Giacomo Vista

From Necyklopedie
(Redirected from Vista)
Jump to navigation Jump to search
Giacomo Vista, zapomenutý italský vynálezce (1692 –1751)

Giacomo Vista se narodil v chudé sklářské rodině na jihu Itálie ve vesničce Picili, jako poslední z osmi dětí. Když dospěl a sám se stal sklářem, zaujal ho vynález Angličana Johna Longhorna, takzvaná bezpečná okna. Vynález spočíval v tom, že ve skleněné tabulce byla zalita drátěná mřížka bránící vysypání skla po jeho rozbití a eliminovala zranění.

Longhornův vynález měl však jednu vadu. Oka drátěné mřížky byla příliš velká a u oken menších rozměrů používaných v Picili byl často pouze jeden drátek, což nepřinášelo žádaný efekt. Longhorn totiž stanovil velikost ok mřížky, vycházejíc z bytelných anglických oken na 3 palce. Drátek měl tloušťku 1/2", což bylo u anglických oken dobré, ale v šetrné Picili měly okenní tabulky poloviční tloušťku a drátek ze skla vystupoval. Vista tedy vylepšil vynález Johna Longhorna tím, že oka mřížky začal dělat velká pouze 1 digitus (stará italská míra asi 1,8 cm) a drátek byl silný pouze 1/4 digitusu.

Vistovo vylepšení Longhornova vynálezu potom inspirovalo produktové managery Microsoftu, kteří přejmenovali původní název Windows Longhorn na Windows Vista.

TECH WARS
Think different hitler.jpg Impérium

AcerAmazonAppleAvastAVGBoschDellFacebookGoogleHewlett-PackardHPIntel
Kaspersky LabLenovoMicrosoftNokiaSamsungSamsung ElectronicsSymantecTencentVerbatimWikipedie
Bill GatesGordon MooreGiacomo Vista
iPhoneIPhone 7iPrdNoPhoneuPhoneSamsung Galaxy Note 7Google Marx

Rebelové

AnonymousMozilla FirefoxLinux
Elon MuskLinus Torvalds

Piráti

PirateBay

ostatní

Aktron TelekomCETINIG FarbenKult AmpérmetruMatrixNASA