Národní obrození

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Národní obrození je hnutí, které si klade za cíl pozednout ducha a národní uvědomění Čechů, Moraváků a koneckonců i těch lidí ze Slezska.

První národní obrození[editovat | editovat zdroj]

První pokus kultivovat národy žijící na našem území se konaly v poslední třetině 18. století a trvalo do poločasu století 19., kdy moudrý mocnář František Josef I. nevydržel s nervama a povolil samostatnost.

Tímto aktem vzniklo Těžkoslovensko, coby stát Čechů a Slováků, ale bydleli tu jak Češi a Slováci, tak i Moravané, Židé, Romové, Němci, Poláci, Bašmaci, Rumuni, mongoloidné typy na škaredých poníkoch a ještě ke všemu Slezané. Situace se označovala jako československý guláš, ale příznačnější označení je "ajntopf" [1], protože to připomínalo dort, co vařil pejsek s kočičkou [2].

Významnými představiteli národního obrození byli zejména František Palacký, Alois Jirásek, Božena Němcová a další. Kromě říkadel a pohádek obrozenci obohatili náš jazyk o uchulahodící, zvukomalebná slova, která nahrazovala fuj, fuj, ošklivé germanismy.

  • hlubozník - basa piv
  • klapkobřinkostroj - klavír, klávesnice
  • sestromuž - manžel sestry
  • podnosnice libočuchná - dýmka
  • smrkonosočistoplena - kapesník, lajntuch

Národní obrození 2.0[editovat | editovat zdroj]

Druhé národní obrození (programátorštinou Národní obrození++), se začalo rozvíjet v druhé polovině první dekády prvního desetiletí jednadvacátého století, kdy pominula extatická všeobjímající radost z anglicismů, germanismů, japanismů, rusismů, rasismů a všech těhletěch novot. Zprvu se jednalo o čisté podzemí (obrozenci se vyhýbali slovu underground ze zcela pochopitelných důvodů) a postupně se rozšířilo mezi omladinu. Odtud se pak předávala zejména ústním podáním, mlunodopisy, krátkými psanými zprávami přenosných zařízení pro hovory na dálku a kapénkovou nákazou na vysokoškolských ubytovnách.

Nová čeština se označuje jako novobarokní a její podmnožinou je Čeština 2.0. Novobarokní čeština staví na pevných solidních pevných základech odkazu staroslověnštiny a přejímá krajové zvláštnosti z různých koutů naší vlasti. Hojně se v ní šetří písmeny (například Amputické V), aby se vzápětí někde přidaly (Protetické V), protože jazyk má být skromný a úsporný, ale zároveň bohatý a pestrý.

Uveďme si některé případy slov, která nahrazují tolik nenáviděné britismy:

  • dron - bezpilotník
  • influencer - vlivník
  • home office - honikoutek
  • selfie - samojebka

Pro větší pochopení krás nového jazyka doporučujeme články v kategorii Novobarokní čeština.


  1. Z německého Eintopf, který vymyslel Tomáš Eintöpfer, což je herec, režisér, scénárista, pedagog, divadelní řiditel, politik a ve volných chvílích četník.
  2. Povídání o pejskovi a kočičce, autor Josef Čapek, bratr Karla Čapka. Nečetli jste? Napínavý thriller, bude se vám líbit.