Nehty

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Anatomie konce prstu.png

Nehty jsou rohovinové plátky vyrůstající z konečků prstů lidí a jiných živočichů. Někteří však nehty vůbec nemají, například žížala.

Etymologie[edit | edit source]

Název nehty vznikl, tak nějak, přirozeně, při vymýšlení vhodného názvu pro nehty, během napomínání či plísnění malých capartů, provádějících se svými nehty činnost, pro kterou jsou určeny (viz níže): "Nech ty ... é ..., nech ty ..., nech ty ... nehty!". (Ano, "nech" se onehdá ještě psalo "neh", neboť chá se nepsalo (neboť ještě neexistovalo). Tedy, pokud se tehdy už vůbec psalo.)

Biologie[edit | edit source]

Smysl existence nehtů je efektivnější nabírání okolních vzorků při tréninku imunitního systému během vývoje dítěte, ať už ve fázi batolecí, pubertální či postpubertální. Kde by nestačily částečky okolního světa ulpět na prstíkách, tam zapadnou to nehtového koutu. Částečky jsou pak předány ke zpracování při okusování nehtů, případně při cucání palce.

Další smysl existence nehtů je poskytnutí možnosti držet se zubynehty. Proto je správně udržovaný nehet zakončen zoubkováním, jak je ostatně patrno i z přiloženého obrázku. Zoubkování lze nejsnáze udržovat ve funkčním stavu způsobem nejpřirozenějším, tedy pravidelným okusem.

Odborníci uvažují o sekundárním významu nehtů, a to při výživě. Nehty mají totiž vysokou nutriční hodnotu, obsahují spoustu bílkovin a vápníku. Proto národy, přírodní i civilizovaní jedinci jim blízcí, materiál okusem vzniklý zásadně beze zbytku konzumují. Nezanedbatelná je pak role nehtů při lovu šušňů pro Holubáře.

V civilizovaných zemích rozšířená praxe stříhání a vyhazování nehtů a zejména zákaz okusování může hrát roli při rozvoji civilizačních chorob, jako jsou alergie. Zásadně to pak znemožňuje možnost držení se zubynehty, což může zapříčinit i velmi hluboký pád. Marně si pak případná padlá žena říká: "jak hluboko jsem klesla". Sama si za to může. To má z toho, že si neokusovala nehty.

Demokracie a idiocie[edit | edit source]

V současném svobodném světě jest možno, považuje-li dáma, případně pán, tuto svou užitečnou část těla za nedostatečně zajímavou a přebytečně funkční, navštívit takzvané nehtové studio a nechat si tam nehty přelepit čímsi nadměrným, barevně křiklavým s ornamenty. Případně je-li libo, je možno si je nechat v sado-maso oddělení naopak vytrhat.


Věda a náhoda.jpg Prsty
PalecUkazováčekProstředníčekPrsteníčekMalíček
NehtyPrstová binární abeceda