Asterix

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Šotouš.

Tohle je zaměřeno na aviatickou (čti [do větru]) pavětev šotoušstva.

Obrázek Asterixe, hrdiny italského hentai, ze starých stránek se seznamem kategorií zpráv. Je to asi taková úlitba keltským kořenům EU, jako když Čechové píšou o slovanské mytologii. Vtipná.
Spartanská tetradrachma
hmotnost: 1 talent
složení: 90 % Ag
platnost: hafo staletí před Kristem a znova od léta 2012
cena: k nezaplacení
vztah k článku: vágní

All Purpose Structured Eurocontrol Surveillance Information Exchange (zkráceně AStErIx) je běžný formát pro výměnu dat mezi jednotlivými patry a mezipatry evropské byrokracie. Nejdůležitější jeho definicí je All Purpose - tedy že přes něj jde přenášet úplně všechno, tedy například kurz (eXchange) tetradrachmy, údaje o barometrických i multilateračně naměřených výškách orgánů ministrů Rady ministrů, call sign vládních vozidel (pokud jsou vybavena odpovídačem nebo aspoň ADS-B squitterem), cíle a pod.

Původně byl vyvinut pro řízení provozu létajících trolejbusů, pročež se k přenášení všeho (opak ničeho) používá z celé zprávy vždy jen několik obskurních pomocných bitů, kterých je naštěstí v každé verzi přehršel (slovo structured v názvu proto zjevně odkazuje ke kravským strukům a navzdory tradovanému, leč pochopitelnému omylu je českým přínosem v projektu). Pro sdělení několika málo slov je tak třeba několika kilobajtů dat a obsáhlejší dokumenty se odesílají několik měsíců. Pozitivním přínosem je tak i navýšení objemu komunikace mezi institucemi i uvnitř, což je dobré, neb komunikace prokazatelně pomáhá. Všeobecně. Výstupní formát Asterix je též jediným lidsky jakš-takš srozumitelným formátem, který leze z CMEU, což je podle anglické českopedie osmibitový počítač, nicméně jej pro výstupy používá i civilní verze bojového radiolokátoru Věra, která je již řízena přinejmenším počítačem dvanáctibitovým.

Formát je spravován Evropským úřadem pro kontrolu všehomíra - Eurocontrol - a používá se i mimo EU, například ve všehomíru. Různé kategorie slouží pro různé účely, především jsou různé u různých zdrojů dat, a liší se od sebe číslem a definovanou strukturou. Každá kategorie má navíc spousty různých verzí předepsaných standardů, které se od sebe liší pouze číslem. Přečíslovávání verzí je vázáno na potřebu vánočních prémií u odpovědných úředníků. Formát též pod názvem SAC nativně podporuje regionální ochranu dat podobnou, jako je u originálních DVD. A naprosto stejně účinnou.

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.
Merge-arrows.png Tento článek tematicky koliduje s článkem Aktivní radiolokátor Věra,

který je však stručnější a tudíž lepší.