Plat

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bullfinch (51093556917).jpg

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.
Příklad člověka, který má plat dostatečný
Příklad člověka, který má plat nedostatečný

Plat neboli Mzda, anglicky Salary, německy Žold, je odměnou zaměstnanci za vynaložené úsilí k rozkvětu firmy.

Prostý občan potřebuje mergle, to je nabíledni. Musí platit daně, alimenty, palivo do svého luxusního automobilu, musí zabezpečit rodinu a také koupit všechny ty předražené věci, kterými nás masíruje reklama v televizi. Jedním ze způsobů, jak přijít k penězům je práce. Verbováním občana do zaměstnání se zabývá personalista a přijme-li občan práci, stává se z něj zaměstnanec.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Vznik slova plat není zcela vysvětlen. Udává se[zdroj?]­, že kdysi se platilo plátnem, ale vzhledem k výšce platu se někteří vědci přiklánějí k názoru že plat byl odvozen ze slova platonický. U slova mzda je situace podobná. Mzd nic není, mzdit taky ne a nejbližší slovo je bzdít a i když by tam nějaké spojitosti člověk našel, nejsme si úplně jisti.

Úplata zaměstnanci může mít několik označení:

  • Mzda - odměna, která náleží zaměstnanci za odvedenou práci. Mzdou se označuje drobný obolus, který zaměstnanec dostane za celodení lopotu. Mzdu pobírají typicky horníci, uklizečky, kuchařky, mechanici a ladiči pián.
  • Gáže - odměna zaměstnanci, když moc nepracuje a spíš ze sebe na pracovišti dělá šaška. Mezi tyto zaměstnance počítáme např. střední management a herce, případně frikulíny, kteří tvoří lejstra, oběžníky a jiné vesjolije kartínky.
  • Apanáž - odměna zaměstnanci za přítomnost na pracovišti a plnění dozorčí či okrasné funkce. Apanáž je zpravidla fixní s bonusy a tzv. brebendami. Apanáží zpravidla oplývají lidé, kteří jsou z nějakého důvodu nevyhoditelní - např. jsou bratrancem kadeřnice manželky generálního ředitele.
  • Brebenda - možnost čárdžovat některé věci jako jiné věci. Například pobyt na golfu v pracovní době vyúčtovat jako propisky nebo občerstvení.
  • Almužna - občan je zaměstnanec státu a na mzdu se mu skládají kolemjdoucí. Jedná se o crowd-funding.

Výše platu je pouze závislá na geografické poloze - čím jste výše, tím bývá vyšší. Někdy se tomu říká vysokohorská přirážka. Dle výše platu je později stanoven i důchod. Jelikož důchod, neslouží k přežití pracovní síly schopné další práce, bude zcela jistě zrušen a proto není potřeba se o něm už více zmiňovat.

Každý zaměstnanec je motivován k větší výplatě. Nejčastěji manželkou, dětmi a berňákem. Zaměstnavatel se mu snaží požadavky na zvýšení výplaty kompenzovat zodpovědností a funkcí, čímž se buduje prestiž a lépe vypadající řádky v životopisu. Někdy je zaměstanec motivován tzv. deputátem, čili výrobky nebo zbožím společnosti. Což je super, když děláte třeba v palírně švestek nebo uhelných skladech. Deputát v továrně na cukrovinky nedoporučujeme, protože tady Honzík už je drobet při těle a cukrovka už tluče na vrata. Deputát v továrně na sešívačky je z dlouhodobého pohledu taky poměrně nevýhodný.

Plat v Česku[editovat | editovat zdroj]

V Česku je průměrný plat vypočítán z potřeby stejně těžkého šimpanze a celkových nákladů na jeho chov ve venkovské ZOO. Bohužel mnoho lidí bydlí v bytech a tak s platem nevyjdou. A pokud vyjdou, tak se kolikrát ani nevrátí. Empirickým výzkumem se zjistilo, že muž, který vyjde bez platu se vrátí statisticky dříve. Aby se tedy podobným incidentům předešlo, dochází v domácnostech ke dvojímu zdanění a redukci výplaty na kapesné. S kapesným se totiž vyjít nedá.