Střední škola designu a módy Prostějov
Střední škola designu a módy (anglicky: Harvard University[1], popřípadě University of Cambridge, rusky: помойка, německy Hitlerort a zkráceně SŠDAM je štola škola sídlící ve vesnici Prostějov uprostřed Moravistánu. Školu každý den navštěvuje přes 12 žáků, rychle se ale jejich počet rozrůstá a v roce 2020 se očekává, že se počet žáků zvýší na 14.
Jedná se o uměleckou školskou organizaci, která je již přes 90 let stejně moderní a stále se drží své tradice. V posledních letech se ze školy, která je u většiny Prostějovanů zapsána jako oděvka stala ultramoderní škola, vyučující obory jako multimediální tvorba a design interiéru, avšak dle informací se změnil pouze název.
Navštěvovači školy se podle svého zaměření profilují v jednotlivých oborech předměty obsahující umělecko-historickou a výtvarnou stránku, prakticky to poté vypadá tak, že nepoznáte rozdíl mezi žáky z dvou různých oborů a často jej nerozeznají ani oni samotní. Své návrhy pak občas realizují skrze předměty návrhové a realizační tvorby. U žáků je rozvíjeno jak estetické a výtvarné cítění, tak hlavně trpělivost při práci s počítači a veškerou školní technikou.
Též zde jsou klasicky vedeny hodiny stresového uvolnění, které většinou následují právě po práci se školní technikou, aby byli žáci i tak schopni vytvářet nové, kreativní a otřelé návrhy podle zaměření daného oboru a nevybíjeli si zlost na školní technice, která za své problémy nemůže a proto si nezaslouží být lynčována ani nijak zesměšňována.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Budova, ve které momentálně sídlí federace Střední školy designu a módy byla využívána v historii mnoha způsoby a to hlavně proto, že se jedná o nejstarší budovu z celého Prostějova. Její základní kámen byl položen Quintusem Nakulej již za dob Mezopotámie a její stavba započala o několik let později pomoci vesmírných bagrů a radioaktivní suti, získanou z hvězdokupy Kladky. Ihned po dostavení byla budova několik let využívána jako squat a až později začala být používána Prostějovskými domorodci jako předloha pro vybudování radnice. Již v dobu využívání budovy jakožto dočasné radnice se o její koupi začalo zajímat právě vznikající sdružení Márnic České republiky, které ihned po otevření nové radnice projevilo zájem o koupi a až do roku 1901 zde sdružení fungovalo jako popraviště. Ihned poté kdy hodnota budovy velmi klesla kvůli mrtvým tělům nacházejícím se po celé rozloze budovy projevila zájem nynější zástupkyně školy o koupi a vybudování oděvní jedničky v celém Prostějově.
V roce 1902 byla slavnostně otevřena budova Střední průmyslové školy oděvní v Prostějově pro veřejnost a hned prvním rokem výuky se těšila velké pozornosti, kdy na ni studoval již jeden člověk, na kterého připadalo 15 učitelů. Už v této době se mu všichni vrstevníci smáli, když přicházel ze školy až okolo 18 hod. domů. Dalšími lety se popularita školy stále zvyšovala a zvyšovala až jednoho dne přišel nápad změnit celkovou koncepci školy, protože by za to dostali dotace od Evropského sdružení přátel G8, což nevyšlo tak, jak by si lidé představovali (studenti jsou nadále nuceni platit desátek "za lepší vzduch na škole" moderně vytvořenému spolku přátel školy, jehož chce být každý součástí), a tak se změnil alespoň název na dnešní Střední škola designu a módy.
Tento článek obsahuje příliš mnoho informací. | |
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava. |
Matematická / Sportovní / Umělecká škola[editovat | editovat zdroj]
SŠDAM je vyhlášenou matematickou školou díky štatlfýrerovi Meine name KJ, který dle pravidla lépe příště vyučuje matematiku na vysoké úrovni a snaží se o to aby z lidí, zajímajících se o úplně něco jiného, vytvořit matematickou špičku. Do loňského roku byla tato škola též špičkou v tělovýchově, vedenou federantem Sufferedem (přeloženo) a každý student musel počítat s tím, že tělovýchova a sport měl na této škole velkou váhu a význam
Náplň výuky[editovat | editovat zdroj]
Na celostvoj škole se vyučují dva předměty; angličtina (cca. 3 hod. týdně) a matematika (cca. 2 hod. týdně). Zbytek se dá prospat nebo tam neděláte nic, tudíž je to velmi zajímavý denní program, při 40 hodinách týdně.
Vybavení školy[editovat | editovat zdroj]
Škola se může pochlubit dvěmi počítačovými učebnami, které jsou vybavené moderními počítači, na nichž naleznete vždy stabilně fungující programy nejvyšší kvality s ověřeným certifikátem. Všechny počítače jsou vždy funkční a připravené k okamžitému používání. Dále se může škola pochlubit dvěma ateliéry a učebnou snažící se vypadat jako ateliér, výtahem určený pro VIP a absenčním wifi signálem. A nesmíme ani opomenout tři skvělé automaty s potravou za hubičku, jejichž sortiment se neustále obměňuje.
„Kdo jest nepřezutý do budovy vstoupí, tomu byť hlava sražena!“
- Neznámý velitel školy
Partnerské školy[editovat | editovat zdroj]
- VŠ
- SŠ
- Gymnázium a SOŠ Až
- Gymnázium Sokolov
- Gymnázium Václava Hlavatého
- Gymnázium Václava Jebavého
- SŠ Náhorní
Aktuální zpravodajství[editovat | editovat zdroj]
Ještě koukni na[editovat | editovat zdroj]
- Prostějov
- Dorostenecká nemoc
- HC Jestřábi Prostějov
- Paníčitelka
- Pedagog
- Využití školních lavic ve vojenství
- Kam až vede honba za vzděláním, se dozvíte v článku Vzdělaná Slovenka