Francie
Tento článek na téma "Francie"
pojednává o opačném tématu než článek Anglie.
Šukající republika République merdeise | |
---|---|
státní zřízení: | liberální socialismus |
hlavní město: | Paříš |
jazyk: | اللغة الفرانسية, francouština a další olejové jazyky, okcikánština, bretonština, baskičtina, carpetánština |
| |
prezident: | Emanuel Makarón |
premiér: | Édouard Philippe Ludvík |
hymna: | La Majonessse |
měna: | €uro |
národní jídlo: | pár pářících se šneků zapečených v žabí bagetě |
národní nápoj: | víno |
národní sport: | stávkování, fotbal a ojebing |
„Parkour je bojové umění útěku.“
Francie je stát, jehož symbolem je galská černá kočka. Objevil ji Gaius Julius Caesar, když se toulal Evropou, aby nahnal nějaké ženské. Francie je středně velká země a důležitý člen světového společenství, i když ne tak důležitý, jak si sama o sobě myslí. Hraničí s Německem, Španělskem, Švýcarskem a několika dalšími málo významnými státy. Francouzským prezidentem je Emmanuel Macronka.
Francie je stará země s mnoha památkami, jako Louvre a pařížský Eurodisneyland. Mezi její příspěvky západní civilizaci patří šampaňské, toaleta, camembert, trebuchet, kapitulace,komunismus, kachon a gilotina. Francouzi mluví pouze francouzsky, ale v případě nejvyššího vlastního ohrožení mnozí překvapivě zvládají i němčinu nebo angličtinu, dle potřeby.
Největší chloubou Francie je Maginotova linie. Je to systém opevněných okrasných parků, který měl zabránit Skopčákům nakouknout do jejich hezké země. Generál Heinz Guderian - alias „Rychlý Heinz“ jednoho krásného dne (starší ročníky zavzpomínají, jak jsme desetiletí deklamovali, že jednoho krásného dne nakopeme komunistům do prdele) nasedl do tanku a Maginotovu linii navštívil. Ovšem ke zděšení Francouzů tak učinil z druhé strany hned pár dní po začátku války. Většina Francie se stala odpočinkovým léčebným a relaxačním centrem německých sousedů. Generál Erwin Rommel zmínil Vůdcova slova: „Mí Pařížané mi rozumějí.“
Populace Francie čítá 20 milionů lidí. 15 milionů jsou alkoholici a kuřáci (zbývající 5 milionů jsou malé děti). Francouzi jezdí po svých silnicích jako blázni, sexuálně jsou neustále nadržení[zdroj?] a zcela postrádají schopnost stát trpělivě ve frontě. Obecně jsou obyvatelé Francie temperamentní, nadutí, nedisciplinovaní a nevšímaví (tyto vlastnosti náleží mezi jejich lepší stránky).
Nábožensky náleží mezi katolíky, i když je to takřka nemožné poznat z jejich chování. Mnozí Francouzi ovšem náleží k muslimům, nevěřícím, šamanistům apod.
Muži nosí rádi napůl ženská jména jako Jean-Marie, nebo Pierre-Dominique.
Francouzi[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější údaje naleznete v článku Svět podle Francouzů.
Francouzi jsou národ jako kterýkoliv jiný, i když vlastně docela ani ne. Samotné slovo "Francouz" vychází z latiny a znamená "k smíchu". Francouze můžeme rovněž označovat jako Frantíky, mají to rádi. Frantíci mívají v povaze vzdávat se i těm, se kterými neválčí. Dokonce velikán velikosti Napoleona – Napoleon – raději odevzdal Louisianu než aby riskoval válku.
V minulosti byli třetím největším národem na světě, hned za Číňany a Indy. Dnes je všechno jinak a během pár let to už bude dobré.
Záliby Francouzů[editovat | editovat zdroj]
Vedle nakupování mají Francouzi několik dalších zálib. Jsou jimi tahání dotace z Evropské unie. V tom jsou opravdoví mistři, stejně jako ve hnojařině. Mimo to se věnují stávkování, chytání nudistů na pláži, popíjení vína a svádění osob opačného pohlaví (basier). Jejich kratochvílí je též pétanque, což je rozhazování koulí široko daleko. Francouzi jsou také známí svou vybranou módou, je naprosto nemyslitelné aby správný Francouz vyšel z domu bez národní pokrývky hlavy, kterou je baret (béret). Nošení baretu je vlasteneckou povinností každého francouze, ženy nevyjímaje. Ve Francii se dobře vaří a Frantíci také velmi rádi jedí - zejména bagety (baguette de pain) a žabí stehýnka (cuisses de grenouille). Proto jim Angličani neřeknou jinak, než žabožrouti (the frogeaters). Dobře si vede též pařížský salát.
Francouzi jsou jedním ze dvou národů paštikářů. Druhým je národ Čechů. Frantíci doslova milují hustí paštiku a paštiku z rozdrcených hlemýžďů.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Ve Francii žilo mnoho významných historických postav, jako Johanka z Parku, Žák Kustod, Ludvík Kryšot a Charles de Gaulle (česky Karel z Koule), který byl mnoho let prezidentem a poté se stal letištěm. Pro normálního člověka je známá zejména Johanka, jejíž na Francouzku nezvyklý vojenský amok a hysterie vstoupila do historie. Od upálení Johanky Angličany to ale jde s Francouzi z kopce. Před ní to nebyla žádná sláva, nutno podotknout.
Výjimku v předjohankazparkové Francii představoval Karel Veliký, velký král a vojevůdce, který ze svého dvora vykázal známého překupníka-podvodníka Sáma. Bizarním faktem je, že po Karlu Velikém měla země galského kokota už jen dva vůdce jeho velikosti – drobnou Johanku a Napoleona. Francouzi nikdy neměli velkou představivost a proto se všichni jejich další velcí králové jmenovali Ludvík.
Francie byla jediným impériem, které porazila jejich vlastní kolonie. Tato legendární ostuda se odehrála mezi roky 1791 a 1804 a Francouzi zde použili bílou vlajku proti karibskému státečku Haiti.
Místní obyvatelé jsou jinak velmi hrdí na svou revoluci, která založila jejich republiku. A revoluce byla tak úspěšná, že ji s oblibou dělali stále znova a znova a znova… Je známo, že jediná válka, kterou Francie vyhrála byla občanská.
Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]
Francie je veskrze bezpečnou zemí, její bezpečnost zařizují velikánské gorily, i když návštěvníci musí počítat s tím, že je Francie čas od času napadena Německem. V souladu s tradicí se však, až na Verdunskou výjimku, francouzská armáda útočníkům okamžitě vzdá a vše se vrátí do starých kolejí. V roce 1994 byl otevřen Eurotunel pod kanálem La Manche, aby umožnil francouzským vládám při budoucích německých invazích rychlý útěk do Anglie. Poslední úspěšnou invazi do Francie provedlo Slovensko v roce 2007.
V posledních letech jsou Francouzi paradoxně více ohroženi vlastními obyvateli než-li Němci. Jesuis Charlie.
Ekonomika[editovat | editovat zdroj]
Francouzi jsou známí tím, že byli jako Galové vůbec první „civilizací“ schopnou pěstovat obilí. Sumeřané a další to dokázali až o mnoho později. Náskok jim ale dlouho nevydržel a zatímco v Číně vynalezli střelný prach, v Egyptě zavlažovací systém a v Tatrách ovčí vlnu, Galové zůstávali u baget a croissantů.
V době po Kristovi prosluli tím, že tamní systém řízení doháněl jejich kolonie k občanským válkám a dnes dohání zaměstnance do nervových sanatorií. Francouzský manažer miluje chaos a ze všeho nejradši má, když může dvakrát denně změnit klíčové rozhodnutí a ještě sám vyletět do povětří.
Zámořské záležitosti[editovat | editovat zdroj]
Francouzi dodnes disponují několika ostrůvky napříč oceány a nejvíce jich mají v Karibiku. Zajímavý je fakt, že zatímco v Guadeloupe (čti Gvadelup) Francouze milují, na blízké Korsice je nemůžou ani vystát. Při setkání Francouzů a Korsičanů jde hodně z nich brzy k zemi a upadne ve věčný spánek.
Potomky Francouzů a Indiánek jsou mj. Kanaďané. Oproti Francouzům je nestíhá prokletí a během historie nebyli nuceni použít nouzovou vlajku bílé barvy ani jednou. Kanaďané ale zdědili francouzskou zbabělost a útočí jedině s Amíky za zády.
Sport a umění[editovat | editovat zdroj]
Francouzi jsou známí jako dobří milovníci, slušní fotbalisté a fantastičtí umělci.
Teze Francouzi jsou dobří milovníci se teprve musí potvrdit.
Teze Francouzi jsou slušní fotbalisté je naopak pravdivá, ale jen díky naturalizovaným Gambijcům, Senegalcům, Kameruncům, Maročanům a Alžířanům.
Teze Francouzi jsou fantastičtí umělci je nesmysl. Největším výtvorem je neestetická Eiffelova věž a Američanům darovaná Socha svobody, což je pouhý odlitek.
Základní slovíčka a fráze[editovat | editovat zdroj]
- Mon aéroglisseur est plein d'anguilles = Mé vznášedlo je plné úhořů
- Voulez-vous coucher avec moi ce soir? = Chtěl byste se se mnou dnes večer vyspat?
- Royame-Uni de Grande-Bretagne et d´Irlande du Nord sans l'Ecosse= Spojené království Velké Británie a Severního Irska
- eau reservoir = obvyklé rozloučení
- J’ né jeret, j’ Papá; j’ ne seret, j’ K.K. = Typická francouzská věta. Použijete-li ji všude mimo Francii, budete znít francouzsky.
- Lev leze do tramvaje, žeremandle, loupesijé. (Obdobný účinek jako u předešlé věty.)
- Merde - pochoutka
- Le Fridex pisoir, merde! = Teče mi chladící kapalina
- Mon Chéri = má višeň
- Cherchez la femme = Chrchle z flámu
- Putain = univerzální slovo
Řekli o Francii a Francouzích[editovat | editovat zdroj]
„Francie nemá ani zimu, ani léto, ani morálku. Až na tyto nedostatky,
je to vynikající země. Ve Francii obyčejně vládnou prostitutky.“
- Mark Twain
„Francouzi jsou malí, vypadají jako opice a neoblékají se o moc lépe
než obyvatelé Baltimoru. Jistě, můžete v Paříži sedět na ulici a pít
kávu, ale proč je to víc módní než sedět doma a pít whisky, to já nevím.
“
- P. J. O'Rourke
„Jako Afrika má opice, tak Evropa má Francouze.“
- Arthur Schopenhauer
„To si pište, že náš národ nikdy nic nedokáže, protože jsme jen národem snílků.“
„Víte, Francouzi mi trochu připomínají stárnoucí herečku ze čtyřicátých
let, která stále spoléhá na to, jak atraktivně vypadá, ale už na to
nemá.“
- John McCain, Arizonský senátor
„Kolika Francouzů je zapotřebí k tomu, aby vyměnil žárovku? Jednoho.
Drží žárovku a celá Evropa se kolem něj točí.“
- Osman Turkmenbaši
„Jak můžete vládnout zemi, ve které je přes 265 druhů sýra?“
- Charles de Gaulle
„Francouzské sýry se nekazí, jen mění jména.“
- Facebook
Řekli o francouzské armádě[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější údaje naleznete v článku Vojenská historie Francie.
„Raději bych měl německou divizi před sebou než francouzskou divizi za
zády.“
- Generál George S. Patton
„Co se mě týče, válka vždycky znamená selhání.“
- Jacques Chirac
„Co se Francie týče, máte pravdu.“
- Rush Limbaugh
„Víte, proč Francouzi nechtějí bombardovat Saddáma Husajna? Protože
nenávidí Ameriku, má rád milenky a nosí baret. Lidi, vždyť je to
Francouz!“
- Conan O'Brien
„Nevím, proč se lidí diví, že nám Francie nechce pomoci vyhnat Saddáma
z Iráku. Konec koncům, Francouzi nám ani nepomohli vyhnat Němce z Francie!“
- Jay Leno
„Naposledy, když Francouzi požadovali 'další důkazy', připochodovaly jim
do Paříže pod německou vlajkou.“
- David Letterman
„Až bude příště válka v Evropě, ten, kdo prohraje, dostane Francii.“
- Neznámý vojín
„Francouzi by měli přijít, aby naučili Iráčany, jak se mají vzdávat.“
„Francouzi mají Cizineckou legii, která ví, jak se má bojovat, protože
všichni její vojáci jsou cizinci.“
- Neznámý vojín
„Francouzské tanky jsou prý vybaveny šesti rychlostmi, pěti stupni zpátečky a jediná k chodu vpřed - pro případ útoku z týlu.“
- Neznámý vojín
„Když prý francouzská armáda dává pušky do výprodeje, inzeruje je
textem: Nikdy nepoužité, pouze několikrát odhozené.“
- Neznámý vojín
„Francouzští vojáci jedí žáby a šneky, protože kterékoli jiné zvíře by jim nakopalo prdel.“
- Uživatel:Kelev
„Víte proč Francouzi pojmenovali svá letadla Mirage(přízrak)? Protože je nikdy nikdo neviděl v bojovém prostoru. “
- Neznámý vojín
„Jít do války bez Francie je jako jít na lov jelenů bez harmoniky.“
- Norman Schwarzkopf
„Francouzi naučili svět pouze dvě skutečně důležité věci: líbat a kapitulovat.“
- Neznámý americký generál, 2. sv. válka, Francie
„Francouzký kyrysník (těžká jízda) má kyrys pouze na zádech a chrániče lýtek, aby nebyl při taktickém ústupu raněn.“
- Francouzský vojenský řád z roku 1790
České věty, na kterých se nejlépe učí francouzský přízvuk[editovat | editovat zdroj]
- Pan Lé ma rád Soufle ale né mražené ale čerstvé.
- Že nežere že papá, že nesere že kaká.
- Žeré mandlé a la pla Francé za kulé.
- Oui oui chápu uhm oui ano rozumím oui oui ajfelka pěkná hlavně v noci oui oui no jo potvrzené oui oui.
- Do prdelé kde je Louvre.
- Mona Lisa kundu lizá.
- Sté noční Eiffelé pěkný výhled siré.
- Pažížané si nenechají na hlavě věci schané
- De blijé na kanapé.
- Lev lezé do tramvajé žere mandle loupe si jé.
Francouzský slovník[editovat | editovat zdroj]
Pro ty, kteří se plánují vydat do Francie i po přečtení toho článku je připravený slovník důležitějších frází přeložených do češtiny. Zdroj: Anglicko-Francouzský slovník pro Anglické agenty převlečené za Francouzské policisty
- Bodré podoledne
- Dobré dopoledne
- Bodrý den hřeju
- Dobrý den přeju
- Bodré ráhno
- Dobré ráno
- Musím se honem pozvracet do práce. Život polucisty není žádné prsíčko.
- Musím se rychle vrátit do práce. Život policisty není žádné peříčko.
- Ty samodruhý? Já bych mrvil k tobě.
- Jsi sám? Rád bych s tebou mluvil.
- Chcete slyšet dobrou krávu, nebo špatnou krávu?
- Chcete slyšet dobrou zprávu, nebo špatnou zprávu?
- Je řadič oprzněného vozu čtyři-dva-jeden-devět na kavárně?
- Je řidič obrněného vozu 4219 v kavárně?
- Rovně v něm odešli dvě mužatky.
- Zrovna v něm odjeli dva muži.
- Já přece nesušil, že s ním odešel pryč René. René, který rajcuje v baru.
- Já přece netušil, že s ním odjel pryč René. René, který pracuje v baru.
- Nějaká stará dráma venku v kolečkovým židli chlastá jak holej Dán.
- Nějaká stará dáma venku v kolečkovém křesle chlastá jak hotovej Dán.
- Přišel jsem říct jak mě mrazí ta včerejší slamaštika.
- Přišel jsem říct jak mě mrzí ta včerejší šlamastika.
- Já mít hezký zprava.
- Já mám dobrou zprávu.
- Moje zprava je taková. Ten vlek co vez salám včera naprdlo anglické letectvo.
- Moje zpráva je taková. Ten vlak co vezl salám včera napadlo anglické letectvo.
- Na trati se povalovaly jen malé housky.
- Na trati se povalovaly jen malé kousky.
- Musíte jít a šahat ženským do kalhotky.
- Musíte jít a brat ženským kalhotky.
- Anglický leteci už ve kráva nejsou více.
- Angličtí letci už nejsou v krávě.
- Já je zavorám.
- Já je zavolám.
- Pojděte kluci!
- Pojďte kluci!
- Ale jen se nehojte, já dal jim francouzský rychlo plus.
- Ale jen se nebojte, dal jsem jim francouzský rychlo kurz.
- Vzbuďte mě na Londýn, abych mohl mrvit na vyšílačce.
- Spojte mě s Londýnem, abych mohl mluvit do vysílačky.
- Mishel od aportyzánů chce s vámi promrvit.
- Mischel od partyzánů si chce s vámi promluvit.
- Měla hroznovou náhodu, když zapadla z podokapu tam.
- Měla hroznou nehodu, když spadla z okapu.
- Podlozte jí. Dudy! Ať nezapadne z lechátka.
- Pomozte jí. Tudy! Ať nespadne z lehátka.
- Ona má zaraženou spáteř a má taky těsnou vylomeninu od levonohy.
- Má naraženou páteř a také děsnou zlomeninu levé nohy.
- Levonohu má v sádlovém obraze.
- Levou nohu má v sádrovém obvaze.
- Zkápla na to.
- Zemřela na to.
- Já nesmím se teď hulákat, když sem rovně ve družbě.
- Nesmím se teď zhulákat, když jsem zrovna ve službě.
- Já sem měl koliku, ale někdy sem ufikal jen o ocásek.
- Měl jsem kliku, ale někdy jsem unikl jen o vlásek.
- Chtěl bych ponořit s Reném. Zaorejte ho a dejte mi kavku.
- Chtěl bych hovořit s Reném. Zavolejte ho a dejte mi kafé.
- Mishel vás chce o něčem infiltrovat. Zasaďte se a ona vám něco řekne na vaší stolici.
- Mishel vás chce o něčem informovat. Posaďte se na židli a ona vám něco řekne.
- Jestli od tady nevymizíte budu vás muset zalknout za obtěžkávání mužů.
- Jestli z tadyma nezmizíte budu vás muset zatknout za obtěžování mužů.
- Nezajídá mě. Jste v mým ohryzku. Zkonám svou pitomost. Jděte i s tou svou pudelkou.
- Nezajímá mě. Jste v mém okrsku. Vykonám svou povinost. Jděte i s tím svým pudlem.
- Před venkem vašá kafírny jsou dvě štětiny.
- Před vaší kavárnou jsou dvě štětky.
- Du na ně hupnout
- Jdu se na ně kuknout.
- Bodré podoledne, scal jsem zrovna za rohem, když v tom jsem uslyšel 2 zástřely, přijdu dovnitř a vidím ve vaší ruce kouřící rebordel!"
- Dobré dopoledne, stál jsem zrovna za rohem, když v tom jsem uslyšel 2 výstřely, přijdu dovnitř
a vidím ve vaší ruce kouřící revolver!"
- Už jsem uhuhlal ustřelení těch dvou štětin.
- Už jsem ututlal zastřelení těch dvou štětek.
- Gestapo teď kroužkuje dokola hřibova nastrojení za jepičku, biskupku a kotolického pantera.
- Gestapo teď krouží kolem hřbitova v přestrojení za jeptišku, biskupku a katolického pátera.
- Vzali si rypadla, dosrali se do tunelu a teď kapou.
- Vzali si rypadla, dostali se do tunelu a teď kopou.
- V mém postroji polucisty nás tam klidně můžu zamést.
- V mém přestroji polisty nás tam klidně můžu zavést.
- Nikdo si zatím nezatěžoval a když bude, řeknu mu, že sem z jiného krajíce.
- Nikdo si zatím nestěžoval a když bude, řeknu mu, že jsem z jiného kraje.
- Tulím asi s panem Alfonsem? Funusákem?
- Mluvím asi s panem Alfonsem? Funebrákem?
- Mám plyn na Reného zacházku.
- Mám plán na Reného záchranu.
- Tulím přece o René, který rajcuje u báru.
- Mluvím přece o Reném, který pracuje u baru.
- Šest trdlů a pět dam.
- Šest týdnů a pět dnů.
- Tady je ten plyn. Vedle zastnatého dráku okolo zajatcového fábora se povaluje spousta rouráků.
- Tady je ten plán. Vedle ostnatého drátu okolo zajateckého tábora se povaluje spousta rour.
- Vada teče krz rourák.
- Voda teče skrz rouru.
- Zaspěte tu baretku, nebo z Vás bude mosaznej flik!
- Zhasněte tu baterku, nebo z Vás bude mosazný flek!
- Přestaňte lascimě mičkat zvoníka, nebo Vás zavřu za rašení kledu.
- Přestaňte laskavě mačkat zvonek, nebo Vás zavřu za rušení klidu.
Známí Francouzi[editovat | editovat zdroj]
- Asterix
Gérard DepardieuЖерар Депардьё- Jacques Chirac
- Jacques Rupnik
- Jean-Jacques Rousseau (Švýcar známý jako Francouz)
- Jean-Paul Costa
- Honza Bláto
- Jean-Paul Marat
- Jean-Paul Belmondo
- Jean-Paul Sartre
- Johanka z Parku
- Karel z Koule
- Kateřina Jacques
- Ludvík x-tý
- Ludvík Kryšot
- Milan Kundera
- Krpál Bonapartů
- Obelix
- Hector Vigo
- Hectores Vygoš
- žák Kustod
- Žil Vern
Související články[editovat | editovat zdroj]
- Velká Francouzská Revoluce
- Slovensko-francouzská válka
- Svět podle Francouzů
- Vojenská historie Francie
- Jak přijít o peníze
- Filosofie
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
„Francouzák na onen svět?“ | ||
Dave Lister, část 43 - Epidem |