Korporát
Korporát je magické místo, kde se v rozporu se základními fyzikálními zákony ztrácí informace a i přes veškerou dřinu se nekoná práce.
Korporát je organizace, která zaměstnává lidi a některým dává i práci. Cílem korporátu není (v rozporu s všeobecně přijatou teorií) generování zisku, ale generování zaměstnání a tudíž trvalého příjmu. Pro pochopení korporátu je třeba si nejprve ujasnit základní pojmy:
Sloníček základních pojmů[editovat | editovat zdroj]
- Korporejšn, obecnou češtinou korporát - organizace, zpravidla s několika pobočkami v různých zemích (i v exotických) a nepřehlednou strukturou.
- Suprvižr bórd - česky dozorčí rada. Zastupuje zájmy akcionářů nebo státu a jiných zájmových sdružení. To jsou ti, co jezdí v těch drahých automobilech, co se kvůli nim natírá tráva na zeleno a musíte sundat ten kozatý kalendář.
- Bórdof dajrektrz - vedení společnosti. Svatá trojice Sííou, Síefou a Hedofejčár s prakticky neomezenou mocí, která se zodpovídá jen Dozorčí radě.
- Sííou (anglicky CEO) - neomezený vládce korporátu. Použijeme-li příměr k Pánu prstenů, jedná se o Saurona.
- Síefou - boss či bosska cifršpionů, česky finanční ředitel, finanční ředitelka nebo v případě nebinární osoby finanční ředidlo. Ředí finance a jeho nejdůležitějším úkolem je machinace s čísly tak, aby firma nezkrachovala, ale pořád byly vyplaceny bonusy vedení společnosti.
- Hedofejčár - boss nebo bossyně oddělení lidských zdrojů. Ve světě Pána prstenů Saruman - dodává kanonenfutr. Jeho poskoci se nazývají Ejčáristi a Ejčárky, viz Personalista.
- Topmenečment - všichni tři členové Bórdof dajrektrz plus stafáž. Stafáž tvoří většinou Výrobní ředitel a Obchodní ředitel.
- Midlmenečment - přímí poddaní stafáže z topmenečmentu. Všelijaká pakáž od Oblastních ředitelů až po ředitele jednotlivých fabrik
- Zaměstnanec - cokoli mimo topmenečmentu. Ano, i midlmenečment jsou zaměstnanci, byť si to nechtějí přiznat.
- Lidský zdroj nebo jen zdroj - zaměstnanec, co není ani midlmenečment.
- Zájem investorů - hlavním zájmem investorů je, aby se nad korporátem rozprostírala duha a jednorožci srali firemní slogan třpytkama. Jinými slovy, aby korporát sypal mergle a nestala se z něj neziskovka.
Vznik korporátu[editovat | editovat zdroj]
Na počátku bylo světlo. A hned potom dobrý nápad. Praotci zakladatelé daly lebky dohromady a založili byznys. Všechno v pohodě, všichni pracovali, všechny to bavilo, domů nosili nějakou tu pětku a manželky byly vcelku spokojený. Pak se ale dostavil úspěch. Jeden ze zakladatelů se rozhodl, že zbývající zakladatele nepotřebuje a tak se jich zbavil. Ne, vražda, jakkoliv to zní romanticky, není obvyklým způsobem, jak se mezi sebou zakladatelé vyrovnávají. Obvykle tomu předchází dlouhé jednání, vyplacení společníků nebo nějaké šméčko a tomu se pak říká vytěsnění akcionářů, milé děti.
Firma je úspěšná, vlastní ji jeden ze zakladatelů a jeho potomci se těší rozmazlování. Papá je už v pokročilém věku a tak předá pomyslné žezlo synkovi. Synek, který od dětství vyrůstal v přepychu a navštěvoval drahé soukromé školy se dost překvapivě ukáže jako rozmazlený floutek, je blbej jak troky a tak to jde s firmou z kopce. Otec ještě naštěstí nestačil zaklepat bačkorama, takže najme někoho zvenku, komu věří a taky se dá kontrolovat. Synek se stane prvním členem Dozorčí rady, aby jako na to rodinné bohatství dohlédl a aby nezlobil, dostává tučnou apanáž.
Firma se probere z prvního propadu a podaří se ji opět uvést do chodu. Potažmo dokonce produkuje i nějaké ty peníze, což je důvod, aby se řady členů Dozorčí rady rozšířily. Další rodinné netáhlo dostává apanáž a zpravidla přichází s dalším dobrým nápadem a prosadí si ho. Přichází tzv. Druhá krize. Po této skutečnosti je zakázáno členům rodiny cokoli prosazovat a tento zákaz vydrží nějakou dobu, dokud se firmě opět podaří nejak fungovat a šeky chodí pravidelně.
Pokud firma přežije členy zakladatelovy rodiny v dozorčí radě, má nakročeno k tomu, aby se z ní stal korporát. Korporátem se firma stane nikoli v okamžiku, kdy se jí podaří otevřít filiálky v jiných zemích, ale až když firma generuje dost peněz na to, aby se postavilo více vedoucích pracovníků. To je moment, na který všichni čekali a začnou se rozdávat pracovní tituly.
Každý druhý je hned dyrektór, nebo alespoň asošijejtyd dyrektór a postaví se oddělení Lidských zdrojů, tedy Ejčár. Vznik tohoto oddělení je milníkem v životě firmy, neboť od této chvíle se začne o práci hlavně mluvit, vymýšlet lejstra a oběžníky a též pravidla, kterým se říká korporejt polysy. Korporejt polysy může obsahovat lecjakou hovadinu a taky ji dost často obsahuje.
Není důležité, jak moc polysy dává smysl, důležité je, aby existovala a všichni se s ní seznámili, protože když je pak potřeba na někoho něco vyhrabat, koukne se do polysy a tam se zjistí, že nebohý František, který sice normálně jezdí jen s ještěrkou po skladě a kompjůtr viděl jen u synka doma, nesplnil nařízení 27a, tudíž že musí mít ve firemním e-mailu podpis s fontem Tahoma a tak je možné na něj udělat bu-bu-bu a případně mu zpříjemnit svátky výpovědí.
Že se firma vyvinula v korporát se bezpečně pozná, když je potřeba firemní intranet a vysvětlivky, aby lidé vůbec tušili, oč jde. Takže zde si některé uvedeme:
- Intranet - webovky, které jsou přístupné jen uvnitř firmy. Slouží k distribuci informací a slouží taky trošku jako Facebook, protože zaměstnanců je již mnoho a vy prostě nevíte, kdo co dělá. Skladují se zde oběžníky a jiné intelektuální poklady.
- Kárpolysy - takové lejstro, na kterým je napsáno, že Topmenečment si může samozřejmě koupit jakýkoli auto chce, midlmenečment bude mít Superby a ta kozatá blondýna, co šuká s Sííou a možná i s Síefou, tak ta si může koupit Audi Q7, protože sice existují jen kategorie P1-P3, ale Zuzanka je v E1. Zaměstnanci mají Oktávky a lidské zdroje Fabie v bílé barvě, manuálu a motorem HTP.
Korporát už tou dobou řídí neohrožený vizionář (Sííou), který na úspěch společnosti vsadil svou dobrou pověst a budoucnost. Zpravidla po pěti letech odchází vsadit svou dobrou pověst a budoucnost jinam, protože měl cílovou odměnu a taky mu Síefou řekl, jak na tom firma ve skutečnosti je. Zhruba při třetím Sííou a pátém Síefou se vymění i Hedofejčár. Nový Hedofejčár má bohaté zkušenosti zvenku a taky viděl, co se všecko dá v jiných korporátech implementovat a přinese nemalé množství nových problémů, kterým se říká čerstvé podněty. Lidé na páse dostávají nové oběžníky, z nichž se zubí tu ten, tu onen hlavoun a všichni jsou spokojení. Myslíme tím, že všichni v topmenečmentu jsou spokojeni.
Základní teze korporátu[editovat | editovat zdroj]
- Situace na trhu je složitá. - Situace na trhu je složitá vždy a to i v případě, že složitá není a korporát provozuje monopol a daňové prázdniny. Situace na trhu je duvodem numero uno proč se nad korporátem nerozprostírá duha a jednorožci neserou firemní slogan třpytkama. Situace je složitá i proto, aby umožnila Síefou přesypat šušně z jedné hromádky na druhou a tudíž se schovaly nákupy drahých automobilů, cílové odměny a platby za noční konzultace.
- Prostředí je vysoce konkureční a jako takové tlačí na zvýšení kvality a snížení nákladů - Zaměstnanci by měli neustále víc a víc makat v menším a menším počtu. Čím méně pracujících, tím více je třeba těch, kteří práci kontrolují, to dá rozum.
Korporátština[editovat | editovat zdroj]
- Čukr - Chlapec k ruce
- eNVéčko - Nechápavý vocas
- eSBéčko - Snaživý blbec
- Hokr - Děvče k ruce
- Hoplapo - Hovno platná porada
- KPI - indikátor výkonu, zkratka ze slovenského Keď pojebeš, ideš