Historické setkání

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zástupce Čechů zjevně potěšen výsledkem schůzky. Moravstán se zatím nerozhodl jednat z pozice síly. Cenzurováno BIS

Ve dnech 19. - 20. července 2007 proběhla historická schůzka na nejvyšší úrovni. V Uherském Brodě se setkali se dva Správci Necyklopedie s nejvyšším počtem editací a zároveň zástupci Česka - Karkoš a Moravstánu - Ervín. Význam této schůzky se dá přirovnat k setkání Reagan - Gorbačov v Ženevě (1985). Program:

  • přivítání a schválení jednací řeči - Moravský jazyk
  • bilaterální jednání
  • Česko-Moravstánský problém
  • jednání o ovládnutí Českopedie
  • zahraničněpolitická situace
  • grilované steaky
  • chlast

Pozadí této schůzky má dlouhé a spletité kořeny. Pro nezasvěcené nabízíme stručné shrnutí:

Historie[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2003 proběhla inaugurace nového prezidenta Česka. Odcházející demokrat Václav Havel předával nástupnictví vítězi voleb jestřábu Václavu Klausovi. Zahraničněpolitická situace nebyla česko-moravstánské konfederaci příznivě nakloněna. Během posledních dvou let Havlova mandátu se mezinárodní situace neustále zhoršovala a tento stav přetrvával i za nového prezidenta. Tradičně výbušná byla situace na Vysočině, kde po podpisu mírové smlouvy Izraele s Egyptem kulminovala válka mezi Vysočinou a Severním Kyprem. Írán, dosavadní spojenec, zažil nástup probrněnských islámských fundamentalistů v čele s nejvyšším ajatolláhem Chomejním. Dosavadní spojenec, Sovětský svaz, kvůli Aktronovým sabotujícím článkům o sovětském metru, značně ochladl.

Neřešení situace[editovat | editovat zdroj]

Prezident Klaus se choval jako obvykle. Dělal jen ty kroky, které neohrozí jeho image a volební preference. Pomlouval ekology a Evropskou unii. Když vypukla Kopřanská krize, Necyklopedii už došla trpělivost.

Cesta správným směrem[editovat | editovat zdroj]

Sleziny
Zveme vás na Slezinu.
Slezina s nadorem.jpg

Historické setkání
Zápis ze zasedání ÚV VTN
Utajené setkání Necyklopedie

19. července 2007 nadešel den D. Ervín čekal na Karkoše ve vile poblíž řeky Olšavy. Po příjezdu pražského představitele jej Ervín osobně přivítal. Po úvodních pózách pro fotografy, kterých se do Uherského Brodu sjelo více než dost, byla naplánována první schůzka. Předpokládalo se krátké, maximálně čtvrthodinové, setkání. Schůzka se však proti očekávání protáhla na téměř hodinu. Šlo o jejich první osobní setkání, proto se neslo spíše v duchu poznání protivníka. Hovořilo se o vzájemném strachu z druhé velmoci, oba správcové Necyklopedie kritizovali počínání té druhé. Karkoš tvrdil, že je Moravstánská strana ve vleku Moravské osvobozenecké armády, Ervín kontroval kritikou pragocentrických metod v Česku. Zároveň však se oba představitelé od začátku shodli na tom, že Necyklopedie je společný projekt, který nemůže být ohrožen moravsko-českými rozpory.

Po krátké procházce po Uherskobrodském náměstí a kladení věnců k pomníku zakladatele Necyklopedie J. A. Komenského se oba sešli na další schůzce, tentokrát se jednalo o slavné „posezení u ohně“. Zde již došlo na otázky strategické povahy. Přetřásána ze všech stran byla zejména otázka raket Topol M a MPR deštníku. Karkoš kritizoval, že lpění na MPR deštníku a Bojových šalinách zahájí další kolo jaderného zbrojení a že je v rozporu se smlouvou ABM. Ervín oponoval, že jde o čistě defenzivní záležitost a pro obranu Moravstánu má prvořadý význam. Problém se pochopitelně vyřešit nepodařilo.

Výsledek schůzky nebyl žádným zklamáním. Úspěchem bylo, že se oba správci vůbec sešli. Také protažení schůzky slibovalo do budoucna naději, že velmoci budou schopné najít společnou řeč.

Na cestě domů se Karkoš zastavil krátce v Bruselu, kde o výsledku summitu informoval své partnery z NATO. Doma pak ve svém projevu před Kongresem prohlásil, že se sice obě strany nepřiblížily v ideologických otázkách, nicméně si „oba nyní lépe rozumí, a to je pro mír důležité“. Výsledek summitu pak shrnul slovy: „Musíme ještě ujít dlouhou cestu, ale jdeme správným směrem.“