Komunistická Strana Zetka
Komunistická Strana Zetka, taktéž známá pod zkratkou KSZ, je politická, krajně levicová strana, jenž má nejvyšší vliv ve třídách pod jménem Z ("Zet").
Jedná se oficiálně o první "komunistickou" stranu v historii průmyslové školy v Děčíně. V letech 2024–2025 se strana snažila o "kompletní převrat" a o rozšíření jejich působiště po celé škole. Později se KSZ spíše snažila vypořádat s "vnitřním" nepřítelem.
Zakladatel: Marek Holý
Nástupce: Bc. Václav Tůma
Ideologie: Zetkařský socialismus
Politická pozice: krajní levice
Stranické noviny: Svobodovy noviny, později Rudé právo
Vznik a historie[editovat | editovat zdroj]
Rané začátky[editovat | editovat zdroj]
Již na začátku září 2024 se při seznámení pár stejně smýšlejících lidí začaly první návrhy o založení spolku. Veškeré pokusy však skončily neúspěšně. Vše vyvrcholilo koncem října, během tzv. "první školní krize". V této době docházelo mnohdy k nerovnoměrnému zacházení studentů ze strany učitelů. Do dvou týdnů tak vznikla Komunistická Strana Zetka. Jejím hlavním cílem bylo šíření tzv. "Zetkařského socialismu" a nabírání stejně smýšlejících lidí.
Zetkařský socialismus[editovat | editovat zdroj]
Hlavní myšlenka Zetkařského socialismu je narukování lidí do drážních řad. Proto byla propaganda nově vzniklé ideologie praktikována nejčastěji v "zetkařských" třídách. Odtud vznikl název pro ideologii "Zetkařský socialismus".
Záminka ideologie je pozdvihnout pracující drážní třídu nad všechny ostatní. Naopak ponižuje ostatní zaměření na škole, zejména logistiku. Proto se strana po celou dobu své existence snaží o kompletní drážní socializaci oborů a demontáž opozice.
Vznik strany[editovat | editovat zdroj]
Koncem první školní krize se zformovala strana, jejíž hlavním cílem byly dříve zmiňované body. Jednak šíření drážní propagandy a také pozdvižení železnice nejen v ostatních oborech, ale i ve vlastních řadách.
Zetkařský puč[editovat | editovat zdroj]
Během studentské krize v lednu 2025 využila strana nestability ve vedení školy a naštvanosti žáků. Kromě radikálních hnutí z ostatních oborů, jenž KSZ odsoudila za "partu deviantů" se snažila strana získat přízeň nejvíce studentů, kteří do té doby měli co dočinění s železnicí. A tak se začalo s plánováním převratu. Cílem akce měl být atentát na Jitku Kudrovou, svržení jejího "nacionálního" režimu a dosazení učitele, jenž by přispíval propagandou pro Zetkařský socialismus. Nejvhodnější člověk, který byl navržen radou KSZ na místo hlavního učitele katedry, byl Bc. Václav Tůma. Muž, jenž se se svými příběhy zalíbil straně jakožto vhodná náhrada hodnosti hlavní katedry. Při vrcholném bodě krize v lednu 2025 se akce spustila. Dne 21. 1. 2025 v 8:54 se nejmenovaný atentátník a příznivce strany pokusil zastřelit Jitku Kudrovou. Místo střelby bylo naplánováno na schodiště v dolní budově za pilířem. Jitka Kudrová však byla kvůli krizi připravená a šla s doprovodem dvou příslušníků JŠA (Jednotné školní armády). Atentátník tak neměl žádnou šanci. Byl na místě zatčen a odvezen do Letenské věznice, jediného místa, kde se nacházel pouze Kudrový nacionalismus, ale žádní odbojáři.

Krize ve vlastních řadách[editovat | editovat zdroj]
Často se v zetkařských třídách nacházela opozice, na kterou buďto neplatila drážní propaganda, anebo sympatizovala s ostatními obory. Jednou z největší opozice byla R.A.D.A. (Radikální a deformační armáda) vedená stejnojmeným vůdcem. Cílem tohoto sboru byla podpora utlačovaných oborů (ať už stavařů nebo logistů) a jejich pozdvižení. Za kompletní cíl považovali deformaci KSZ a železniční propagandy. Členové R.A.D.A. byli většinou lidé, jenž se zajímali ať už o silniční dopravu (auta, trolejbusy) anebo chtěli emigrovat do ostatních tříd a šířit své myšlenky i jinde. V zetku se velkého vděku moc nedočkali. Proto většina vysoce postavených lidí ve sboru kolikrát přemýšleli o přeřazení. (Např. zástupce vůdce Daniel Němec se rozhodl odejít do exilu ke stavařům.)
Shrnutí stranické práce[editovat | editovat zdroj]
KSZ se po celou dobu od svého založení snaží o vyrovnání vztahů mezi železničáři a pozdvihnout název "doprava" ve škole. Naopak poukazuje na egoismus stavařů a neinteligentnost logistů. Podle některých vyučujících, jenž mají Zetko za své oblíbené, má strana světlou budoucnost. Návrh na nástupce bylo mnoho. Například se o místo hlásilo pár dosavadních náměstků strany. Např. ministr propagandy Samir Vágner, anebo hlavní představitel dopravy Erik Šlajer. Generální tajemník Marek Holý měl již od založení starosti o svého nástupce. Všichni dosavadní členové totiž měli jedno společné. Své "vyhřáté" místečko ve straně měli rezervované maximálně na 4 roky. Po odmaturování by se zrušilo jejich školské členství a tím pádem i místa ve straně. Bylo usouzeno, že se stranickým pokračovatelem stane Bc. Václav Tůma. Jednak proto, že má z drážní propagandy nejlepší pocit a také dokáže šířit Zetkařský socialismus ze všech nejlépe. Na jeho poctu byla vyvěšena Jugoslávská vlajka.