Tvrdík

From Necyklopedie
(Redirected from Jaroslav Tvrdík)
Jump to navigation Jump to search

„Patláma paprťála, kjamalálika, kjamalálika, paprťála žbrluch.“

- Necyklopedií oslovený chemik.
Prvek Tvrdík.jpg

Tvrdík (čínsky 雅罗斯拉夫特弗尔迪克) je chemický prvek s proměnlivým mocenstvím. Dříve býval šestimocný, později čtyřmocný a nyní kolísá mezi nemocným a bezmocným. Patří jak mezi kovy, tak mezi nekovy. Takové prvky nazýváme bludné. Je to jeden z chemických prvků Meresjevovy periodické tabulky.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Tvrdík na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Vznik[edit]

O vzniku tvrdíku panují dohady. Má se za to, že vznikl v tajné laboratoři v Lidovém domě tak, že roztržitý laborant Špidla smísil zbytky různých substancí a po bouřlivé reakci vzniklo něco nedefinovatelného. Až výsledky chemické analýzy bylo zjištěno, že jde o čistý tvrdík.

Jiří Paroubek používá držáky deštníků vyrobené z ryzího tvrdíku

Vlastnosti[edit]

Definovat jeho vlastnosti je poněkud komplikované. Nevoní, nesmrdí, někdy je stálý, jindy nestálý. Neustále oxiduje, pohybuje se v kruzích kolem jím vybraného objektu. Barvy byl původně nazelenalé (khaki), potom silně zrudnul, a tak již setrval. Jeho oxidy se opět samovolně přeměňují v původní tvrdík.

Proto se při jeho objevu uvažovalo i o jiných názvech, např. prudík, zmrdík, šidík, ale nakonec pro jeho neobyčejnou stálost, po poradě s Chuckem Norrisem, bylo rozhodnuto o definitivním názvu tvrdík.

Je nezvykle přilnavý a slizký (prostý lid tuto vlastnost charakterizuje, že se drží jak hovno košile). Tvrdík často bývá používán pro výrobu držáků na deštníky. Zda se jedná o kov či nekov nebylo doposud prokázáno, někteří badatelé došli k závěru, že je to úplně jedno. Tím pádem vzniká problém, na jaké místo periodické tabulce prvků jej zařadit.

Výskyt[edit]

Vyskytuje se chemicky vázán v takových minerálech, jako chameleonit, vopruzit, řiťolezit v lokalitách, jako Praha, občas v některé z oblastí Česka, v Evropě jen výjimečně, v zámoří je neznám. Čína oznámila výskyt tvrdíku, nakonec však zpráva potvrzena nebyla, tudíž zůstává jediný významný výskyt hlavně v ČR. Vesměs se vyskytuje v množstvích netěžitelných a nemá tedy valný hospodářský význam. 

Využití[edit]

Pokud je snaha o jeho praktické použití, končívají tyto pokusy naprostým fiaskem a mnohomiliardovou ztrátou. Například v poslední době, tedy za prezidentování Miloše Zemana, se znatelně oživil obchod s tvrdíkem mezi ČR a Čínou, která tvrdík údajně plánuje použít místo štěrku při stavbě Hedvábné stezky. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: čínská ekonomika ihned zaznamenala pokles hospodářského růstu o 3 až 4 procentní body.

Odkazy[edit]

Výskyt tvrdíku v Českostánu

Chemistry.png Prvky
bolševikum
Bo
tannwaldium
Ta
hliník
Al
arogantin
An
zlato
Au
bursík
Bs
uhlík
C
měď
Cu
debilit
Db
mocacium
Mo
drtík
Dq
gentellur
Gn
vodík
H
hoaxium
Hx
chrastík
Chk
paroubkium
Pk
polonium
Po
prdík
Fu
prudík
smrdík
Sd
stalinium
St
tvrdík
Tu
vakuum
Va
womanium
Wo
noobium
No
potěmkinium
Pn
imbecilit
Im
dusík
N
kyslík
O
selen
Se
rozvodík
ROH
zemanium
Ze
transprdan
Tp
světlan
Lm
Bortlium
B
Ununpolium
Uup
Euran
Eu
Random
Rn
Praseodym-Hafnium
Pr-Hf
Úchylík
Bdsm
Olovo
Pb
Pneumonium
Pneu
Smajlík
:)
Uran
U
Plutonium
Pu
Lithium
Li
Éter
Ae
Arsen
Ass