Necyklopedie:Žumpa/KBVP Pandur II

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žumpa.JPG Žumpa
Tento článek byl zařazen do kategorie žumpa, kam momentálně patří.

   Po spláchnutí do žumpy již není začíslen v hlavním prostoru Necyklopedie   


Pandur II během přípravy na misi u somálských břehů

KBVP Pandur II je kolové bojové plavidlo českého námořnictva od rakouské firmy Steyr se sídlem v Štejrském Hradci. Slouží především k přepravě a výsadku říční pěchoty, může však plnit i roli malého bojového útočného člunu. Při zasažení krátkodobě i ponorky .Plavidlo je licenčně vyráběno od roku 2009 v loděnicích na řece Jičínce v Novém Jičíně.

K plavbě slouží dva na zádi umístěné lodní šrouby, díky nimž se může pohybovat rychlostí přesahující 55 uzlů ve vodě. Pro pohyb na pevnině je Pandur vybaven speciálním kolovým podvozkem 8x8 (je šestnáct, což není prvočíslo), který dodává plavidlu rychlost 10 km/h. Svařovaná korba z ocelových plátů odolává výbuchu námořní miny nebo IED o síle až 10 kg TNT (či DPD, DHL, ČD Cargo..).

Zahraniční mise[editovat zdroj]

První ostré nasazení přišlo v závěru roku 2010, kdy byly čtyři Pandury vysláni na protipirátskou zahraniční misii ke břehům Somálska. Na plavidlech však došlo k několika úpravám - především byl odstraněn kolový podvozek, protože by v rozlehlém Indickém oceánu ztratil využití. Čluny byly dále vybaveny dodatečným mřížovým pancéřováním proti torpédům.

Vláda jednala i o možném nasazení během vojenské intervence v Libyi v první polovině roku 2011, kde by Pandury dohlížely ve Středozemním moři na dodržování zbrojního embarga. Návrh však neprošel senátem.

Tuzemské mise[editovat zdroj]

Doma je prověřována především schopnost pohybu plavidla po komunikacích s minimální hloubkou vody nebo na suchu. Výsledek jedné z domácích misí je znám jako Střetnutí u Tábora.

Výzbroj[editovat zdroj]

Letadlová loď Kardinál Miloslav Vlk (mateřská loď KBVP Pandur II) na protipirátské misi u Somálska

Výzbroj plavidla tvoří dvě protilodní řízené střely SPIKE, automatický kanón ráže 30 mm proti menším plavidlům a vrtulníkům. Dále je loď vybavena kulometem ráže 7.62 mm pro pozemní podporu, chemickou toaletou se zásobou kvalitní četby a růžencem. Verze dodávaná francouzské armádě obsahuje ještě standardizovanou bílou vlajku a ceduli s nápisem Vzdáváme se v šestnácti světových jazycích.

Osádka[editovat zdroj]

Řízení a ovládání bojových systémů je tak jednoduché, že na obsluhu stačí 14 mužů, nebo 2 ženy. Případně 27 učitelů tělocviku. Vzhledem ke stísněnosti vnitřního prostoru je pro klaustrofobiky vyhrazena zadní vyhlídková terasa.

Mrkni taky na[editovat zdroj]