Vrtulník

From Necyklopedie
(Redirected from Helikoptéra)
Jump to navigation Jump to search
Nebezpečný živočich


250px

Využití vrtulníku při sklizni listí

Samci, vrtulníky v honbě za hárající samicí

Vrtulník je podivný létající živočich bez křídel. Jeho konstrukce je odvozena od vážky, které také nemá křídla, ale rotor jímž udržuje vztlak. Vrtulník startuje kolmo vzhůru, což však vážka neumí. Vrtulník kolmo i přistává. Pokud je rychlost přistání příliš vysoká nehovoříme o přistání, ale o průseru. Ochočené vrtulníky se používají zejména v armádě, ve zdravotnictví a u policie.

Velkou zvláštností vrtulníku je to, že má pohlaví. Samec se nazývá vrtulník, samice je helikoptéra. K páření dochází na zemi, předchází mu snubní let. Po oplodnění vrtulníkem je helikoptéra březí po dobu 191 dní (povšimněte si, že je to prvočíslo). Období březosti zakončí kladením 37 až 53 vajec v hangáru. Ocasem je zahrne hromadou promaštěného pucvólu, aby nezastydla. Většina vajec je sterilní a mladá vrtulníčí netočňata (ekvivalent lidských nemluvňat) se zpočátku živí jejich obsahem. Zbylá nespotřebovaná vejce používá armáda jako bomby. Když se mladým začnou vyvíjet rotory, je nutno hnízdo rozhrabat a mláďata vysvobodit. Jinak by si mohly dosud křehké listy rotorů pokřivit.

Mladé helikoptéry a vrtulníky začínají brzy pracovat u záchranných služeb, později u policie a dospělí dobře vykrmení jedinci slouží v armádě. Zatímco mladé štíhlé vrtulníky nejsou příliš náročné, tučná dospělá helikoptéra spotřebuje v období březosti velké množství paliva.

Helikoptéry byly také přes protesty ekologických organizací využity ke genetickým pokusům, které vedly ke vzniku šalinokoptéry.

Nejnovější vědecké teorie naznačují, že vrtulník nelétá. Jen se tak třese a dělá tolik kraválu, že ho zem odpuzuje.

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice