Zalesňování

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Zalesňování je jedním z nejzávažnějších globálních problémů současného světa. Způsobují jej převážně stromy, které se buďto samovolně, nebo s pomocí zvířat, jako jsou třeba ptáci nebo jiná havěť, nebezpečně rychle množí a šíří se po celém světě. Mnohé druhy stromů už se nedrží jen v lesích, ale pronikají i do měst, což má obecně negativní vliv na život zdejších obyvatel.

Strom - typická příčina zalesňování

Proč se děje zalesňování[editovat | editovat zdroj]

Odvážná bojovnice proti zalesňování
Zde se daří se stromy úspěšně bojovat

Stromy si během své nicotné, nedůležité, asi 370 miliontileté existence na planetě Zemi vymysleli několik vychytralých, zlotřilých způsobů, jak šířit své potomstvo. Například zotročili ptáky, kteří teď musejí žít v lesích, pojídat bobule stromů a následně trousit (neboli srát) jejich semena všude možně.

Rozlišujeme několik typů lesa, které lze seřadit na základě jejich škodlivosti. Smrková monokultura a palmová plantáž jsou z nich nejméně nebezpečné, neboť stromy jsou zde uspořádány hezky v symetrických řadách a nežijí tu žádné potvory. Mnohem horší jsou pak různé tzv. přirozené lesy s divnými názvy, jako např. tajga, mangrovy nebo ejakulyptové lesy Nejšpatnějším typem lesa je tzv. prales (neplést s prasopes), neboli džungle. Jedná se o místo, kde stromy získaly absolutní nadvládu nad svým územím. Typickým příkladem je známý Amazonský prales. Naštěstí se lidstvu proti pralesům (zvláště těm tropickým) v poslední době daří poměrně úspěšně bojovat a nahrazovat je méně škodlivými porosty palmy olejné, silnicemi, přehradami nebo zástavbou. Naše planeta tak ještě není zcela ztracena.

Proč zabránit zalesňování (názory odborníků)[editovat | editovat zdroj]

  • Stromy zadržují vodu. Ať ji pustí!
  • Stromy dělají přebytečný stín.
  • Stromy dělají přebytečný kyslík.
  • Stromy je potřeba kácet, a to je zbytečná dřina. (A proto je nutné je vykácet všechny)
  • V lesích žijí brouci, ptáci, veverky, opice a spousta dalších potvor.
  • Lesy mají špatný vliv na duši i psychiku, lepší je chodit do kostela
  • Les smrdí

Zalesňování v Čr[editovat | editovat zdroj]

U nás to naštěstí není se zalesňováním tak špatné. Lesů je tu sice hodně, ale většinou se jedná o poměrně neškodné smrkové monokultury, se kterými stejně kůrovec brzy zatočí. To si představte, že dříve tady byl les úplně všude! Naštěstí jej nahradila řepková pole se spoustou motýle.

I přesto zde stále najdeme několik míst, kde se hrozitánské původní lesy drží zuby nehty. Máme tu dokonce celou velkou oblast, co se jmenuje Český les! To není zrovna něco, čím by se naše milovaná česká republika mohla pyšnit. Naštěstí Evropská Únie už vymyslela plán na kompletní odlesnění Evropy do roku 2030. Nezbývá než čekat někde doma, nejlépe co nejdál od nejbližšího stromu, a doufat, že své sliby naplní. Pokud jste však člověk, který se nerad nečinně dívá, a chtěli byste se do boje proti zalesňování zapojit, tak neváhejte, chopte se buldozeru, motorové pily, sekery, nebo alespoň krabičky zápalek a vyrazte zatočit se stromy! Máte-li na to finanční prostředky a dostatek odvahy, netřeba zůstávat v Čechách, můžete klidně vyrazit ničit lesy přímo do jejich království – Amazonie, Středozápadní Afriky nebo třeba do Kanady!

Zděšený pán žádající o vymýcení lesa, který se rozrostl v okolí metra
Opice, které se podařilo uprchnout z lesa
projekty wikimedia také podporují boj se stromy
Pán, který vzal situaci do vlastních rukou a úspěšně pálí lesy ve své domovině
zase ten pán