Stávka

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Stávka (slovensky štrajk, anglicky Counterstrike, německy Streik, staročesky šprajc, maďarsky netaham) je národním sportem Francie. S vášní srovnatelnou s fotbalem se mu věnují i ostatní obyvatelé Evropské unie, ale Francouzi dotáhli stávku na opravdu mistrovskou úroveň.

Stávka v dopravě může být ohlášena rozličnými způsoby.

Modelová situace[edit]

Při polední pauze se hromada dělníků sejde a zanadává si na život. Protože místní informátor rozšířil drb, že generální ředitel bere zhruba 80x víc, než Franta od bagru, dělníci odmítnou pracovat. Což by sice stejně nedělali, ale teď svolají odbory, vyhlásí stávku a začnou požadovat zvýšení vejplaty. Zvolí si do svého čela předáka (pokud již podobného vykuka nemají) a zmalují všechno co je po ruce různými nápisy. Nastává fáze vyjednávání. Jedná-li se o státní podnik, výsledek je předem jasný.

Osoby a obsazení[edit]

Hlavní náplní práce odborového předáka je plamenně hřímat z tribuny.

Nejdůležitější postavou stávky je nahnědaný dav. Čím víc lidí, tím líp, to dá rozum. Tento dav ovšem musí být řízen, proto potřebují osobu, která se nazývá Předák. Předák bývá obyčejně stejně mdlého rozumu, jen je víc vyčuraný a trošku líp mu to mluví. Jakmile je ustanoven do čela výboru, což je taková obdoba parlamentu, vysvětlí davu, co vlastně dav chce. Slíbí hory s horákama, doly s dolákama a hlavně méně práce a více peněz. Dav, doposud tápaje a neschopen sformulovat své nekřesťanské požadavky odsouhlasí vše, co předák řekne a stane se z něj poslušné stádečko, mávající praporky, transparenty a foukající na frkačky.

Předák, opilý mocí potom začne kout plány na zotročení stáda a dosažení vlastních mrzkých cílů. Jedná-li se o malý dav (například z jednoho podniku), hledá předák předáky z jiných společností, aby spolu utvořili kamaráčoft založený na vzájemné podpoře. Tomu se říká Svaz. Odborový svaz.

Stávka se stala všelidovým hitem.

Způsoby stávky[edit]

Stávka výstražná[edit]

Tento typ stávky má upozornit zaměstnavatele, že se něco děje. Že lidi z odborů něco chtějí. Vcelku nic se neděje, protože koná-li se výstražná stávka na železnici, obvykle trvá 15 minut, což je ještě pořád v toleranci jízdního řádu.

Stávka celodenní[edit]

Lidi přijdou do práce, jako by se nechumelilo. Tam se posadí, na práci ani nesáhnou, stejně jako v ostatní dny, ale vespolek nadávají (čti živě spolu diskutují) a předák se svými nohsledy odchází za zástupci zaměstnavateli s podmínkami kapitulace.

Stávka solidární[edit]

Lidi přijdou do práce, dozví se, že v jiném podniku se stávkuje, a protože mít den volna je príma, přestanou tahat. Probíhá diskuze a předák jede do stávkujícího podniku a vyjadřuje upřímnou soustrast. Vystoupí na tribuně, řekne, že jeho stádečko je v duchu se stávkujícími a je odměněn potleskem. Společně se stávkujícím předákem si vymění na důkaz věčného přátelství obálky.

Stávka generální[edit]

Tak tohle už je fakt mazec. Stávkují všichni, i ti, co nevědí, že jsou vlastně zaměstnaní. Pojmenováno podle zpravidla posledních, kdo si takovou věc uvědomí - Generálního štábu Armády České republiky.

Stávka spontánní[edit]

Vcelku obvyklá věc - lidičkám jebne a dou do toho. Vlastně ani nevědí, co chtějí, jen hlasitě povykují a protestují. A nepracují.

Pozor! - stav po obědě, kdy nepracujete, čekujete web a do toho nadáváte s kolegou na toho debila, který vám šéfuje - to není stávka.

Stávka inverzní[edit]

Stávkující pracují nevídaně pilně, jako Švejk do posledního puntíku dodržují všechny předpisy. Tím záhy způsobí totální kolaps mnohem spolehlivěji, než jak může vzniknout v důsledku předchozích typů stávky.

Tato stávka valnou podporu nemá. Je černobílá a neteče v ní krev. Jedná se tedy spíše o divadlo pro televizní štáby.

Doplňkové vybavení stávky[edit]

Každá stávka může být volitelně doplněna o následující příslušenství. Račte si vybrat:

  • Blokáda - Stávkují-li dopravci, zpravidla nechají kamiony, vlaky, drezíny a jiná vozidla tam kde se aktuálně nacházejí a začnou svačit. Ve volných chvílích hrozí pěstí na nebožáky, kteří nestávkují a potřebují se dostat do práce.
  • Protestní pochod - Stádo kráčí zpravidla ulicemi velkého města, dělá kravál, hází dýmovnice a skanduje hesla. Výsledkem jsou sice ucpané cesty, ale co se děje v Práglu většinou lidi moc nebere.
  • Dovoz zboží - Stávkují-li zemědělci, je jejich oblíbenou zábavou dovoz hnoje do měst, kde tvoří roztomilé kupičky. Jedná se jen o laciné pozlátko, protože ve velkých obcích působí zmíněné kupky jako voňavý stromeček v autě.
  • Stávkokaz - Hrdina, který se rozhodne celou stávku narušit. Za veselého pokřiku bývá zpravidla za svou odvahu odměněn. Důvody, proč se někdo stane stávkokazem, bývají různé: buďto se jedná o iniciativní blbce, kteří se chtějí zalíbit svému šéfovi nebo o přesvědčivé pravičáky, pro které je stávka sprostým slovem. Dlaší příčinou stávkokazectví může být osobní nesympatie k odborovému předákovi, podložená mnoha fakty. Kromě toho jsou stávkokazi z vypočítavosti, kteří vědí, že kvůli stávce stejně nebudou moci pracovat, ale aspoň předstírají, že by pracovali, kdyby mohli.

Vyjednávání se zaměstnavatelem[edit]

Předák se svou kohortou poskoků sedí se znaveným a nešťastným zaměstnavatelem. Dav se klepe strachy, jestli je nakonec nevyhodí všechny a nenajme si Ukrajince, co makaj za polovinu. Ten ustoupí tady (snížení objemu práce), ten tu (snížení požadavků na přidání) a nakonec po dlouhém vyjednávání předá zaměstnavatel předákovi diskrétně obálku s nabídkou. Předák zkontroluje znaleckým okem nabídku a odejde davu sdělit, že dělal co se dalo a že dosáhli markatního úspěchu (snižení pracovní doby o 4 minuty, přídání 100 každému, a to včetně uklízečky).

Kdo může stávkovat[edit]

Volně řečeno, stávkovat může každý, kdo je schopen utvořit dav. Tedy například železničáři, řidiči autobusů, uklízečky, kolotočáři, dýdžejové ale i například zemědělci. Zvláštním případem jsou studenti; zatímco jindy do školy vůbec nechodí, o stávce se tam najednou objeví. Jediný, u koho by to šlo vážně ztuha, by byli Romové, protože ti, jak víme, nemají žádné odborové organizace a nikdy nedělají nic, co by se dalo kvalifikovat jako práce. I hledání ztracených peněženek v kapsách občanů se věnují jen ledabyle, aby se neřeklo.

Stávka jako forma politického tlaku[edit]

I přesto, že stávka je forma protestu líného dělníka (zaměstnance) proti vykořisťujícímu zaměstnavateli, mající za cíl chytnout zaměstnavatele pod krkem a vyždímat dojnou krávu co to jde, aby měl dělník (zaměstnanec) více peněz na věci potřebné k životu (cigarety, alkohol, značkové oblečení, tuningová auta, dovolenou v Bulharsku), dnes mají stávky novou funkci. Odbory vystoupí v televizi a na politickou objednávku ČSSD uspořádají protestní stávku proti vládě. Dělníka (zaměstnance) nalákají na stokorunu, zdarma zajištěný svoz a rozvoz do a z Prahy (většinou v dobytčáku), a osobní volno po demonstraci využitelné pro nákupy v pražských nákupních centrech, do kterých se Lojza z JZD Chvojkovice má možnost podívat maximálně 3x za život.