Gymnázium Oty Pavla (GOP)

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Gymnázium Oty Pavla, v běžné řeči často šifrované zkratkou GOP (God Oh Please!!!), je nejmenší gymnázium v Praze, tak malé, že ten, kdo o něj zrovna nezakopne, o něm nemá ani tušení. I přes tento očividný fakt si však o sobě myslí, že je neobyčejně významné až slavné. Na svém honosném erbu chová trilobita, nejspíš proto, aby se dalo lehce zaměnit s dalším skvostem, Gymnáziem Joachima Barranda v Berozóně.


Samozřejmě Historie[editovat | editovat zdroj]

Historické foto budovy, v popředí staletími osvědčený ostnatý drát

Za název vděčíme staročeskému filosofu Otto Pavlovci, který hlásal především právo na negramotný život a jehož většina nejslavnějších citátů nějakým způsobem obsahuje slovo pivo. Studenti chovají k Ottovi slepou úctu a jeho filosofií se hojně inspirují.
Ze středověkých pramenů víme, že škola úspěšně odolala opakovaným nájezdům myslimů, kteří se snažili pozvednout její intelektuální úroveň aspoň na nulu. Dále se traduje, že budova školy sloužila Marii Terezii, o které se všeobecně ví, že nesnášela děti. V té době byl z budovy zřízen takzvaný "Útulek pro obzvlášť zarputilé výrostky, kteří odolávají všem výchovným prostředkům" - v přízemí si můžeme povšimnout dochovaných okenních mříží nebo okopaných zdí. Náhodný (ožralý) chodec by o půlnoci mohl zaslechnout zoufalé kvílení, které jako by vycházelo z vrchních pater budovy. Přejděme kospiorii, která tvrdí, že jde o profesora opravujícího testy z biologie, pravda je ouplně jiná. Právě odtamtud se mnoho chovanců zachraňovalo skokem posledním. Je víc než zajímavé, kolik současných studujících tyto praktiky považuje za vlastní, ovšem zatím nikdo se k mužnému činu neodhodlal, a tak všechno zůstává jen na úrovni verbální--prozatím.
Za druhého světového nedorozumění byla škola pro svou strategickou polohu mimo veškeré centrum dění využívána jako tělocvična. V této době se proto poprvé prosadilo označení Gymnázium (gym für nazis).

Řekli o škole[editovat | editovat zdroj]

  • "V jednu chvíli jsem se uplně lek, že to pojmenovali po mně" -Ota Pavel
  • "Dejte tam mříže, ať vám neutečou" -Marie Terezie
  • "Na Heyráku je totalita, tady demokracie."

- člen profesorského sboru, roztomile naivně první týden po nástupu

  • "Je tam radost studovat" -nejmenovaný žák s pistolí u hlavy

Kdežetoje?[editovat | editovat zdroj]

Gymnázium stojí v nepříliš čistém periferním zákoutí Prahy, v mapách nepřesně poznačeném Radotín (kdo by se TAM radoval). Podle některých ne úplně důvěryhodných osob se nachází v malebném prostředí řeky Berounice, toto tvrzení je však lehce zpochybnitelné. Stačí, když se nevydáme k Berounici (toho času vysychající), ale směrem, kterým se ubírá většina místních nebožáků "studentů", a to směrem na vlak či autobus. Již po několika krocích nás překvapí hustý provoz a šeď smogové clony. Není nad čerstvý radotínský vzdoušek doplněný vůní ucpaného kanálu hned u školy. Studentstvo je alespoň nějakým způsobem předem varováno…

O škole tak celkově[editovat | editovat zdroj]

Malebný školní dvorek láká k relaxaci

"Je to škola na hovno", shoduje se veškeré studentstvo i profesorský sbor

Verbování studentů[editovat | editovat zdroj]

Škola využívá důmyslné mimikry, aby zakryla svou hrůznou podstatu. Všude po stěnách lepí mazanice vytvořené ambiciózními studenty výtvarky, snaží se o rovnoměrné zakytkování učeben, aby bylo dost kyslíku, a na chodbách má semtam rozmístěné koše na tříděný odpad, aby se jako neřeklo. Kromě toho disponuje vlastní knihovnou (otevřenou přesně 30 min denně a to jen občas) a samozřejmě Školní Jídelnou. Mnoho nebohých uchazečů o studium se nechalo zmámit tímto povrchním leskem, mnoho jich se chytilo do této důmyslné pasti.

Mýtus o Elitě národa[editovat | editovat zdroj]

"Sem nechodíte sedět, sedět můžete v kriminále!"
Již polapeným studentům je často předhazováno, že jsou Elita národa. Je to tak často, že už to snad nemůžou brát vážně ani sami předhazovatelé. Studentstvo se dělí na dvě základní skupiny, které mezi sebou neustále soupeří, kdo je tu lepší. Tou první, míň zajímavou, jsou žáci šestiletého studia. Pobývají zde delší dobu a jsou domestikovaní, ochotní se učit a často přehnaně iniciativní. Tito lidé odešli už v sedmé třídě ze základky, aby se tu mohli vzdělávat. Takovýto přístup je už sám o sobě sebedestrukční, a podporován neustálými poznámkami o Elitě národa může přerůst až do maniakálního workoholictví, které vede ke zdárné kariéře (závislosti na antidepresivech). Tomuto nebezpečí se snaží předejít skupina druhá, čtyřletí gymnazisté. Pravda, část jich taky šla na gympl za účelem vzdělání, noale drtivá většina se skládá z těch, kteří prostě nevěděli co by. Tím pádem jsou třídy čtyřletého studia správnými brzdami celoškolního úspěchu. Při hodině je to nebaví, takže spí, žvaní nebo si dělají svoje, zkrátka nevnímají. Oprávněně opovrhují skupinou první a svůj image staví na absolutní otupělosti až debilitě. Po večerech hojně chlastají, což mladým mozkům jak známo neprospívá.

Profesorský spor[editovat | editovat zdroj]

Škola, co je úplně ale úplně nejmenší v Praze, má mnoho profesorů, kteří se tam snaží profesorovat nebo co. Jelikož je celá škola takzvané rodinné prostředí, jsou i vztahy mezi profesory a studenty často rodinné. Tento jev je v psychologii označován jako tzv. Stockholmský syndrom, tedy stav, kdy obět po prožití traumatu shledává tyrana atraktivním (jistě mi však dáte za pravdu, že pojem Radotínský syndrom by ho mohl jakožto výstižnější nahradit). V některých případech naopak rodinné vztahy učitelů připomínají sourozence hádající se o to, kdo že má pravdu. Student je zde veden k prozření, že pravda není jedna, nýbrž že pravd je mnoho (přesně tolik jako profesorů).

Výuka[editovat | editovat zdroj]

Vyučovaný předmět Co tak o ňom říct
Český jazyk Studenti s úspěchem chybují ve veškerém středoškolském i základoškolském učivu, hlavní metlou jsou všemi nenáviděná Velká Písmena a tvrdé a měkké I
Dějepis Opakovaně se zjišťuje, že maturující ročníky si stěží pamatují datum svého narození, natožpak složitá historická data a události.
Matematika Studenti nedokáží docenit veškerá x, vykřičníky ani sympatické půlstránkové vzorečky a při hodinách mozkově odpočívají.
Německý jazyk Výuka se dá považovat za velmi úspěšnou. Žáci už při slově němčina obracejí oči v sloup.
Biologie Na nedostatek učebních materiálů si tu opravdu nejde stěžovat. Je ovšem třeba podotknout, že po přečtení deseti stránek stroze odborného textu si čtenář pamatuje velmi málo, ne-li nic.
Chemie Škoda slov. Vše nejlíp vystihuje citát nejmenovaného profesora K.: "Děti, vás pustit do laboratoře, tak nemáme barák!"

Speciální praktiky při výuce[editovat | editovat zdroj]

Když se konečně zrušila všechna neúčinná koron-o'-vajrová opatření, škola okamžitě vymyslela nový způsob, kterým účinně pokračovat v deptaci studentstva. Pod průhlednou záminkou obalila budovu plastem a lešením a zajistila i pravidelný dovoz pracantů s vrtačkama. Dojem i účinek vynikající - nedostatek kyslíku a orchestr skřípění, bušení a nesrozumitelného žvanění skvěle doplňuje už tak nervydrásající koncept výuky. Celý projekt má samozřejmě i své světlé stránky, určitě má, musí určitě mít žejo.

Co je pozitivní[editovat | editovat zdroj]

Beach je dějištěm mnoha kulturních a vzdělávacích akcí

Na škole se najdou i pozitiva, stejně jako v životě jich je málo, ale jsou.
Například:

  1. Gauče - jediná opravdová výhoda školy. V budově jsou instalovány celé štyry kusy, ve chvílích potřeby vždy obsazené. Většina z nich se nachází v dostatečné výšce, aby se student chťoucí si zalenošit před tím pořádně proběhl do schodů.
  2. Svačinky - černý trh s domácími pochutinami provozovaný za účelem nezdaněného výdělku. Ten potom jde údajně na zaplacení maturáku, nebo spíš afterpárty, bližší informace jsou cenzurovány.
  3. časopis Tragopan, od studentů pro studenty. Ví, že studenti jsou obecně na dně, a snaží se je trošku povzbudit. Nebojí se proniknout do soukromí žádného studenta či profesora, zkrátka ideální bulvár. Ovšem i ten je cenzurován a nepíše se tam zdaleka všechno, co by člověka zajímalo.

Ale hlavně:

  1. Beach - nenápadný, ale významný podnik hned za rohem, kam mnoho studentů chodí zapít svůj žal z beznadějné existence. Je prokazatelně oblíbenější než škola sama, což pro ni rozhodně není dobrou vizitkou. Dokládají to i častá prohlášení studentů serem na to, jdem na Beach.

Pro zájemce o studium[editovat | editovat zdroj]

Jestli vás tolik reálií ještě neodradilo (velmi nepravděpodobné), rychle se na stránkách školy mrkněte na motivační video. Jedná se o obdobu předvolebního spotu s tím rozdílem, že věřit tomu spotu nemá tak destrukční účinek jako tohle. No ale pravda se vždycky vyjeví až ve chvíli, kdy je už na útěk pozdě. Příjemné studium.


Veškeré zdejší info je samozřejmě nadnesené a nepřesné. GOP ve skutečnosti tak hrozný není. Je mnohem horší.