Flexa

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flexa jednoručka, ležící, spící. Vypnutá, 0 rpm. Špičková kondice, kovové části lesklé, nemaje otěru. Pravděpodobně pošla hlady v důsledku mizerného přísunu mluna.

Flexa, Hornouhersky karbobruska, britsky angle grinder, staroslověnsky Trennschleifer, pšoncky Szlifierka uhlowa, marketingovým spíkem Úhlová bruska, je moderní hudební nástroj a nezbytná koncertní rekvizita industrialmetalových kapel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ač je to k nevíře, úhlová bruska spatřila světlo světa teprve ve dvacátých letech 20. století, kdy západočeská společnost Ackerman und Schmitt přišla s prvním prototypem. Ačkoli se prototyp jmenoval Flex, s dnešním nástrojem neměl mnoho společného. Sestával se z rotujícího brusného kamene, umístěného na dubovém kolíku, který pomocí složitého kladkového soustrojí poháněl mrkvechtivý osel, chodící po obvodu maštale. Materiál, určený k opracování, byl manipulantem opakovaně přistrkáván k rotujícímu kameni, což mělo za následek zvýšení fyzické síly manipulantovy a tedy postupné zrychlování opakujícího se úkonu.

I přes svou jednoduchost měl tento prototyp již od začátku několik velmi pokrokových vychytávek (v tehdejší mluvě forichtungů). Např. aby osel neměl po šichtě sjetá kopýtka na jedné straně a nezažíval točky jako po návštěvě kulturního zařízení U Fleků, Křemencova 11, Praha 1, v pravidelných intervalech docházelo díky umně umístěnému vahadlu k přetočení tyče s mrkví, což vedlo oslíka ke změně směru. Nechtěným, leč vítaným vedlejším efektem byl rovnoměrný obrus brusného kamene a tím i rovnoměrnější a hladší brus materiálu samotného. Manipulant, nazývaný brusman (hanlivě brusník či brusitel), mohl tedy dostat odletující šponou i do druhého oka, což bylo symetrické a na to vdavekchtivé ženy letí jako slepice na flus.

V dnešní, sportem posedlé době, kdy lidé platí nemalé peníze za možnost zvedat kovové výrobky nad hlavu, je k neuvěření, že se tento prototyp dále nerozvíjel. Zásahem militantních ochránců zvířat došlo záhy k postupné mlunofikaci zařízení. Jako první šel z kola ven oslík, který přišel o práci a musel se díky rekvalifikačnímu kurzu placenému z fondu rozvoje stát klobásami. Absence oslíka vedla k hladomoru mezi dodavateli mrkve a jejich přeorientaci na řepku, což totálně zdevastovalo původní flóru dehtových jam v okolí továrny. Zrychlením otáček brusného kamene, poháněného elektrickým motorem živeným z baterie a následným zvýšením pracovních norem dosáhl brusman takové muskulatury, až se odešel živit na Úřad práce coby podavač papíru do tiskárny. Autorům nezbylo, než zařízení zmenšit a postupně převést do dnešní podoby a to včetně barevných polepů a varovných nápisů.

Druhy flex[editovat | editovat zdroj]

  • jednoručka - obyčejný, dámský model. Zpravidla jednorychlostní, obsahuje toliko start-stop tlačítko. Snadná obsluha, namotání laclu montérek prakticky samo od sebe. Určeno na jemné materiály - krajky, hedvábí, železné roxory, hliníkové tyče, zarezlé dveřní panty, zámky bicyklů a policejní botičky na luxusních automobilech. Zpravidla krmeno mlunem z místního mlunovodu (dům, zahrada, napíchnutý antoníček u souseda).
  • dvouručka - chlapský model. Přeřízne cokoli od asfaltu, betonu až po zcepenělou tchyni nebo jinou nepohodlnou osobu. Hodně chad verze, hodně macho. Spalovací motor.
  • jednomužka - vycházkový model, simulátor sekačky na trávu. Společenské konvence velí cylindr a smoking, ovšem v rámci casual friday postačí tričko s límečkem. Pozornost a obdiv zaručen.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Dan Nekonečný se zabudovanými úhlovými bruskami a aplikovanými ochrannými skly fotočivných receptorů. Původní fotografie, Kolorováno

Flexa má v dnešní době všestranné využítí. Zejména při tzv. flexení, což je soudobá městská nebo pracovní varianta zevlování. Flexa se uplatňuje také při domácím kutilství. Například když je třeba rozřezat ropný tanker za účelem prodeje do šrotu nebo nařezání roxorů k rajčatům, aby manželka dala konečně pokoj.

Metalové kapely s industriálním podtónem s oblibou využívají vizuálního efektu odletujícího snopu jisker k zvýraznění lyrických textů svých balad. Jmenujme například Dana Nekonečného, který nejednou skončil s jiskrou v oku, což výrazně zvyšovalo lubrikaci rozkroků přítomných dam a tím snižovalo riziko požáru.

O kráse flexení pojednává například epos Emanuel Bacigala od slovenské gospelové formace Horkýže Slíže. Podobně jako v Eposu o Gilgamešovi i zde je posluchač konfrontován s příběhem plném krve, pěstí, závisti a nenávisti. Uvádíme ukázku:

„Emanuel Bacigala z Popradu
Vyfasoval karbobrúsku zo skladu.
Tú starú Boshku karbošku poškodenú trošku,
A poďho rezať zo železa ohradu.

- Horkýže Slíže - Emanuel Bacigala