Johann Wolfgang von Goethe

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Goethe (Stieler 1828).jpg
Zde zvracel Goethe.

„Mein Arsch ist keine Triller“

- sagt Goethe zu Schiller

„Mein Arsch ist keine Flöte“

- sagt Schiller zu Goethe

Johann Wolfgang von Goethe byl německý Jára Cimrman. (Vzhledem k časové souslednosti bychom však mohli říct i to, že Jára da Cimrman byl český Johann Wolfgang von Goethe.) Řečený Goethe se zabýval matemetikou, astronomií, botanikou, fyzikou, geologií, paleologariasmologií, zoologií… Znal se a přátelil se všemi tehdejšími německými osvícenci i romantiky. Se všemi si dopisoval. Kromě toho psal také poezii, prózu i drama, zkrátka literaturu.

Je také autorem mnoha citátů, podle některých údajů více, než Oscar Wilde a Joachim Brueghel dohromady. Rozsáhlá sbírka Goethových citátů se nachází zde.

Cestoval po celém Německu včetně přilehlých oblastí Čech. Tak opakovaně navštívil , Cheb, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Most (včetně Chánova), Teplice, Ústí nad Labem. Se svými přáteli založil sportovní klub Sturm und Drang, nápní jeho činnosti bylo popíjení burčáku (Sturm) a následné úprky na záchod (Drang).

Ukázka z Goethovy korespondence[edit | edit source]

Milý Hölderline,

děkuji Ti za všechny zprávy, co je nového ve Výmaru. Já jsem právě dorazil do Aše, určitě se tady nějakou dobu zdržím. Ubytoval jsem se v domě na náměstí. Představ si, že místní lékárník mi říkal, že v tom domě kdysi bydlel doktor Faust. To je už třicáté sedmé město, kde mi to říkali. Asi bych o tom měl napsat divadelní hru.

Večer si jdu takhle po náměstí a tu náhle potkám Schumanna. Prý sem dojíždí za dcerou místního továrníka. Ne abys to všem vykecal, Ty stará drbno. Tak jsem mu doporučil, aby jí složil skladbu na tóny A–Es–C–H, když se to teda tady jmenuje Asch. Jenom je škoda, že neexistuje nota R, aby jí mohl složit skladbu na slovo Arsch.

Máš nějaké nové zprávy o Herderovi? Schiller říkal, že zase píše nějakou filosofickou knihu. Jsem zvědav, jak tam zapracuje mojí ideu, že Češi jsou vlastně Němci. Když je řeč o Schillerovi, jsem rád, že jeho hra o Valdštejnovi má takový úspěch, ostatně byl jsem to já, kdo mu to poradil, protože jsem v Chebu slyšel vyprávět, jak Valdštejna zapíchli.

Já se zase těším z úspěchu mé knihy Utrpení mladého Werthera. Dozvěděl jsem se o dalších několika případech sebevraždy inspirovaných touto knihou. Měl bych si začít vést podrobnou statistiku, určitě by jich bylo již přes stovku.

Tak Ti přeji všechno dobré, pozdravuj také výmarského vévodu s celou rodinou.

Tvůj jedinečný přítel
Johann Wolfgang

P. S.: Až přijedeš sem do Aše, nezapomeň navštívit Goethovu skalku.

Škoda, že tehdy nebyl Facebook. To by mohlo 475 Goethových přátel kliknout na „to se mi líbí“.