Sekt

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Alcohol-free.jpg
Při čtení tohoto článku platí
přísný zákaz pití piva
Rusko pojalo výrobu sektu megalomansky.
Výdejna sektu - výjev z druhé světové války
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Sex.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Sekt (název pochází buď z francouzského sécuritébezpečnost nebo rumunského seşct – srazit) je útočně-obranná zbraň, založená na principu akce a reakce. Poprvé se objevuje v osmnáctém století v dnešním Německu, které tuto zbraň využilo ve válce s Francií.

Jedná se o šumivý alkoholický nápoj vyrobený z druhotně zkvašeného vína (takzvaný doppelmäuliggären proces), plněný do skleněných lahví s uzávěrem, který lze poměrně snadno a pod velkým tlakem vytlačit. Právě uzávěr je to, co dělá ze sektu zbraň. Původně se dělal dřevěný, postupem času ale zbrojařský vývoj došel až ke speciálně tvarovaným kovovým štěpným uzávěrům s nezanedbatelným podílem drtíku. Oobzvláště účinné a kvalitní uzávěry vyrábí zbrojovka ve francouzském Champagne, kde se sektu říká šampaňské víno. Zde vyráběným uzávěrům nikdo neřekne jinak než Dada de Champagne – libůstka ze Šampáně.

Výroba[edit | edit source]

Kromě důmyslných špuntů vyžaduje sekt také speciálně tvarované láhve z odolného skla a především kvalitní náplň, která dokáže udělit uzávěru dostatečnou sílu a rychlost. Základní surovinou pro výrobu náplní jsou kvalitní vína, která se (jak už bylo řečeno) nechají znovu zkvasit, čímž se obohatí o dicarbonmonoxid (látka složením i vlastnostmi podobná dihydrogenmonoxidu, lidově bublinky), který právě dokáže svým energetickým potenciálem uvolněný špunt vystřelit.

Užití v historii[edit | edit source]

  • Jak už bylo uvedeno výše, poprvé byl set využit v devatenáctém století Německem (tehdy se mu říkalo Prusko) ve válce proti Francii. Jednalo se pouze o jednu jedinou pokusnou sektostřeleckou rotu. Budoucí kancléř Otto von Bismarck byl úspěchy sektu tak překvapen a okouzlen, že jej prohlásil zbraní budoucnosti (doslova Zukunftchießprügel).
  • Masivního nasazení se sekt dočkal v první světové válce. Ta byla ale dlouho nerozhodná, protože byly sektem vyzbrojeny všechny zúčastněné strany (kromě Srbů, kteří prohráli hned na začátku a Rusů, kteří válku nakonec vzdali a raději udělali revoluci). Obrat přineslo až zapojení Spojených států Amerických, jejichž sekt byl obzvlášť kvalitní.
  • Podobně to dopadlo v druhé světové válce, na jejím počátku se Německo zmocnilo vinic v Polsku, Československu a po nějaké době i ve Francii. Anglie nebyla dobyta díky nedostatečnémmu dostřelu německého sektu, při ruském tažení zase sekt zamrzl. Vše se opět vyřešilo po zapojení USA.

Sekt v současnosti[edit | edit source]

Ačkoli byl sekt zakázán rezolucí OSN číslo 786478964/86, je ve většině států dále tajně vyvíjen a vylepšován. V České republice se tomu děje ve zbrojovce ve Starém Plzenci. Vedlejším produktem tohoto závodu je nekvalitní šumivé víno Bohemia sekt.


Meditace s priserou.JPG
Sekty

Al-GebraCírkev měření elektrického odporu v celých jednotkách bez užití číslovekHnědá magieJehovistéJihočeské matkyKabanosovciKult Ampérmetru (lidově anarchismus)Kult Marty GottwaldovéKult popelnice (Českopedie)Mostecká uhelná společnostMenstruaceOdhranolkovávači Osmé HodinyParsifalPastafarianismusPohlreichův kultSektSektaSvědkové jeho nohyTaxiTeletubbiesVáclavFemboyství