Vězení
„Tak pane Kajínek, tady máte třicet knedlíků ve čtvrtý cenový.“
- Předseda plzeňského soudu, 23.6.1998
„Ještě jsem ve vězení neskončil.“
- ze zpovědního tajemství
„Každý má právo sedět. Vaše vazební věznice.“
- Reklama na věznici
„V Plzni jsou všechny hotely tak drahé. Ale znám jeden, který je zdarma. Jmenuje se hotel Hvězda a je na Borech.“
- Jiří Prima
Vězení je slangový termit pro zdravotnická zařízení, ve kterých se vykonává nucená, státem placená dovolená.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Nucené dovolenkování má ve světě tradici. Dalo by se říci, že je zde odnepaměti, neboť již každý střevověký hrad choval sobě hladomornu či žalář, jak se tomu tehdá říkalo. První z jmenovaných měla kromě celkového zklidnění organismu jedince též sloužit k boji s obezitou. Bohužel, současné předpisy Evropské unie již nedovolují kombinovat funkci relaxační s odtučňovací, neboť evidence léčebných procedur je posléze chaotická a pojišťovny to nechtějí platit.
Samotné slovo vězení, původně „v jezení“, odkazuje na to, že ve vězení je chovanci zdarma poskytnut dostatek kvalitní výživné stravy.
Bohulibý účel[editovat | editovat zdroj]
Vězení jsou společnosti velmi prospěšná a proto se na jejich provoz vynakládá stále více peněz. Investované prostředky se posléze vrací v úsporách ve zdravotnictví a v možnostech poskytnout zaměstnání více státním zaměstnancům.
Relaxace[editovat | editovat zdroj]
Hlavním účelem je zbavovat lidi přílišného stresu, který se v nich nahromadil. Vezměte si například obyčejného pouličního mága, který vám na Karlově mostě v Praze dokáže odčarovat peněženku i s mobilem, aniž byste si toho všimli. Vystoupení před tolika lidmi je velmi stresující, a když kouzlo nevyjde úplně přesně, dostaví se stud a stydící člověk by se nejraději rychle někam schoval. Načež utíká, prodírá se davem, za ním utíkají posměváčkové, kteří kouzlo prohlédli a pak též policie, která se zúčastní každé honičky, jež se namane.
Po proběhnuvší honičce a stresu, okořeněné pár drobnými oděrky od pendreku a policejní služební pistole je dotyčný předveden před soud. A to je další stresující faktor, pouliční kouzelník se chvěje, neví co říci, nezřídka jsou přítomny i televizní kamery a on na sobě kupříkladu nemá ani mejkap, aby mohl zakrýt kruhy pod očima, neboť se v noci nevyspal. Navíc se mu třeba chce i kakat, což není vůbec neobvyklé.
Když ale všechny útrapy skončí a umělec se dostává na novou adresu, jeho stres rázem mizí. Prostředí je čisté, vlídné a plné přátelských lidí. Například onen obrovitý černoch, který mu ve sprše ukázal své romantické tetování na pravém třísle a kýbl vazelíny, ten je opravdu veskrze sluníčkový. A náš mág má štěstí, že sdílí pokoj právě s ním.
Rekvalifikace[editovat | editovat zdroj]
Často opomíjeným, leč neméně důležitým úkolem nucené dovolení je zvýšení kvalifikace či rekvalifikační kurz jako takový. Náš pouliční kumštýř se potká s kolegy, naváže nová přátelství a strategická partnerství, naučí se nové triky a po dovolené pracuje s mnohem větší efektivitou. Odměna v podobě potlesku turistů po prázdných kapsách je mu tou největší satisfakcí.
Ovšem nezřídka se právě v bezstresovém období ukáže, že dotyčný má vlohy i pro jiné věci. Náš umělec může například zjistit, že jeho hbité prsty zvládnou stejně tak dobře porcovat maso. Například. Nebo umí vrhat nožem, například. Nebo v sobě například objeví schopnosti kreslit stejně hezké bankovky jako Česká národní banka, to se taky hodí. A jakmile se dostane zpět, rázem si na nově nabyté zkušenosti vzpomene a hned je na světě veseleji.
Umístění sanatorií[editovat | editovat zdroj]
Asi nejznámější sanatorium je to na Mírově. Jak již název evokuje, jedná se o oázu klidu, kde se pacienti pod vlídným vedení zenových mistrů učí splynout s všehomírem a dosáhnout nirvány. Bohužel, někteří stresovaní jedinci nejsou schopni se natolik zklidnit, aby konečně ulevili své zmučené duši a utíkají. Například pan Kajínek. Ovšem právě proto jsou zde statní ošetřovatelé, kteří jej humánně odchytí, například rotačním kulometem, či odstřelovačskou puškou a vrátí jej do cely.
„Voda hučí po lučinách, Bory šumí po skalinách..“
- Česká národní hymna
Další slavnou věznicí či káznicí je Pankrác v Praze. Sesterská zařízení Servác a Bonifác jsou naplánovány na třetí kvartál příštího roku. Za vyslovenou oázu klidu pak můžeme směle označit věznici Bory, jejíž věhlas pronikl i do státní hymny. Zatímco jazykozpytci se stále táží, proč voda hučí po nadýchaném smetanovo-tvarohovém sýru, je dávno jasné, že věznice na Borech šumí.
Z exotických destinací, kam se našinec může jet rekreovat jmenujme například Abu-Graib v Iráku či Guantánamo na Kubě.
Související články[editovat | editovat zdroj]
Sex - Těhotenství - Porod - Babybox - Mateřská školka - Škola - Puberta - Práce - Svatba - Manželství - Pobyt v nemocnici - Vražda - Vězení - Důchod - Smrt - Pohřeb - Reinkarnace - Osud |
---|