Vrtulník

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Helikoptéra)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrtulník
Helicopter Assault.jpg
Samci vrtulníka v honbě za hárající samicí

Stupeň ohrožení
neohrožený
Vědecká klasifikace
Doména: nebesa
Nadříše: nadživošichové
Říše: živočichové
Podříše: krutoživočichové
Kmen: členovci
Nadtřída: létavci
Třída: létavci
Čeleď: smrtonosní
Rod: vrtulník (Helis)
Druh: obecný
Binomické jméno
helis vulgaris
Nebezpečný živočich


Vrtulník, britsky helicopter, německy Hubschrauber, popšonsky Śmigłowiec [1] je podivný létající živočich bez křídel.

Objevení vrtulníku se připisuje známému renesančnímu umělci Leonardu Da Vinci, když se svými přáteli Michelangelem, Donatellem, Raphaelem a jejich somatickým koučem Třískou bloumal ve stokách New Yorku hledaje nejlepší továrnu na pizzu. Je to ovšem další z hoaxů a legend, které mezi prostým lidem kolují. Vrtulník objevil Igor Sikorsky při svých toulkách loukami mezi Texasem a Aljaškou coby těžce zraněného jedince, na kterého zřejmě šlápl luční slon. Sikorsky se poraněného jedince ujal, listy rotoru mu dal do gipsu a kojil ho z láhve společně se svým dvaadvacetiletým synkem. Vděčný vrtulník, jakkoli nadosmrti chromý na třetí a čtvrtý list rotoru (počítáno po směru hodinových ručiček), posléze vrhl svému zachránci několik dostatečně silných jedinců, které uvezly člověka, než se odebral s vojenskými poctami na šrotiště.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Vrtulník se skládá z několika částí:

  • kokpit - hlavička živočicha, zpravidla dutá, vybavená mnoha čudlítky, tlačítky, hejblátky, udělátky a obrazovkami. Tyto věci fungují jako placebo, aby cestující měli pocit, že mají vše pod kontrolou.
  • motor - útroby, které proměňují tekuté helium na kravál a čoud. Změnou skupenství paliva z kapaliny na plyn dochází, mimo jiné, k produkci biomluna, díky čemuž živočichovi svítí ocásek a někdy i luminiscenční skvrny na bříšku a čumáčku. Díky mlunu pak mnohé části vrtulníku dělají *pink*, *píp*, *vžumm*, *ta-ta-ta* a velký badabum.
  • ocásek - ocásek je prodloužené kladélko, na jehož konci se zpravidla vrtí zakrnělý pár pomocných křidélek, což je evoluční pozůstatek [2] z dob, kdy bylo ovzduší řídké jako trenky studenta MatFyzu a udžet balanc stálo mnoho energie. Díky ocásku a křidélkům se vrtulník za letu nezmění v roztočenou káču, což je dobře, protože cestujícím by se udělalo šoufl, čili špatně a naštěkali by si na drahé obleky.
  • Rotor - jedná se o dvě až čtyři srostlá křídla, kterým se říká lopaty. Hlukem motoru se lopaty točí kolem společného těžiště a přeskládávají vzduch nad nimi pod vrtulník, čímž se vrtulník šroubuje do vzduchu. Nakláněním lopatek se zvyšuje nebo snižuje tah, což vrtulníku působí námahu a generuje teplo a vítr, aby cestujícím nebyla zima ani příliš velké vedro.
  • kolečka, plováky či lyže - vrtulníci se adaptovali na různé vrtochy počasí, proto si mohou nechat narůst v zimním období lyže, aby mohli vozit turisty v sandálech do slovenských velehor nebo na Balaton na koupačku. Obyčejní vrtulníci a helikoptéry mají 3 kolečka, pomocí kterých se pohybují po ploše.

Navzdory evoluci stavba jeho těla stále vychází z vážky, které také nemá křídla, ale rotor, jímž udržuje vztlak. Narozdíl od vážky vrtulník zcela normálně startuje kolmo vzhůru, což vážka neumí. Vrtulník kolmo i přistává. Pokud je rychlost přistání příliš vysoká, nehovoříme o přistání, ale o průseru. Ochočené vrtulníky se používají zejména v armádě, ve zdravotnictví a u policie a při lovu klokanů [3].

Velkou zvláštností vrtulníku je to, že má stejně jako hromada dalších živočichů pohlaví. Samec se nazývá vrtulník, samice je helikoptéra. K páření dochází na zemi, předchází mu snubní let. Po oplodnění vrtulníkem je helikoptéra březí po dobu 191 dní (povšimněte si, že je to prvočíslo). Období březosti zakončí kladením 37 až 53 vajec v hangáru. Ocasem je zahrne hromadou promaštěného pucvólu, aby nezastydla. Většina vajec je sterilní a mladá vrtulníčí netočňata (ekvivalent lidských nemluvňat) se zpočátku živí jejich obsahem. Zbylá nespotřebovaná vejce používá armáda jako bomby. Když se mladým začnou vyvíjet rotory, je nutno hnízdo rozhrabat a mláďata vysvobodit, jinak by si mohly dosud křehké listy rotorů pokřivit. Mladým jedincům se z vyhřátého hangáru zpravidla nechce, proto jsou násilím vytaženi. Přechod z larválního stádia v dospělce ukončují panenským letem, při němž ztrácejí poslední zbytky ochranného nátěru a životních iluzí.

Mladé helikoptéry a vrtulníky začínají brzy pracovat u záchranných služeb, později u policie a dospělí dobře vykrmení jedinci slouží v armádě. Zatímco mladé štíhlé vrtulníky nejsou příliš náročné, tučná dospělá helikoptéra spotřebuje v období březosti velké množství paliva. Zvláště silní jedincové se kvalifikují pro manipulační práce s bambivakem plným dihydrogenmonoxidu či mostními oblouky. Přestože se jedná o typicky samčí poslání, vzhledem k minimálnímu pohlavnímu dimorfismu tuto práci stále častěji zastávají i vrtulnice.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]


Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice

  1. Jakože fakt. Poláci, co byste čekali.
  2. Podobně jako kostrč, ta je vám taky k prdu, když už se na ní nemůžeme zavěsit na strom, nebo si tím podat ovladač na telku.
  3. Našinec si zcela jistě vybaví legendární seriál Skippy, u kterého jsme trávili nedělní dopoledne.