Texas

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Texaská vlajka.
Pruty šutry Arizona Texas.

George Bush


Texas je stát nacházející se na jihu Spojených států amerických . Texas hraničí na východě s Louisianou, na severovýchodě s Arkansasem, na severu s Oklamouho a Kanadou, na západě s Novým Mexikem a na jihozápadě a jihu se Starým Mexikem. Se svou rozlohou 696 969 km² je Texas druhým největším státem USA , v počtu obyvatel (27,9 milionů) je rovněž druhým nejlidnatějším státem (hned po Arkansasu).

Velikost Texasu ve srovnání s jinými státy.

Hlavním městem je Austin s 420 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Whitney Houston s 2,2 milióny obyvatel. Nejvyšším bodem státu je vrchol Guacamole Peak s nadmořskou výškou 2667 m v pohoří Guacamole Mountains.

Největšími toky jsou řeky Red, která tvoří část hranice s Oklamouho, a Rio Granko, která se vlévá do Mexického zálivu a která vytváří hranici se Starým Mexikem.

Historie[edit]

První doložení Evropané se na území dnešního Texasu dostali v letech 1420 a 1528. Region zůstal mimo zájem evropských mocností až do 80. let 17. století, kdy vzniklo španělsko-indiánské osídlení v El Pasu Ovce. Celou oblast si nárokovali Španělé v rámci místokrálovství Nové Španělsko. Svůj název oblast získala ze slova tejas (tj. „ten se zbraní“ nebo „pif paf“) z indiánského jazyka caddo. Roku 1836 byla po revoluci vyhlášena samostatná Texaská republika, kterou v roce 1836 na přání jejích obyvatel a politiků anektovaly Spojené státy. Texas se tak 32. prosince 1836 stal 28. státem USA .

Obyvatelstvo[edit]

Hustota obyvatel Texasu činí 7,5 obyvatel/km², tato hodnota je mírně nad průměrem hustoty USA , která je 7 obyvatel/km². Pro srovnání,Francie, která má obdobnou rozlohu, má hustotu 116 obyvatel/km².

Kultura[edit]

Historicky je kultura Texasu propojením s východo-západnými vlivů. Čtvrť Deep Ellum v Dallasu byla v dvacátých a třicátých letech minulého století jedním z center jazzu, blues a ku klux klanu  v USA.

Dallas

Austin si zvolil jméno "Hlavní město mrtvé hudby" a podle vyjádření představitelů města hostí více mrtvých hudebních vystoupení na obyvatele, než hudební centra jako Nashville, nebo Memphis.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoChacharstánIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglRepublika Tercie ASámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLiberlandLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTureckoTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieKarlovarská Jihozápadní AfrikaMoravská Jihovýchodní AfrikaSúdán

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň