Jaderná fakulta ČVUT

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Logo FJFI

Jaderná Fakulta, familiárně Jaderka, je označení jaderné fakulty pražské Polytechniky, kodovým označením FJFI ČVUT v Praze, matfyzáky zastarale označovaná jako FujTaJFl.

Zkoušky[edit | edit source]

Tato velice prestižní škola klade na své studenty vysoké nároky a selektuje je. Podobně jako ve starověké Spartě toto vede ke konci semestru k prudkému poklesu počtu studentů. Při každé zkoušce předstoupil student před radu starších a byl zkoušen ze svých znalostí. Pokud po třikráte neobstál, byl svržen podle starověkého obyčeje z Vyšehradské skály. Po vstupu Česka do EUnie byl však tento prastarý zvyk zrušen jako neslučitelný s lidskými právy. Nyní jsou studenti týráni podle směrnic EU.

Pedagogická Zoo[edit | edit source]

Na fakultě se vyskytuje velice pestrá paleta různých přítulných i lidožravých zvířátek. V pavilonu matematiky naleznete tučňáka Severina, vránu Leopolda a tygřice Lubku, Zuzanku a lidožravou Editu. V pavilonu matematiky naleznete i dětský koutek, kde děti svými maticovými kouzly baví kouzelník Humhala Hum, a kiosek s výčepním Měšečkem.

V pavilonu fyziky je hlavním lákadlem Tyranosaurus Jex, jehož pravidelné krmení studenty patří k velkým kratochvílím oblažující platící obecenstvo.

Jaderňák[edit | edit source]

Jaderňákem se smí označovat každý student jaderky, který se po požití vody z reaktoru mění z bažanta na dospělého jedince. Jaderňácky uchazeč je také pasován zlatým (neurčitým) integrálem, přičemž obřadník odříkává fyzikální formuli: Corpus omne perseverare . K tomuto rituálu dochází během slavnosti zvané Bažantrikulace, obvykle v polovině prvního semestru.

Jejich počet na fakultě se řídí stejně jako u většiny ostatních radioaktivních látek rozpadovým pravidlem. Toto pravidlo říká, že za dobu, označovanou jako poločas rozpadu, se počet studentů zmenší na polovinu. Poločas rozpadu jaderňáka je jeden semestr, po které se nestabilní jedinci mění na stabilnější prvky, jako je například felák či ekonom.

Vybavení[edit | edit source]

Fakulta disponuje velkým množstvím nejrůznějšího experimentálního vybavení.

Ve sklepě hlavní budovy v Břehové ulici, hned vedle Právnické fakulty, se ukrývá Golem. Golem byl nalezen při sanaci židovského města na počátku minulého století. V padesátých letech ho pekař Matěj zneužil k pečení chleba. Nyní je však pod dohledem odborníků, kteří se snaží přijít na princip, na kterém Golem pracuje. Očekávají se průlomové poznatky z oblasti termojaderné fúze, výroby robotů, umělé inteligence a výroby z pálené hlíny.

V Tróji, v budově Matfyzu, se nachází zařízení odvetného úderu, školní jaderný reaktor VR-1 Vrabec. V případě jakékoliv nepřátelské aktivity za strany Matfyzu je reaktor okamžitě připraven k protiakci. Spustí se na plný výkon a voda v jeho bazénku se ohřeje o plných deset stupňů Celsia.

Také budova v Trojanově ulici ukrývá ve svých útrobách nejedno tajemství. Pavilon materiálů má k dispozici King Konga, který je využíván při trhacích zátěžových zkouškách materiálů. Pavilon to však ústy jednoho nejmenovaného exponátu popírá: "Žádný King Kong u nás v pavilonu není. Vzorky si trháme sami. Každý správný vědec musí být totiž silný jako býk a minimálně stejně tak chytrý..."

Střelte okem po...[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Více informací naleznete na http://jaderka.fjfi.cvut.cz/

Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Fakulta elektrotechnická ČVUT.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.