Tvrdík
„Patláma paprťála, kjamalálika, kjamalálika, paprťála žbrluch.“
Tvrdík (čínsky 雅罗斯拉夫特弗尔迪克) je chemický prvek s proměnlivým mocenstvím. Dříve býval šestimocný, později čtyřmocný a nyní kolísá mezi nemocným a bezmocným. Patří jak mezi kovy, tak mezi nekovy. Takové prvky nazýváme bludné. Je to jeden z chemických prvků Meresjevovy periodické tabulky.
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Tvrdík na české Wikipedii. |
Contents
Vznik[edit]
O vzniku tvrdíku panují dohady. Má se za to, že vznikl v tajné laboratoři v Lidovém domě tak, že roztržitý laborant Špidla smísil zbytky různých substancí a po bouřlivé reakci vzniklo něco nedefinovatelného. Až výsledky chemické analýzy bylo zjištěno, že jde o čistý tvrdík.
Vlastnosti[edit]
Definovat jeho vlastnosti je poněkud komplikované. Nevoní, nesmrdí, někdy je stálý, jindy nestálý. Neustále oxiduje, pohybuje se v kruzích kolem jím vybraného objektu. Barvy byl původně nazelenalé (khaki), potom silně zrudnul, a tak již setrval. Jeho oxidy se opět samovolně přeměňují v původní tvrdík.
Proto se při jeho objevu uvažovalo i o jiných názvech, např. prudík, zmrdík, šidík, ale nakonec pro jeho neobyčejnou stálost, po poradě s Chuckem Norrisem, bylo rozhodnuto o definitivním názvu tvrdík.
Je nezvykle přilnavý a slizký (prostý lid tuto vlastnost charakterizuje, že se drží jak hovno košile). Tvrdík často bývá používán pro výrobu držáků na deštníky. Zda se jedná o kov či nekov nebylo doposud prokázáno, někteří badatelé došli k závěru, že je to úplně jedno. Tím pádem vzniká problém, na jaké místo periodické tabulce prvků jej zařadit.
Výskyt[edit]
Vyskytuje se chemicky vázán v takových minerálech, jako chameleonit, vopruzit, řiťolezit v lokalitách, jako Praha, občas v některé z oblastí Česka, v Evropě jen výjimečně, v zámoří je neznám. Čína oznámila výskyt tvrdíku, nakonec však zpráva potvrzena nebyla, tudíž zůstává jediný významný výskyt hlavně v ČR. Vesměs se vyskytuje v množstvích netěžitelných a nemá tedy valný hospodářský význam.
Využití[edit]
Pokud je snaha o jeho praktické použití, končívají tyto pokusy naprostým fiaskem a mnohomiliardovou ztrátou. Například v poslední době, tedy za prezidentování Miloše Zemana, se znatelně oživil obchod s tvrdíkem mezi ČR a Čínou, která tvrdík údajně plánuje použít místo štěrku při stavbě Hedvábné stezky. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: čínská ekonomika ihned zaznamenala pokles hospodářského růstu o 3 až 4 procentní body.