Pajsr
Tento článek nepokrývá téma dostatečně z celosvětového hlediska.
Návrhy: Jak zapajsrovat na byrokratickou strukturu EU
Pajsr[1] je běžný řemeslnický nástroj patřící do kategorie bazmek. Obvykle je vyroben z kovu. V podmínkách České republiky a bohužel i Moravy je využíváno železo. Oficiální a celosvětově uznávaný materiál pajsru jest slitina 90 % platiny a 10 % iridia. Leč takto vyrobený pajsr někdo z kladenské Poldovky seknul a odtáhnul to Sèvres u Paříže a potažmo jej blahořečil jako metr.
Užití[editovat | editovat zdroj]
Pajsr je především využíván jako pajsr. Tedy k odpajsrování kdykoli odkudkoli čehokoli a kdekoli. Manuálně zručný řemeslník používá pajsr k tomu, aby z něčeho odlomil / vyloupl / odstranil něco, co se v odborné terminologii nazývá pajsrát. Může to být hřeb, šroub, skoba, červotoč, přibitá pětikoruna či zátka od piva 10°.
Technická specifikace[editovat | editovat zdroj]
Jak je patrno z přiloženého obrázku, pajsr středoevropského, berounského a moravského typu dosahuje délky asi 50 cm (zde je mezigalaktickou ostudou, že jsme oproti kladenskému zloději z Francie začali používat pajsr pouze poloviční délky). Na obou koncích je rozvětvený jako hadí jazyk, nebo jazyk tchýně.
Z hlediska pevnostní charakteristiky je nutné, aby pajsr měl možnost pajcování. To je využití násilí, většího násilí, největšího násilí, kurevsky velkého násilí k uvolnění pajsované věci. Obrázek názorně předkládá využití této síly a antisíly.
Pajsr je mnohem komplexnější nástroj nežli například cedník. Při práci s ním je nutno využít inteligenci (byť mlhavou). Při manipulaci je třeba znáti základní metody a použití organické chemie, fyziky, kvantové teorie. V případě práce v noci též astronomie a vůbec orientace v prostoru.
Pajsr je schválen komisí EU pro novověké pracanty.