Kryogenika
Kryogenika též kryjogenyka, zamražování, nanuking apod... není, jak by se na první pohled mohlo zdát, moderním vědeckým oborem, ale starověkým odvětvím, které napomohlo rozvoji současné vědy.
Počátky[editovat | editovat zdroj]
Už od doby ledové jsou známé důkazy, že neandrtálci a jiná podobná neinteligentní havěť zamrazovali květiny, maso či kameny, aby si později mohli vychutnat chuť mražených bílkovin. A také víme, že už v té době se snažili starověké kultury zamražovat lidská těla. Vůbec prvním průkopníkem v této oblasti byl Ötzi, který se samozmrazil v oblasti Alpské pahorkatiny. Z Ötziho mladšího bratra Inuky, který v mládí před čtyřmi tisíci lety často chodil za praškolu, však v jižním Grónsku zbyl jen chomáč tmavých vlasů na hřebeni z velrybí kosti.
Vývin[editovat | editovat zdroj]
Po Ötzim, který byl podle doložených důkazů prvním, se začali vyskytovat nové a nové případy. Velmi razantní byla vlna kryogeniky v Egyptě v období starověku. Tenkrát si moudří (haha, nebyli) Egypťané mysleli, že skrze pyramidy dokáží dekoncentrovat teplo a vytvořit teplotu podobnou absolutní nule (-273 °C, není to prvočíslo, ale je to tak). Bohužel se tito moudří mužové mýlili a tak namísto ke zamražení došlo v pyramidě spíše k zapaření.
To bylo ještě znásobeno zábalem z obvazu a chladivé masti, který měl nebožtíka dovést k nebeské bráně ve vší svěžesti (sice bez vnitřních orgánů, které profesionální kryogenici odstranili jehlou skrze nos a poté vystříkali dutiny stavební pěnou, nicméně většina panovníku v Egyptě na tom byla po smrti inteligenčně stejně jako před ní). Trojice „mrazících“ jehlanů se v Egyptě dodnes vyskytuje a pokud se vědcům podaří vytvořit speciální chladící zařízení ne nepodobné Loupači brambor typu 3x, je dosti možné, že se tyto monumentální stavby opět dostanou do provozu.
Současnost[editovat | editovat zdroj]
V současné době se kryogenice moc lidí nevěnuje a když už, tak jsou to jen slepé výkřiky do tmy lidí, kteří se ve skupině dohodnou, zabalí si věci do velikých batohů a jdou umrznout do Himalájí. Z českých politiků to je například známý primátor, který kryogenice ve velkém holduje, bohužel pro nás se mu ještě nikdy nezadařilo tak, že by někde svůj výzkum pozastavil na delší dobu a sám se vystavil vlivům blahodárného mrazu, takže mu tímto držíme palce, jen do toho známý primátore!
Budoucnost[editovat | editovat zdroj]
Budoucnost tohoto odvětví je velice nejasná ostatně jako celá filozofie kryogeniky. Poslední dobou totiž zájemců o umrznutí výrazně ubývá. Ti co chtěli to zažili a ti co to nezkusili jsou už za zenitem, i když kryogenika není výzkum u kterého se bere ohled na věk. Je dosti možné, že se tak z trhu pohřebních služeb vytratí kremace a nastoupí krymace, která neprodukuje tolik splodin do ovzduší.