Námořnictvo Česka
Námořnictvo Česka je námořní složkou Ozbrojených sil Česka, v současnosti operující z německého Hamburgu a polského Štětína pod dohledem ministerstva námořnictví. Jedná se o jedno z nejsilnějších evropských námořnictev, ale jeho bojovou hodnotu snižuje pramálo zkušeností. Dále je druhým námořnictvem mimo USA, které disponuje výzbrojí v podobě letadlové lodě s jaderným pohonem, a to CRS Prezident Masaryk a CRS Karel IV. Lodě námořnictva jsou označeny prefixem CRS, což znamená Czech Republic Ship (v překladu Loď České republiky). V současné době je velitelem námořnictva Admirál M. Korous.
Výzbroj[editovat | editovat zdroj]
Nyní má námořnictvo ve výzbroji dvě letadlové lodě třídy Prezident Masaryk a jednu aktivní letadlovou loď třídy Primátor, dva torpédoborce americké třídy Arleigh Burke, čtyři torpédoborce japonské třídy Akizuki, sedm fregat americké třídy Freedom, šest fregat americké třídy Independenc a osmnáct ponorek japonské třídy Ojašio.
- Třída Prezident Masaryk
- CRS Prezident Masaryk CV-01
- CRS Karel IV. CV-02
- Třída Primátor
- CRS Pavel Bém CV-10
- CRS Dittrich CV-04 (v docích)
- CRS Koukal CV-11 (v docích)
- Třída Arleigh Burke
- CRS Karel Havlíček Borovský DDG-01
- CRS Karel Hynek Mácha DDG-02
- Třída Akizuki
- CRS František Xaver Šalda DDG-03
- CRS Božena Němcová DDG-04
- CRS Karel Čapek DDG-05
- CRS Karel Sabina DDG-06
- Třída Freedom
- CRS Lipno FFG-01
- CRS Máchovo Jezero FFG-02
- CRS Labe FFG-03
- CRS Vltava FFG-04
- CRS Dunaj FFG-05
- CRS Opava FFG-06
- CRS LANNA FFG-08
- Třída Independenc
- CRS Laka FFG-07
- CRS Michal FFG-08
- CRS Matylda FFG-09
- CRS Vrbenský FFG-10
- CRS Benedikt FFG-11
- CRS Rožmberk FFG-12
- Třída Ojašio
- CRS Kladno SS-01
CRS Brno SS-02(dezerce k říční flotile v Brně)- CRS Beroun SS-03
- CRS Ostrava SS-04 (neudržované plavidlo)
- CRS Liberec SS-05
- CRS Kutná hora SS-06
- CRS Ústí nad Labem SS-07
- CRS Plzeň SS-08
- CRS Jihlava SS-09
- CRS Praha SS-10
- CRS Aš SS-11
- CRS Klatovy SS-12
- CRS Slaný SS-13
- CRS Mělník SS-14
- CRS Benešov SS-15
- CRS Příbram SS-16
- CRS Olomouc SS-17
- CRS Vyškov SS-18
Rozdělení[editovat | editovat zdroj]
Námořnictvo je rozděleno do čtyř uskupení:
- 1. Útočná vltavská flotila – operující z Práglu
- 1. Úderný svaz letadlových lodí – operující z Hamburku
- 2. Úderný svaz letadlových lodí – operující ze Štětína
- 1. Ponorková skupina – operující z Hamburku
- 2. Ponorková skupina – operující ze Štětína
- Úderný svaz letadlových lodí
Tyto svazy jsou složeny z letadlové lodi, jednoho torpédoborce (třída Arleigh Burke), dvou dalších torpédoborců (třída Akizuki), tří fregat (třída Freedom), tří fregat (třída Independenc) a tří ponorek (třída Ojašio).
- Ponorková skupina
Tyto skupiny jsou složeny ze šesti ponorek, 3. ponorková skupina operuje mimo záznamy z přístavu Kladno. Jde o jadernou ponorku.
Nasazení[editovat | editovat zdroj]
České námořnictvo bylo doposud nasazeno v rámci ochrany vzdušného prostoru Islandu, bojů proti terorismu či v boji proti teroristům v Somálsku. Ve světě vešlo ve známost hlavně díky dvěma incidentům, a to tzv. „Islandskému incidentu,“ kdy se svaz střetl s ruským svazem a letadlovou lodí Admirál Kuzněcov, a incidentu u Okinawy, kde se svaz střetl s čínskou letadlovou lodí Liao-ning, v obou incidentech si svazy vyměnily pár varovných výstřelů, ale nic závážnějšího se nestalo.
Budoucnost[editovat | editovat zdroj]
V budoucnosti se počítá s objednávkou dvou až tří vrtulníkových výsadkových lodí třídy Wasp, dalších šesti fregat a tří torpédoborců. Dále proběhnou jednání o předání ruských křižníků Admirál Lazarev a Admirál Nachimov třídy Kirov. Tyto lodě mají být předány v rámci reparací za vojenskou okupaci Československa od roku 1968. Dále se spekuluje že české námořnictvo má zájem o dvě odstavené ponorky s balistickými střelami třídy Tajfun ruského námořnictva, případně že se vyřizují objednávky dvou ponorek třídy Ohio se 24 střelami Trident II s nukleárními hlavicemi. Rozšíření o jaderné ponorky se setkalo s velkým mezinárodním odporem, byť třeba Rusko ho spíše přivítalo, jelikož by mu finančně ulehčilo. Prezident USA naproti tomu nabídl obě ponorky třídy Ohio za 75% ceny nebo – v případě nákupu ruských ponorek – nabídl jejich modernizaci a přezbrojení na západní standart včetně úpravy jaderného reaktoru podle amerického standardu.
Rozšiřování[editovat | editovat zdroj]
V současné době se dva bývalé ruské křížníky třídy Kirov modernizují, děje se tomu v amerických loděnicích společnosti Northrop Grumman Ship Systems. Prochází generální opravou a modernizací. Bude provedena výměna reaktoru, všech zbraňových systémů za modernější západní typy, předělání paluby a další úpravy. Do služby by měly opětovně vstoupit roku 2019 nebo 2030. Jmenovat by se nově měly CRS Zborov a CRS Tobruk.
Související[editovat | editovat zdroj]
- Městská ponorková doprava v Praze
- admirál Tludovík Plouček