Perníkov
Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Pardubice. To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak. |
Perníkau nebo počeštěně Perníkov byla středověká osada pardubických perníkářů. Někdy je Perníkov mylně zaměňován přímo se starým osídlením dnešních Pardubic. Slovanský název odvozující od místa, kde bylo jen pár dubů, se však vztahoval na sousední osadu, která německé osídlení Perníkau pohltila.
Název[editovat | editovat zdroj]
Středověká ves Perníkau vznikla při kolonizaci Čech německými přistěhovalci. Její název je odvozen od svatého Perníka, bájného druida a prvního feťáka na Pardubicku, jež dovedl osadníky do zaslíbeného domova. Přípona au znamená sídlo poblíž vody a je odvozena od blízkosti řeky. Postupem času se název proměnil na Perníkow, čímž se německý význam nezměnil.
Byli to právě Hradečtí z Mechova a národní obrození, kdo počeštili název na Perníkov, čímž jeho původní význam naprosto proměnili. Navíc ještě přenesli jméno z tehdy již zaniklé osady na město Pardubice, čímž z obou názvů zkomponovali synonyma.
Historie osady Perníkau[editovat | editovat zdroj]
Není jisté, jestli byly dříve české Pardubice, nebo německý Perníkau. Na rozdíl od Pardubic se o Perníkau nedochovali žádné písemné záznamy, což jenom dokazuje zaostalost německé obce za rozvíjejícím se českým městečkem. Společnost středověku si však neuvědomovala, že Perníkau je se svými sektami učňů svatého Perníka daleko napřed. Kromě výroby klasického sladkého pečiva, jež se zde rozmohla jako první v Evropě a byla prachsprostě kopírována, přidávali do svých pochoutek perníkářští mistři i omamné peprné látky, čímž i dali Čechům původní název perníku peprník.
Při emigraci sekty Myšionářů z Německa se někteří členové tohoto kacířského sdružení učňů mistra Krysaře z Hamelnu zastavili v Perníkau. Zavázali se osadníkům, že vyhubí krysy a povedlo se jim to. Bohužel při budování Pardubické rybniční soustavy, v níž všechny krysy utopili, skončilo na dně rybníků i osídlení Perníkau a s ním i většina jeho obyvatel.
Tajemství výroby perníku[editovat | editovat zdroj]
Hrstka přeživších učňů svatého Perníka přesídlila do Pardubic, které proslavila výrobou světoznámého pardubického perníku. Ten samotný sladký od nich však okopírovali Pardubičáci, a proto se ze zahořklosti odhodlali k vývoji úplně nového perníku podle receptury samotného svatého Perníka. Výroba však unikla do Japonska a proslavila se všude jinde, jen ne v Pardubicích.
Přísloví[editovat | editovat zdroj]
„Zač je v Pardubicích perník“ ve skutečnosti odkazuje na to, proč dnes stojí perník tolik. Učňové svatého Perníka tak dlouho svou výrobu tajili, až vymřeli. Pravděpodobně kdyby se o své tajemství podělili už dávno, mohla by dnes s přispěním celosvětových znalostí alchymie a staletími zkušeností probíhat výroba této pochoutky mnohem levněji.
Nový Perníkov[editovat | editovat zdroj]
Pardubice, které darební Hradečtí z Mechova mylně přezdívají Perníkov, zbohatly na výrobě pardubického perníku okopírovaného od učňů svatého Perníka. Zatímco se hradečtí smějí, Pardubice již mají metro a čtvrť Nový Perníkov a kdo ví, kdy přerostou Mechov.