Jóga
Jóga je starobylé bojové umění pocházející z Ruska. Společně s blahodárnými účinky na psychiku má výrazně kladný vliv na pokožku a předkožku, jakožto i na celkovou fyzickou kondici.
Druhy jógy[editovat | editovat zdroj]
- Bikrám jóga - jak již název napovídá, tento druh se cvičí s dvěma krámy v ruce. V jedné třímáte například Mototechnu a v druhé stánek s novinami.
- Vinyasa jóga - lokální druh cvičení původem z jižního Moravistánu.
- White Power jóga - je speciální druh cvičení pro příznivce a stoupence náboženské sekty uctívačů bělících prášků.
Původ[editovat | editovat zdroj]
Vznik umění je zahalen mlhou tajemství. Přestože se náš vědecký tým tomuto zevrubně věnoval, nebyli jsme schopni odlišit fámy a pověry od holé pravdy. Nejblíže pravdě je dle našeho názoru ruská verze, vyprávějící o dávném bohatýrovi, který se před bitvou posilnil domácí samohonkou a poté se vrhl na nepřítele. S šílenstvím v očích poté zakopl o bludný kořen a rozplácl se v lesní prsti. Když to jeho nepřátelé viděli, vzali nohy na ramena, neboť jim bylo jasné, že s takhle veselým nepřítelem nemohou bojovat.
Indická verze oproti tomu vypráví povídačky o lidech, kteří již nevěděli, co roupama, tak při uctívání primitivních božstev vymýšleli různé polohy. Součástí povídaček jsou také různé rádobyintelektuální úvahy na téma jednoty s vesmírem, pomáhání bližním a podobné. Na této verzi nemůže být pravdy ni zbla, neboť něco tak avantgardního by do dnešních dob nepřežilo.
Jak na to[editovat | editovat zdroj]
Přestože jogíni, čistě z marketingových důvodů s cílem zvýšení obratu, tvrdí, že je třeba dlouhého a náročného cvičení, odříkávání různých čarovných formulek a všelijakého pohybu na čerstvém vzduchu, opak je pravdou. Vrcholné osvícení skrze tělesná cvičení si nosí každý člověk v sobě.
Nejrychlejším způsobem je přirozeně návštěva chrámu úlevy, ale bojíme-li se společnosti, můžeme začít trénovat doma sami. Nejprve ovšem zajdeme do obchodu, kde zakoupíme láhev okeny, nezatížené spotřební daní. Pečlivě se poté zamkneme, aby nově nabyté moudro neuteklo ven a za poslechu veselé hudby lahvičku s modrým štěstím vykrkneme. Co nevidět se dostaví osvícení, ba i roztodivné polohy těla.
Praktikování joginismu, jak se vášeň pro kulturu těla a očistu ducha zove, je lepší ve společnosti přátel. Jednak se člověk ledasco nového naučí, odkouká a poté také případné nedostatky jsou ve společnosti dříve odhaleny a napraveny. Pro společenské cvičení jógy se vžilo krásné staročeské slovo "Zusammenkübeln", které nemá moderní překlad, ale logicky jest odvozeno od cvičení za pomoci věder.