Mandelbrot
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Šišoid. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Mandelbrot (česky též mandlbrót, německy Mandelbrot, rakousky Mandelbrot, švýcarsky Mandelbrot) je druh německého pečiva. Vyznačuje se především mandlovou chutí a Hausdorffovou dimenzí 2.
Příprava[editovat | editovat zdroj]
Základní surovinou pro tradiční bavorský mandelbrot jsou pochopitelně mandle, jak už říká název (Mandel - mandle, Brot - chleba). Od perníků se mandelbrot liší použitím zvláštního druhu kvasinek, vyšlechtěných údajně v 15. století dvěma aušpurskými bratry, sládkem a pekařem, z nepovedené várky Hefeweizen. Mandelbrotové kvasinky přidané do těsta s vysokým obsahem mandlové mouky vytvářejí při kynutí struktury označené o pět století výzkumníky ze CIA slovem fraktál. Dalšími přísadami je pšeničná mouka, voda, máslo, cukr, sůl a koření, které se velmi liší oblast od oblasti. Někdy se přidávají vejce, mléko nebo třeba české strdí. Mandelbrot se peče v předehřáté vysoké peci o teplotě asi 200 stupňů Celsia po dobu 40 minut, pekaři při tom do pece stříkají proudy vody nebo páry, aby se dosáhla co nejlepší dimenze.
Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]
Jak už bylo zmíněno, upečený mandelbrot je díky kvasinkám autohomomorfní, tedy po snědení většiny bochníku vypadá zbytek úplně stejně jako původní bochník, jen je menší. Toho samozřejmě využívají pekaři: upečou jen jeden velký bochník, který pak rozlámou na spoustu menších mandelbrotů různé velikosti. Mandelbroty bývají velmi křehké, při neopatrném balení se odlamují mikroskopické mandelbrotky, mandelbrotová strouhanka či dokonce nanomandelbroty; pekaři proto bochníky vždy balí paleopatrně.
Hausdorffova fraktální dimenze těch nejlepších mandelbrotů je rovna dvěma, bochník je tedy tvořen vlastně jen kůrkou, nejcennějším orgánem každého pečiva. Bohužel vědcům se dodnes nepodařilo dokázat, jestli má mandelbrot nulovou nebo nenulovou Lebesguovu míru, což už léta způsobuje hádky o ceně mezi zákazníky a prodejci.
Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]
- Jihoafrický Grondboontjiebrood vznikl za apartheidu nahrazením zakázaných mandelů buráky. Toto pečivo ovšem není fraktální, protože bavorské kmeny kvasinek jižanské ořechy zcela odmítají.