Polopásové vozidlo
Polopásové vozidlo (anglicky halftrack, německy Halbkettenkraftwagen oder Kettenrad, polsky bus nackówy), zkráceně polopás, je armádní vozidlo, vysoce účinné při podpoře pěchoty, vysoce neúčinné při boji proti jiným obrněným vozidlům, vysoce účinné i v moderní armádě, nejvýše neúčinné při boji proti moderním obrněným vozidlům. Je schopné plnit širokou škálu úkolů, na které by jinak bylo potřeba mnoho specializovaných vozidel.
Složení[editovat | editovat zdroj]
Polopás má dvě různé varianty: normální a polopásový
Normální[editovat | editovat zdroj]
vozidlo má vepředu dvě ovládaná kola, zbytek představují pásy
Polopásový[editovat | editovat zdroj]
vozidlo má jen "půl pásu", respektive pouze jeden pás
Bojové nasazení[editovat | editovat zdroj]
Náckové s polopásy slavili úspěch zejména ve Francii a Polsku, kde díky naprosté neschopnosti tamějších generálů mohli být použity i jako protitankové zbraně. Protitanková varianta byla velmi složitá a propracovaná (na vozidlo byl přimontován protitankový kanón, toť vše).
Protitankovým variantám jsou během tažení do Polska a Francie přisuzovány dobré výsledky, údajně zničili 10 nepřátelských tanků při vlastní ztrátě pouhých 20.
Dále byly také nasazeny na východní frontě, leč jejich hodnocení zde bylo kontroverzní. Sloužily sice dobře a spolehlivě, ale armáda podezírala technologii použitou během vývoje, jelikož byly stroje (narozdíl od většiny německé techniky) překvapivě odolné a spolehlivé.
Poslední druhoválečné nasazení polopásů bylo během bitvy o Berlín, kde však byly rozsekány ještě před přijezdem na bojiště.
Současnost[editovat | editovat zdroj]
Současně jsou ve výzbroji několika stovek armád, ať už státních, povstaleckých, politických či improvizovaných. Díky dobré pohyblivosti, všestranosti vyjma protitankových akcí a slabé ochraně jsou výjimečně oblíbené v armádách s přebytkem vojáků (např. Čínská Lidová Armáda).
Předpokládaný konec služby polopásů není v dohllednu.