Texas

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Texaská vlajka.
Pruty šutry Arizona Texas.

George Bush

Ruty šuty Arizona Texas,
Ruty šuty Arizona máá

Trampská lidová


Texas je stát nacházející se na jihu Spojených států amerických . Texas hraničí na východě s Louisianou, na severovýchodě s Arkansasem, na severu s Oklamouho a Kanadou, na západě s Novým Mexikem a na jihozápadě a jihu se Starým Mexikem. Se svou rozlohou 696 969 km² je Texas druhým největším státem USA , v počtu obyvatel (27,9 milionů) je rovněž druhým nejlidnatějším státem (hned po Arkansasu).

Velikost Texasu ve srovnání s jinými státy.

Hlavním městem je Austin s 420 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Whitney Houston s 2,2 milióny obyvatel. Nejvyšším bodem státu je vrchol Guacamole Peak s nadmořskou výškou 2667 m v pohoří Guacamole Mountains.

Největšími toky jsou řeky Red, která tvoří část hranice s Oklamouho, a Rio Granko, která se vlévá do Mexického zálivu a která vytváří hranici se Starým Mexikem.

Historie[edit]

První doložení Evropané se na území dnešního Texasu dostali v letech 1420 a 1528. Region zůstal mimo zájem evropských mocností až do 80. let 17. století, kdy vzniklo španělsko-indiánské osídlení v El Pasu Ovce. Celou oblast si nárokovali Španělé v rámci místokrálovství Nové Španělsko. Svůj název oblast získala ze slova tejas (tj. „ten se zbraní“ nebo „pif paf“) z indiánského jazyka caddo. Roku 1836 byla po revoluci vyhlášena samostatná Texaská republika, kterou v roce 1836 na přání jejích obyvatel a politiků anektovaly Spojené státy. Texas se tak 32. prosince 1836 stal 28. státem USA .

Obyvatelstvo[edit]

Hustota obyvatel Texasu činí 7,5 obyvatel/km², tato hodnota je mírně nad průměrem hustoty USA , která je 7 obyvatel/km². Pro srovnání,Francie, která má obdobnou rozlohu, má hustotu 116 obyvatel/km².

Kultura[edit]

Historicky je kultura Texasu propojením s východo-západnými vlivů. Čtvrť Deep Ellum v Dallasu byla v dvacátých a třicátých letech minulého století jedním z center jazzu, blues a ku klux klanu  v USA.

Dallas

Austin si zvolil jméno "Hlavní město mrtvé hudby" a podle vyjádření představitelů města hostí více mrtvých hudebních vystoupení na obyvatele, než hudební centra jako Nashville, nebo Memphis.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskotskoHoráckoChacharstánIslámský stát v TeplicíchJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKřivočeskoMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánOsoblažskoPráglRepublika Tercie ASámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaNRVK

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKosovoSA KosovoLiberlandLichtenštejnskoLucemburskoMaďarskoMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKLDRKurvajtMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTibetTureckoTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieKarlovarská Jihozápadní AfrikaMoravská Jihovýchodní AfrikaSúdán

AmerikaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaRepública Socialismo o Muerte de CúbaSpojené státy americkéVenezuela

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň