I. P. Pavlov

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
I. P. Pavlov

I. P. Pavlov byl uslintaný fousatý dědek, který se díky tomu stal významným vědcem. Svůj problém totiž pojal z vědeckého hlediska a začal s ním dělat pokusy. Nejprve si všimnul, že pokaždé, když mu přinesou dobré jídlo, tak začne slintat víc než obvykle. To zjistil podle toho, jak moc měl poslintanou košili. Začal dělal statistiky o množství slin na košili a zjistil, že množství slin je tím větší, čím líp jídlo voní a čím víc mu chutná.

Potom přišel s dalším geniálním nápadem. Své ošetřovatelce řekl, že mu musí vždycky, než mu donese jídlo zazvonit. Po nějaké době učinil objev, který do dneška nebyl překonán. Zjistil, že začne slintat hned jak uslyší zvonek, i když ještě jídlo ani neucítil ani neuviděl.

Následoval další ještě větší objev. Jednou se dostal do finančních problémů a jeho rodina neměla na jídlo. Ošetřovatelka mu ze zvyku zazvonila, ale pak si uvědomila že mu nemá co donést. Pavlov však začal slintat jako obvykle. Jak čekal na jídlo a nemohl se dočkat, poslintal si košili dvakrát tolik než obvykle. Jak se to dozvěděl, napřed zmlátil manželku za to že zase utratila všechny prachy za šminky a chlast, ale potom si uvědomil úžasnou věc. Že vlastně objevil Pavlovův reflex. Zvýšené slintání totiž vyvolává nejen jídlo, ale i pouhý zvonek. Následně ještě vyzkoušel stejný pokus s velkou a malou potřebou, a došel ke stejným závěrům.

Pak se rozhodnul, že svůj objev bude prezentovat před vědeckou komunitou. Vzal si suchou košili, a chtěl se odebrat na vědeckou konferenci. Jelikož byl ale stydlivý, napadlo ho, že se mu vědecká obec vysměje a nejspíš mu už nikdo ze závistivých kolegů neřekne jinak než „pan Slintal“. Dlouho se tím trápil, až jednoho dne dostal geniální nápad: Řeknu jim, že jsem dělal pokusy na psech. Skutečně tak učinil, a vědecká komunita jeho objev přijala s nadšením.