Polopásové vozidlo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Polopás s protitankovým kanonem se osvědčil lépe než tanky. Výrobní náklady byly menší, palebná síla v podstatě stejná a stejně jako tanky se rozpadl ještě než osádka vytáhla paty za hranice říše

Polopásové vozidlo (anglicky halftrack, německy Halbkettenkraftwagen oder Kettenrad, polsky bus nackówy), zkráceně polopás, je armádní vozidlo, vysoce účinné při podpoře pěchoty, vysoce neúčinné při boji proti jiným obrněným vozidlům, vysoce účinné i v moderní armádě, nejvýše neúčinné při boji proti moderním obrněným vozidlům. Je schopné plnit širokou škálu úkolů, na které by jinak bylo potřeba mnoho specializovaných vozidel.

Složení[edit]

Konipás, neplést s polopásem!!

Polopás má dvě různé varianty: normální a polopásový

Normální[edit]

vozidlo má vepředu dvě ovládaná kola, zbytek představují pásy

Polopásový[edit]

vozidlo má jen "půl pásu", respektive pouze jeden pás

Bojové nasazení[edit]

Náckové s polopásy slavili úspěch zejména ve Francii a Polsku, kde díky naprosté neschopnosti tamějších generálů mohli být použity i jako protitankové zbraně. Protitanková varianta byla velmi složitá a propracovaná (na vozidlo byl přimontován protitankový kanón, toť vše).

Protitankovým variantám jsou během tažení do Polska a Francie přisuzovány dobré výsledky, údajně zničili 10 nepřátelských tanků při vlastní ztrátě pouhých 20.


Dále byly také nasazeny na východní frontě, leč jejich hodnocení zde bylo kontroverzní. Sloužily sice dobře a spolehlivě, ale armáda podezírala technologii použitou během vývoje, jelikož byly stroje (narozdíl od většiny německé techniky) překvapivě odolné a spolehlivé.


Poslední druhoválečné nasazení polopásů bylo během bitvy o Berlín, kde však byly rozsekány ještě před přijezdem na bojiště.

Současnost[edit]

Současně jsou ve výzbroji několika stovek armád, ať už státních, povstaleckých, politických či improvizovaných. Díky dobré pohyblivosti, všestranosti vyjma protitankových akcí a slabé ochraně jsou výjimečně oblíbené v armádách s přebytkem vojáků (např. Čínská Lidová Armáda).

Předpokládaný konec služby polopásů není v dohllednu.

Příklad moderního (polo)pásu ve službě Bundeshweru, speciální verze "compact" pro malé prostory
Za přípaltek si divize mohla objednat limuzínoviý model

Dále si pročtěte[edit]