Nápověda:Obrázky

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Obrázek vydá za tisíc slov.

Obrázky tvoří důležitou součást Necyklopedie a v žádném článku by neměly chybět. Zde je krátký návod na jejich vložení atd.

Vložení obrázku do článku[edit source]

Doporučený vzhled obrázku.

Nejjednodušší způsob vložení je [[Soubor:Název obrázku]]. Obrázek pak nebude nikterak obtékán a bude zobrazen ve své plné velikosti. Je však lepší k němu přiřadit volbu thumb, případně frame, které jej obklopí rámečkem. Lze měnit velikost obrázku, když však nebude vyplněna, zůstane podle nastavení uživatele. Dále je možné ovlivnit i jeho polohu pomocí left (nalevo), right (napravo), center (na střed) nebo none (bez obtékání). (Při zapnutí volby thumb nebo frame je obrázek samočinně posunut doprava, je však možné tuto volbu "přebít".) Volby se oddělují svislítkem (|). Nakonec je dobré k němu přidat popisek.

Doporučené je dělat kolem obrázku rámeček a nechat jej plovat napravo, také je vhodné nevyplňovat velikost, aby zůstala podle uživatelova přání. [[Soubor:Název obrázku|thumb|Popisek]]

Toto neplatí u animovaných obrázků a u dalších, kde by změna velikosti měla fatální důlsledky pro jejich zaobrazení. Pokud použijeme animovaný gif apod., je třeba i při použití parametru thumb dodržet původní velikost obrázku (je třeba zadat parametr px a rozměr [[Soubor:Název obrázku|thumb|rozměr|Popisek]]), pokud bychom použil jinou velikost nastavením parametru px, než je skutečná, mohlo by dojít ke zrušení animace.

Více obrázků[edit source]

Když je třeba ukázat více obrázků, je vhodné použít tzv. galerii. Zde je příklad jejího vzhledu:

<gallery>
Soubor:Název|Popisek
Soubor:Další název|Další popisek
Soubor:Jiný název|Jiný popisek
Soubor:Odlišný název|Odlišný popisek
</gallery>

Přehled parametrů do tagu <gallery> najdete zde.

Dobrá rada[edit source]

Mnoho psů, zajícova smrt.

—Jiří Oulický

Příliš obrázků v článku jej znepřehledňuje a kazí. Odstrašujícím příkladem budiž.

Načtení obrázku na Necyklopedii[edit source]

Necyklopedie není nepořádek!

Svišť, Z pravidel Necyklopedie

Obrázky je nejprve třeba načíst. Na levé straně obrazovky v kolonce nástroje zmáčkni modrý nápis „Načíst soubor“. Po zmáčknutí kolonky „Procházet“ se objeví struktura tvého počítače, kde si obrázek vyhledáš. (ten obrázek musí už být v tvém počítači, pokud je jen v obrázkové knížce, akce se nezdaří) Do velkého pole „Popis“ můžeš něco napsat, ale zobrazovat s obrázkem se to nebude. Nakonec stačí zmáčknout Načíst „soubor“

Vyberte smysluplný český název, které bude přesně vystihovat obrázek. Nedělejte je příliš dlouhé, ale zároveň musí být poznat, oč jde. Raději nepoužívejte háčky, čárky a další české vymoženosti. Cizojazyčné názvy nelze pochopit, když onen jazyk daný uživatel nezná. Pokud jste však obrázek zkopírovali třeba z Commons, nechte raději původní název, aby bylo možné původní verzi dohledat. Důležité je, že obrázek již nelze zpět přejmenovat.

Obrázek nahrejte v rozumné velikosti, ani v příliš velké, ani příliš malé. Přidejte k němu také popisek v češtině a zařaďte jej do některé kategorie (vizte seznam všech kategorií), pokud možno do té nejužší (například obrázek, který se týká psa, zařaďte do kategorie Kategorie:Psovití, ne do Kategorie:Živočichové).

Obrázky lidí (např. celebrit) jsou řazeny do kategorie Kategorie:Lidé (obrázky). Obrázky člověka jako druhu (obecné (např. domorodec), stavba těla atd.) jsou však řazeny do kategorie Kategorie:Člověk (druh).

Přidejte také něco o zdroji, případně licenci.

Rychlé načtení[edit source]

Tlačítko Načíst a vložit obrázek

Nahrávat můžete také rychle tlačítkem šipky přímo v editačním okně s popiskem Načíst a vložit obrázek. To otevře okno, kde je třeba zadat název obrázku. Po potvrzení vloží do článku tento obrázek, u kterého je ještě možné změnit velikost a popisek, což by bylo jinak nutné psát ručně.

Značná nevýhoda tkví v tom, že se na Necyklopedii načte jen obrázek, ke kterému je možné dodat popis až po načtení, tedy ne při jednom jako u Načíst soubor. Kromě toho zůstane název obrázku na Necyklopedii stejný jako název nahrávaného obrázku.

Raději tento způsob nepoužívejte.

Tabulka ukázek správných a špatných názvů[edit source]

Správný název Špatný název Důvod
Velbloud dvouhrby.jpg Camel.jpg Angličtina
Kukla babocky osikove.jpg Kukla.jpg Nedostatečný údaj
Kukla babocky osikove.jpg Kukla babočky osikové na listu ostružiny v Krkonoších.jpg Příliš dlouhé (místo patří do popisu)
Stavba obratlovce.png Stavba obratlovce.jpg Špatný formát (pro schémata by mělo být použito .png)
Banky.png .png Nic není poznat...
Zkumavka.png Zkumavka .png Zbytečná mezera
Blesk.jpg Blesk.JPG Zbytečně velká písmena ve formátu (rozhodně by to neměl být rozlišovač mezi soubory se stejným jménem, pak je v tom jen zmatek)

Zdroje obrázků k volnému použití[edit source]

Níže je seznam stránek, které obsahují zásoby obrázků s licencemi, které je dovolují bez překážek používat i na Necyklopedii. Dříve, než uloupíš odněkud obrázek, jejímuž majiteli by se to nemuselo líbit, prohledej následující stránky a zkus tam najít podobný.

Děkujeme! Děkujeme! Děkujeme!

ODS, ČSSD a KSČM

Seznam[edit source]

Wikimedia Commons
hromada obrázků, které je možné používat bez obav
Ourmedia
Dovoluje CC, CC Sampling, GFDL, PD; omezeně s copyrightem, nedovoluje fairuse; u každé grafiky je informace o licenci
flickr.com
dovoluje licenci Creative Commons, ale jsou tam i grafiky se všemi právy vyhrazenými. U každé grafiky je po levé straně informace, jestli je to copyright nebo CC, pokud je licence CC, je třeba dát pozor, jestli dovoluje obrázek upravovat a využívat komerčně; k obrázku dát šablonu Flickr
http://www.inf.sgsp.edu.pl/pub/MALUNKI/NOWE/
galerie obrázků zpřístupněných jako veřejný majetek
PD Images
PD ve Spojených státech; požadují reklamu ve formě odkazu: http://www.pdimages.com/
All free original Clipart
volné cliparty
deviantArt
umělecký portál, licence je u každé grafiky
PD Photo.org
grafika PD ve značně vysokém rozlišení, vše volné

Seznam domluvených[edit source]

Toto jsou stránky, které dovolily Necyklopedii používat své obrázky po předchozí domluvě. Budiž jim země lehká.

aTeo
vtipné fotomontáže; k obrázku dát šablonu aTeo
NobbyNobodyho kresby
vtipné kresby (obvykle černobílé); k obrázku dát šablonu Biro-art

Znáte-li nějaké podobné stránky, neváhejte je sem přidat.

Vnější odkazy[edit source]

Zajímal jsem se o obrázky Google (https://www.google.com/imghp?hl=cs&gws_rd=ssl), a tohle jsem se dozvěděl: http://www.davidlorincz.cz/google-obrazky-facebook .

Pokud jde o právní názor k použití obrázku bez souhlasu autora, odhaduji názor případného soudu: Autor by těžko prokázal, že mu nedovoleným použítím fotky vznikla nějaká škoda. A kromě toho, Necyklopedie je nevýdělečná, takže by se neprokázalo ani její obohacení.


Bouncypotato.gif
Necyklopedie sobě
NecyklopedieKnihovna NecyklopedieNecyklopedie o soběNejlepší článkyOhlasy v médiíchNecitátyRegálySprávci NecyklopedieDějiny NecyklopedieCísař NecyklopedieMuzeum NecyklopedieHřbitov NecyklopediePedieParodie na Necyklopedii (NeckykykloppedieNenecyklopedieNesyslopedie aj.) • UncyclopediaVysoce odborné články
Vědecký tým NecyklopedieNecykloverzitaMediální Tým NecyklopedieLoď NecyklopedieRaketoplán NecyklopedieŠalina NecyklopedieEden MorReklamy GoogleNecyklopedie našla život na MarsuExpedice na VenušiVesmírná loď NecyklopedieMetro Necyklopedie
Filmy o Necyklopedii: Válka dvou NecyklopediíDobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym … a sága Necykloverse
Seriály o Necyklopedii: Necyklopedians
Nápověda: Obsah nápovědyPravidlaCo Necyklopedie neníEditujte s odvahouJak editovat stránkuŠablony na hanobení uživatelských stránekJak vandalizovatKategorifikaceOdkazyObrázkyOdjinudÚdržbaVandalský kodexBuďte vtipní...Vektorizace