Zemanius

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Análius Poblius Zemanius
Zeman Caesar.jpg
Příčina úmrtízavražděn
BydlištěŘím
Národnostetrusko-italsko-slovanská
Znám jakoZemanius
VzděláníSokrates
ZaměstnavatelDelfská věštírna
Povoláníprognostik
Titulcísař
ObdobíAntika
PředchůdceHadrian
NásledovníkJulius Caesar
Manžel(ka)?
Dětity
PříbuzníMiloš Zeman (údajný potomek)

Análius Poblius Zemanius byl římský císař, filozof, generál a literárník. Neví se přesně, kdy žil, ale žil dlouho, déle než si jeho lid představoval. Říkalo se o něm, že je znalý jako Claudius, krutý jako Caligula a kundomilný jako Marcus Antonius.

Život[edit | edit source]

Během dětství i mládí si vypěstoval reputaci inteligentního, ale arogantního jinocha. Vstoupil do armády a účastnil se bojů s kmenem Komančů, tehdy útočících a migrujících na římské hranice.

Později dělal prognostika v řeckých Delfách, kde z prázdné lahve vyvěštil budoucnost, tedy že se o dvě milénia později narodí člověk stejně skvělý jako je on sám.

Senát[edit | edit source]

Zemanius proslul díky výstupům na půdě senátu, kde místo politiky vyprávěl vtipy, bonmoty a všelijak glosoval společenské dění. V té době patřil k realistům, později k populistům. Jeho příznivci založili stranu, která si dala za svůj cíl nechat zvolit Zemania prvním císařem Říma. Úsilí tohoto hnutí bylo nakonec úspěšné.

Již předtím však střetl jiného ambiciózního orátora jménem Klausius. Když se nakonec stali představiteli dvou nejmocnějších uskupení, podepsali dohodu o vzájemném verbálním neútočení.

Římským císařem[edit | edit source]

Římským císařem byl, k Zemaniově nechuti, zvolen právě jeho konkurent Klausius. Zemanius se stáhl do ústraní a již tehdy připravoval krutou odplatu. Podle dochovalých záznamů jeho milence prý „zuřil a soptil jako Etna“. V požehnaném věku se však vrátil do Říma, aby na postu římského císaře Klausia přeci jen nahradil.

Zemanius expandoval hlavně na východ, statečně bránil říši před barbary ze stepí a pouští, nastolil přátelské obchodní vztahy se Slovany, zejména Rusy. Moravané ale jakoby tušili, co je doopravdy zač a obrátili se k němu zády.

Citáty[edit | edit source]

Panem et circenses. Chléb a hry.

—Zemanius

Antická Merkel.png