Hamburk
Možná hledáte článek o hradu Házmburk, který zde bohužel nemáme.
„Ich bin ein Hamburger“
Hamburk (německy: Hamburg, staroněmecky: „ “) bylo významné přístavní německé město, kde údajně ústí řeka Labe Vltava do Severního moře (což se ve skutečnosti stává až o kousek dál v Kokshavenu). Prakticky od svého založení roku 834 n. l. (všimněte si, že jde o 9. století) do dnešní doby bylo centrumem obchodu a i kultury. Po pádu socialismu se Německo zase spojilo dohromady a pronajalo část přístavu v Hamburku námořnictvu České republiky.
Na přelomu 20. a 21. století se ve městě, obzvlášť ve ghetto čtvrti St. Pauli, začala tvořit jakási „lidová fronta“ ultralevicového charakteru podporovaná tzv. Moravským státem. Tito fanatici se v nedávné době začali čím dál tím víc častěji střetávat s policií. V roce 2006 se místní radikálové úspěšně pokusili potopit český křižník. Roku 2017 na sebe radikálové znovu výrazně upozornili při bojkotu zde konaného summitu zemí G20. Nepokoje zbídačené chudiny vyeskalovaly v červenci 2017, kdy se extrémní levá část přístavního města separovala od zbytku NSR-NDR a obnovila Svobodné město Hamburk.
Politika[editovat | editovat zdroj]
Svobodné město Hamburk neuznává de facto celá OSN vyjma Turecka (kvůli turecké menšině), Belize () a království kněze Jana (kvůli turecké menšině). Svou podporu také exhibicionisticky vyjádřil Severní Kypr (kvůli turecké menšině).
Nová země je však víceméně v bezpečí, izolovaná, protože Německo odmítá nasadit svou žádnou armádu (kvůli turecké menšině). Zatím
Kultura[editovat | editovat zdroj]
Německá kultura domorodců se tu mísí s orientálními vlivy. Mezi místní gastronomické speciality patří tzv. hambúrka – delikatesa vycházející z amerického hamburgeru a tureckého kebabu.
Fotbal[editovat | editovat zdroj]
Pro Hamburk je fotbal po rabování druhá největší vášeň, někdy jdoucí spolu ruku v ruce. Hamburger SV (zkr. HSV) je takřka nejstarší, takřka nejpopulárnější a takřka nejúspěšnější (ve všem za Bayerem) síť jídelen nabízející hambúrky a sponzor fotbalového klubu St. Pauli. Hamburkské St. Pauli je rivalem klubu Werder Brémy ze města Brémy, jihozápadně od Hamburku, Kodaně a Stockholmu. Vzájemná nenávist vychází z divoké minulosti konkurujících si hanzovních měst, které po divokém remízovém (0-0) fotbalovém utkání 23. května 1618 rozpoutaly třicetiletou válku, která trvala třicet let. Fotbalovou sezónu 1617/1618 nakonec vyhrál Bayern.
Ekonomika[editovat | editovat zdroj]
Ekonomika Svobodného města Hamburk se utápí v problémech, dlouhodobě od vyhlášení nezávislosti. Nejpalčivější z problémů jsou nyní desindeflace, která dosáhla bezprecedentní míry 24,3%, a nezaměstnanost, která dosáhla bezprecedentní míry 98,4%. Úpadek způsobuje především problematická mladá generace bez pracovních návyků, odkázaná na podporu ze strany rodičů a štědrého sociálního státu. Za svou bídu viní stát a okolí, dále ji viní za vysokou cenu iPhone (a aplikací), za postupující globalizaci či za růst moci korporací.
Jedním z mála odvětví hamburské ekonomiky současného nečasu je montáž Molotovovovových koktejlů. Výhradním odběratelem této produkce jsou hamburkské milice, které svému dodavateli platí vyrabovaným zbožím.
Podobná města[editovat | editovat zdroj]
Podobná témata[editovat | editovat zdroj]
Jak se dorouzumět[editovat | editovat zdroj]
V Hamburg(er)u a okolí se mluví dolnoněmecky:
- Mien Lüchtpöukaan ist vull von sük aalen. - Mé vznášedlo je plné úhořů.