Pekáč pro brity (M4 Sherman)

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

M4 Sherman byla americká nádrž na hamburgery, které bylo z nějakého důvodu vyrobeno přes 49 000 kusů...

nová scéna ze zachraňte Willyho. Sherman...

důvod vzniku[editovat | editovat zdroj]

Amíci, kteří měli na začátku výzbroje směšné lehké tanky M2A4 a střední tanky M2 a M3 Lee (nejpitomější konstrukce tanku v historii světa, měl mini věž s kanónem M5 ráže 37 mm, co střílel víčka od lahváčů a hlavní kanón M2 ráže 75mm střílející hambugery v korbě), si řekli, že je potřeba modernizovat jejich vozidla. A tak na konci roku 1941 řekli společnosti Mord, aby udělala prototyp. Výsledek nebyl ničím vyjímečným: obsahoval korbu, věž, a kanón M2. Pohon byl zvolen šlapací. Pancíř kartonový. Kapacita hamburgerů byla skvostná, 135 kusů. F.D Roosveltovi se však prototyp zdál poněkud standartní, a tak dal rozkaz k přepracování.

M3 Lee by byl dobrým tankem, pokud by měl lepší rozložení výzbroje
Střední tank M2 byl tak směšný, že posádka chěla vyskákat za jízdy

Úpravy a sériová výroba[editovat | editovat zdroj]

Ford upravil vnitřní prostor tak, aby se dovnitř narval benzinový motor. Dále se prodloužil Kanón M2, který byl přejmenovaný na M3. Lehce zesílili pancíř. Ten armádu zvláštně uspokojil a ta nařídila výrobu od roku 1942. Tanky se vyráběly do roku 1945.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tygr a Panter spolu. Dvě nelítostné šelmy ve službách fricků a později Francouzů.

Tyto tanky se poprvé do boje dostaly už v roce 1942, kdy okusily boj proti frickům v severní Africe, z počátku velmi efektivně, jelikož tehdejší německé tanky Pz.Kpfw II a III měly čelní pancíř o tlouščce 30 mm (takový silnější karton), čili hamburger měl velkou šanci projít pancířem. Pozdější Pz.Kpfw IV Ausf.F2-G však měl problém zničit, a Shermany začínaly být k ničemu. Navíc jejich 50 mm silný karton dokázaly něměcké kanóny Pak 40 a KwK 40 snadno prorážet. Také se často bortily do země, jelikož měly úzké pásy a chtěly hořet, a jelikož je poprvé použili Britové, tak proto pekáč na Brity. Proto byla vyvinuta varianta M4A1, která měla přední pancíř z bakelitu a navíc, hezky tvarovaný. Ty se dostaly do výzbroje koncem roku 1942. Ovšem měly stále stejnou neúčinou výzbroj. Ovšem v roce 1943 přišel zlom s tankem M4A2, což byl tank s ocelovým pancířem, který byl celkem tlustý, a navíc, ho na dálku německé kanóny nemohly prorazit. Ovšem s příchodem šelem panter a tygrbyly i tanky M4A2 k ničemu. Byly vyvinuty i tanky M4A3 a M4A4, ovšem ty se lišily pouze v motorizaci, aby nemohly tolik hořet. Zvrat nastal až v roce 1944, kdy Amíci vytvořili hamburgery ládovaný 76 mm kanón M1, což byl zásadní zvrat. Ty si dokázaly poradit s pancířem tygrů a panterů, a proto urychleně vymysleli variantu M4A3E8 (Easy Eight, neplést s Plejt), která měla novou věž s kanónem M1A2, který se od kanónu M1 lišil úsťovou brzdou. Kapacita hamburgerů sice klesla ze 135 na 116 kusů, ovšem používaly se také výkonnější BigMacy, airsoftové kuličky, a nakonec i olověné broky, které si hravě poradily i s tygrem na dálku. 2000 kusů měla Velká Británie, podobný počet SSSR a neznámý počet USA. Po válce se používaly verze M4A3E8 a upravené M50 s M51 Super Sherman. Britové si svoje Shermany upravili na standard Světluška, který měl místo kanónu M3 sedmnáctilibrák co střílel hroudu vařící slaniny, která pancíř jednoduše propálila. Některé tanky M4A1 a M4A2 byly upraveny tak, že se jim dala věž z verze EZ 8, i s kanónem M1A2. USA tanky vyřadilo až v roce 1957, kdy tanky byly již neúčiné. Ovšem používala je i Izrael, která je vyřadila až v 80. letech. Shermany používala i Jugoška, která je použila ještě v Kosovu.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

  • T6 - prototyp
  • M4 - první sériová varianta, pancíř z kartonu
  • M4A1 - druhá varianta, pancíř z plastu, případně bakelitu, kulatý
  • M4A2 - varianta s ocelovým pancířem
  • M4A3,M4A4 - varianta s méně hořlavým motorem
  • M4A3E8 - Modernizovaná varianta s jinou věží a kanónem na airsoftové kuličky
  • M4 Sherman Světluška - Britská verze se sedmnáctiliberním kanónem
  • M50 a M51 SS - Izraelská a Francouzská varianta, obohacena o 105 mm kanón
  • M4A3E2 - "Jumbo" - sloužil k zastrašování nepřátelské pěchoty, velmi oblíbený pro svou odolnost, vyrobený ze Stalinia
  • M4 DD - "Durex Drive" - obojživelná varianta s gumovou plachtou
  • M4A3 (105) -Prostě M4A3, jen má špalkomet ráže 105 mm, co střílí masové koule
  • T-4 - Sovietizovaný Sherman, obohacený o kanón K-69

Války[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]