Paleologariasmologie
Paleologariasmologie je pomocná věda historická a archeologická založená na výzkumu starých účtů z hospody. Název disciplíny pochází z řeckých slov paleos – starý a logariasmos – účet.
Žel historické účty z hospod nejsou dochovány v takovém množství, jaké bychom si přáli. Jak rádi bychom viděli lístky krále Václava IV. z malostranských putyk, kam chodil inkognito poslouchat, co se říká mezi lidem! Nebo třeba účty, které vystavoval hostinský Palivec Švejkovi a Brettschneiderovi! Leč musíme se spokojit s tím, co máme. Proto paleologariasmologové obcházejí hospody a jako bezdomovci tam somrují staré účty.
Vzhledem k tomu, že slovo paleologariasmologie se obtížně vyslovuje a ještě hůř se mu rozumí, jsou tito badatelé často považováni za opilce a personál restaurací s nimi nejedná příliš vlídně. I takové oběti musí vědci přinášet v zájmu rozšíření lidského poznání! Nejmenovaného paleologariasmologa z Pičurinovy univerzity se štamgasti v brněnské hospodě U Pavouka dokonce ptali: „To jako zkoumáš orgasmus, vole?“
Nejvýznamnější nález[editovat | editovat zdroj]
Zcela mimořádný archeologický nález byl před několika lety učiněn v Žatci. Zde byl přímo na náměstí vykopán hrob muže s pivním korbelem o objemu 0,49 litru (prázdným!) a s hliněnou tabulkou se sedmi vrypy. (Všimněte si, že je to prvočíslo.) Pohřeb byl datován jako 4000 let starý (± 3990 let) a nebožtík byl nálezci pojmenován Lojza Lupulín. [1] [2]
Pouhý jeden dochovaný účet prozrazuje mnohé o dávném životě, vesmíru a vůbec. To, že nádoba měla objem necelého půllitru nás nepřekvapuje. Odpovídá to přesně staročeskému žejdlíku i mnoha cizím dutým mírám. Ovšem paleologariasmologie umožňuje mnohem víc. Díky tomuto prehistorickému účtu se například dozvídáme, že v době bronzové bylo žatecké pivo mnohem silnější než dnes, pouhých sedm žejdlíků zabilo dobře stavěného chlapa, který ani nestačil dojít domů.
Tento nález vzbudil vlnu zájmu o paleologariasmologii a našly se i nějaké peníze na výzkumné granty, takže se Česko dostalo na špičku světového bádání v tomto novém vědeckém oboru. Nalezená destička se málem dostala i do znaku hlavního města chmele, kde mohla nahradit tuctové věže a hradby, jaké má ve znaku každé druhé město.
Metody[editovat | editovat zdroj]
Paleologariasmologie užívá řadu vědeckých metod. Předně jmenujme fyzikální rozbor materiálu účtu. Jestliže je lístek z papíru, víme, že nebude starší než ze 14. století (v Číně nejdříve z 12. století). Dřevěné destičky můžeme zase podrobit dendrochronologické analýze. Bylo-li při psaní účtu užito kuličkové pero, vznikl až po roce 1950.
Paleografický rozbor umožní dataci ještě zpřesnit podle druhu užitého písma – je-li na užito klínové písmo, je záznam alespoň 3000 let starý. Grafologický rozbor odhalí, že hostinský měl zrovna depresi nebo naopak radost, jak se mu podařilo ošidit zákazníky.
Konečně diplomatika – královna pomocných věd historických – nám prozradí, co vlastně účet znamenal. Uspořádání čárek odhalí, v jakém pořadí byla přinášena jednotlivá piva, jídla i panáky (zde pozor – v některých krajích se lístek píše odshora, v jiných odspoda, někde dokonce zprava doleva). Podle počtu nepřeškrtnutých čárek se dozvíme, jaká část útraty nebyla nikdy zaplacena. Jestliže jsou čárky škrtány do mříže, znamená to, že se štamgasti v hospodě bavili o politice. Pokud se na účtu nacházejí křížky, může to znamenat buďto, že hosté pili malé pivo, nebo že hostinský byl věřící křesťan.
Paleologariasmologie na google • Tohle je nejlepší článek na téma „Paleologariasmologie“ na celým internetu. |