·K−1) což je až čtyřikrát méně než běžný aerogel a šestkrát méně sníh (čerstvý), ho lze použít jako tepelnou izolaci. Navíc má také skvělou elektrickou pevnost a to 150 (MV/m), kde poráží Teflon i sníh (čerstvý) na plné čáře, proto je hojně využíván jako dielektrikum v elektrotechnice.

Materiál je v podstatě netoxický a je možné s ním manipulovat bez použití ochranných rukavic. Díky pevnosti a lehkosti, má materiál velké možnosti v technice i nejrůznějších sportovních odvětvích.

Vědecký tým Necyklopedie v současnosti zkoumá unikátní vlastnosti jistého odvozeného materiálu, vzniklého sloupnutím jedné vrstvy kompozitního vakua pomocí lepicí pásky; o nových objevech v tomto směru zde bude informovat.