Petrovská mešita

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Petrov)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Mešita na vrchu Petrov v Brně

Petrov je vrch v městské části Brno-Centr, v jihozápadní části katastrálního území Město Brno. Patří mezi významná místa Brna i celého Moravistánu. Nachází se na něm národní kulturní památka mešita svatých sunitských mučedníků Petra a Pavla a přílehlé sídlo Velkého brněnského muftího. Petrov je též používán jako vžité zkrácené označení pro samotnou mešitu. Petrov byl první mešitou ve které byly zavedeny motlitby v hantecu (dialekt brněnských Sunnitů).

Arabské vysvětlující tabulky v mešitě

Dominanta[editovat | editovat zdroj]

Minarety mešity na vrchu Petrov měly být nejvyšší stavbou v celém Brně, to se ale dotklo ješitnosti brněnské šíitské menšiny, usazené na Návsi Svobody, která v té době budovala vlastní mešitu zasvěcenou patriarchovi Jákobovi. Lstiví brněnští šiíté proto proti všem kanonickým pravidlům islámské architektury protáhli špici Jákobovy mešity a v soutěži o nejvyšší stavbu Brna petrovské souvěrce porazili. K nečestné výhře přidali ještě urážku, na minaret své mešity umístili v rozporu s koránem sochu obnaženého janičáře, který si strká prst do zadku pohrdlivě vystrčeného směrem k Petrovu. Vystrčený kamenný zadek na minaretu Jákobovy mešity lze dodnes obdivovat z Rašínovy ulice.

Imámův dopis[editovat | editovat zdroj]

Brněnský imám Mohammed Sayed Tantawi.

26. září 2007 zaslal nejvyšší imám mešity Mohammed Sayed Tantawi otevřený dopis nejvyšším představitelům Česka a všem sdělovacím prostředkům. O jeho duševním stavu tiskový mluvčí českých muslimů Ali Zajnul-Abidin odmítl podat jakékoli informace.

Text dopisu:

Jako brněnský imám, syn Mohameda, bratr slunce a měsíce, vnuk a vicekrál Alláha, vládce království Makedonie, Balylonu, Jeruzaléma, Horního a Dolního Egypta, císař nad císaři, panovník nad panovníky, výjimečný rytíř, nikdy neporažený, vytrvalý strážce hrobky Ježíše Krista, správce vybraný samotným Alláhem, naděje a útěcha muslimů, vítěz nad křesťany a jejich velký ochránce - nařizuji vám, zaprodancům a zkrachovalcům, abyste se mi dobrovolně a bez odporu podřídili.

Dopady imámova otevřeného dopisu na českou politickou scénu[editovat | editovat zdroj]

Jiří Paroubek veřejně odpovídá na otevřený dopis brněnského imáma Mohameda Sayeda Tantawiho. Do arabštiny simultánně tlumočí vrchní arabista ČSSD Jaroslav Tvrdík.
Romeo a Julie české levice.

Imámův dopis rozpoutal na české politické scéně doslova bouři. Jako první se chopil hozené rukavice předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jeho historický projev oslovil všechny věrné syny a dcery českého národa. Čeští národovci vyšli protestovat do ulic pražského Josefova pod heslem Demokracii si rozvracet nedáme! Juden Raus!.

Paroubkův státnický projev okouzlil jeho osobní překladatelku Petru Kováčovou tak, že se mu oddala tělem i duší a na kolenou požádala o čest stát se jeho druhou manželkou podle islámského práva šaría. Rozzuřený imám ale odmítl udělit Paroubkovi souhlas s mnohoženstvím a milovaný vůdce ČSSD byl nucen se se svojí první manželkou rozvést.

Jako další se připojil senilní ješita, který v polemice s imámem zdrtil všechny zastánce teorie globálního oteplování a zesměšnil Al Gora a Angelu Merkelovou.

Václav Havel s Ester Kočičkovou předčítali na Škroupově náměstí Satanské verše Salmana Rushdieho.

Celkem 37% brněnských Jehovistů naproti tomu konvertovalo k islámu.


První moravstánská mešita
Brněnské čtvrti a pamětihodnosti
AugecBetonovoBlekfíldCentralnojeHusoviceMaloměřiceMonte BúPisoárkyVineyardsŽiguljovskŽebrotín

AZ TowerPřehradaHlavní nádražíNáves SvobodyMetroLetištěHedvíčkova třídaNové nádražíOnderculus RomanusPetrovská mešitaPhallus BrunensisNoční linkyŘíční flotilaStarobrnoStart raketoplánuŠalinTubaU MikuláškaU PavoukaVozovna PisárkyZOOZelný rynek