Distanční výuka
„ | Haló, Pepíčku, jsi tady s námi? Pepíčku, pokud jsi tady, ozvi se. |
“ |
Distanční výuka (také distanční vzdělávání, online výuka, česky dálková výuka) je označení pro systém, kterým se vláda během pandemie Covidu pokoušela nahradit klasické (prezenční) vzdělávání ve školách.
Historie[editovat | editovat zdroj]
K tomuto modelu vzdělávání přešla vláda Andreje Babiše v březnu 2020, když počty nakažených začaly stoupat. Během toho, co se ministři točili jako na orloji, se i způsob provozu škol během pandemie točil jako na orloji.
Systémy[editovat | editovat zdroj]
Střídalo se hned několik systémů — kompletní uzavírka, hybridní výuka a uzavírka s výjimkami.
Kompletní uzavírka[editovat | editovat zdroj]
Na ni se přešlo hned na začátku zavádění distanční výuky. Školy byly bez výjimek zavřené i v případě, že PES poté, co se zamyslel nad budoucí vládou Petra Fialy, zfialověl.[1]
Hybridní výuka[editovat | editovat zdroj]
Když Babiš zaslechl zprávy o tom, že si někteří studenti stěžují na jeho vynález, rozhodl se, že jim ještě více zavaří.
Slíbil, že je pustí zpět do škol, což také učinil. Studenti si během tohoto modulu užili týden ve škole, následující týden se pak vzdělávali opět z domova. Takto to fungovalo vždy do doby, než se zrovna přešlo na jiný modul.
„ | Test si napíšeme příští týden, hezky ve škole —Učitel dějepisu, který zjistil, že se letopočty dají dohledat na Wikipedii |
“ |
Takový systém sám o sobě nezní špatně, je zde však háček. Většina učitelů si po zhruba roce na "distanci" uvědomila, že žáci během vyplňování testů na Google formulářích tak trochu podvádí. No a tak žáci dostali vždy ve škole během týdne denně aspoň 3 testy (všimněte si, že jde o prvočíslo), výklad učitelů pak probíhal následující týden přes počítače.
A studenti se najednou modlili, aby mohli chodit do školy buď pořád, nebo nikdy.
Uzavírka s výjimkami[editovat | editovat zdroj]
Ponechat školy zavřené či se snažit o hybridní výuku nebylo úplně ideální. Babiše napadlo, že by mohl otevřít jen některé ročníky. Nejdříve po vzoru nacistů otevřel školy kromě těch vysokých. Později mu došlo, že nápad není špatný, provedení je však příšerné. Proč?
Nacisté totiž po vpádu do Československa zavřeli vysoké školy, neboť se báli, že budou Češi chytřejší než oni sami. Babiš tedy uvažoval, které třídy může ještě nechat otevřené, aby ho nikdo nepřechytračil. Tehdy už nebylo tajemstvím, že distanční výuka úplně nefunguje.
Babiš, jak později vyšlo najevo, nemá zrovna nejlepší znalosti. Třeba si myslí, že kráva používá své žaludky na výrobu mléka a mezi planety Sluneční soustavy zařazuje Slunce, Měsíc či Pluto. Rozhodl se tedy otevřít jen 1. a 2. třídy základních škol. I když možná i tam by mohla padnout zmínka o kravích žaludcích či o tom, že Měsíc je měsíc.
Charakteristika[editovat | editovat zdroj]
Začátky[editovat | editovat zdroj]
Přechod na online výuku potrápil nejvíce učitele, kteří se v hodinách skutečně snažili své žáky zabavit a dělat s nimi různorodé aktivity.
Kdo si však příliš nestěžoval, byly rázné paní soudružky učitelky a páni soudruzi učitelé. Jasně, ti starší měli problémy s technologiemi, ale to se dá vyřešit.
Z počátku jim online hodiny velmi vyhovovaly. Stále mohli vést své výkladové monology a pouštět cizí prezentace. Neotravovalo je tisknutí pracovních listů a materiálů — stačilo je prostě nahrát do virtuální učebny.
Během výkladu učitel zpravidla nebyl rušen; na hodinách bylo hrobové ticho, i samotná hodina působila smutečním dojmem (vypnuté kamery žáků). Učitel mohl mluvit desítky minut v kuse a nikdo nic ani nešpitl.
„ | —Žák během online hodiny |
“ |
Průběh[editovat | editovat zdroj]
Horší bylo následné zjištění, že se žáci na nic neptají a na položené otázky nereagují či s 20sekundovou prodlevou zareagují slovy: "Ano?".
Mnohým došlo, že na jejich hodinách velké množství studentů neposlouchá, nepíše si zápisky, hrají hry, prochází sociální sítě, spí či u monitorů ani nejsou. A tak začali dělat docházku a náhodně vyvolávat. A bylo po srandě, pětky do Bakalářů létaly nadzvukovou rychlostí a přistávaly s velkou vahou.
Na hodinách učitelé měnili svou nejčastější hlášku. Místo "Ticho!" to většinou bylo něco jako: "Prosím vás, řekněte někdo něco," hodiny tak působily spíše jako vyvolávání duchů.
Zajímavé také bylo, že většina učitelů působila na hodinách jako mrtvoly, přestože přednášeli živě.
Přístup učitelů[editovat | editovat zdroj]
Učitelé mohli vstávat o trochu později a nepotkávali své žáky v půl osmé ráno v jet MHD či kouřit před školou.
Odpadlo jim řešení spousty věcí. Nemuseli dohlížet na třídu, zalévat květiny, řešit kázeň, pořádek ve třídě, úklid a výzdobu třídy, nefunkční hodiny na stěně atd.
„ | Neotáčej se! —Hláška, kterou učitel pronášel 2krát za hodinu, na onlinu ji ale 2 roky v kuse nepoužil. |
“ |
Většina učitelů přistoupila ke změnám a novým technologiím velmi kreativně. Využili ideálně většiny dostupných programů — hodiny přes Skype nebo Zoom, úkoly na Teamsech, materiály na Google Classroom, hodnocení přes Bakaláře, testy v Google formulářích nebo přes Kahoot, komunikace přes maily.
Chování žáků[editovat | editovat zdroj]
Pro žáky byla distanční výuka novou příležitostí, jak dělat během hodin kraviny, zjednodušovat si práci a podvádět.
Jejich vzpomínky jsou rozporuplné zhruba stejně jako připojení k WiFi v průměrné školní učebně — pro některé šlo o splněný sen, pro jiné nebyla věta "já vás neslyším" vždy jen výmluvou, ale holou realitou.
Přístup žáků[editovat | editovat zdroj]
Žáci k distančnímu vzdělávání přistoupili různě, obecně však platí, že i jedni z největších poctivců a šprtů začali podvádět.
Zlatá éra online vymlouvání[editovat | editovat zdroj]
Díky distanční výuce se otevřely dveře novým výmluvám — "nechal jsem si sešit doma" nebo "ujel mi bus," se staly na dlouhou dobu výmluvami ze hry zcela vyřazenými. Dominoval nefunkční a sekající se internet, nefunkční kamery i mikrofony.
Z plnění zajímavějších a praktičtějších domácích úkolů se žáci třeba vymlouvali tvrzením, že doma nemají patřičné vybavení či ho nemohou sehnat. Vypráví se legendární historka a žákovi, který tvrdil, že v jeho městě cikáni vykoupili Albert, když si měl koupit Colu na pokus z chemie.
Nejlepší docházka v historii[editovat | editovat zdroj]
Nebylo moc žáků, kteří by pravidelně navštěvovali hodiny nepravidelně. Někteří naopak měli 100% účast na hodinách. Není divu, když se stačilo připojit a dát si snídani.
Rozvracení hodin[editovat | editovat zdroj]
Kdo by nevyužil toho, že jeho starý učitel s technologiemi tápe? Učitelé doufali, že jim žáci pomohou, místo toho objevili pomocí svých studentů mnoho zajímavých klávesových zkratek.
Proměna studentů[editovat | editovat zdroj]
Studenti se změnili na tajuplné bytosti existující jako černé obdélníčky s iniciály. Mnoho učitelů je třeba půl roku nevidělo, ani neslyšelo.
Nulová aktivita[editovat | editovat zdroj]
Proč si psát výpisky, když si stačí dělat PrintScreeny snímků v prezentaci? Stejně jim byly k ničemu a vše si během testů dohledali na netu.
Bonzáctví[editovat | editovat zdroj]
Studentští práskači a udavači neměli moc co dělat — jak ví, že někdo podvádí, je na mobilu, povídá si atd?
Říká se ale, že jedna žákyně jednou žalovala na jejího spolužáka, kterého viděla během hodiny z okna, jak místo sezení o kompu (na hodině byl přihlášen), jezdí venku na koloběžce.
Nové podvody[editovat | editovat zdroj]
Počmárat si ruku vzorečky a opisovat z na různých místech zastrkaných papírků bylo na onlinu zbytečné. Během testů žáci googlili, jak chtěli a radili si mezi sebou úplně bez omezení.
Když učitel zadal test přes Kahoot, existovali jedinci, kteří se pojmenovali jiným jménem a test si na zkoušku vypracovali, správné odpovědi si samozřejmě nezapomněli ofotit. Pak si hru zahráli znovu, tentokrát už pod svým jménem a se 100% úspěšností. Fascinujícím úkazem byli i tací, kteří se na svůj první pokus pojmenovali slovy "{jméno žáka} 2", na druhém pokusu již vystupovali jen pod svým jménem. U části učitelů to procházelo a nepřišlo jim zvláštní, že žák během svého údajně druhého pokusu vyplnil test podstatě hůře a pomaleji.
Když jste měli na tělocvik nahrát video, jak děláte 100 dřepů, stačilo jich udělat pár a vytvořit z toho smyčku. Žádný tělocvikář nebude u každého ze svých 200 studentů koukat na všechny jeho dřepy (teda kromě případu, kdy má žákyně kameru... radši nic). S tvořením smyček měli studenti praxi už na online hodinách, kde někteří učitelé požadovali zapnuté webky.
Své místo si zaslouží i pouštění nahrávek s porouchaným mikrofonem v moment, co máte odpovídat. Mohly však nastat dvě situace, které vás prozradily — zapnutá kamera nebo rodič, který se vás zrovna ptal, co chcete ke svačině.
„ | Chceš rohlík se šunkou nebo se sýrem? —Rodič z kuchyně na žáka |
“ |
Ještě štěstí, že tehdy neexistoval skoro žádný pořádný program založený na umělé inteligenci (ChatGPT ještě vůbec nebyl veřejný). To by se zhroutil svět (a třeba by zplacatěl).
Typy učitelů[editovat | editovat zdroj]
Úkolovač obecný (Magister ukolus)[editovat | editovat zdroj]
Netrvalo mu dlouho zjistit, že online hodiny jsou k ničemu. Pořádal je tak jen sporadicky, třeba aby žákům žádal další úkol. Domácími úkoly mohlo být i prosté cvičení v pracovním sešitě, zadával však i zajímavější úkoly jako fotit venku zástupce vrubozobých.
Učitel výkladový (Magister interpretatio)[editovat | editovat zdroj]
Ve škole vždy vykládá nebo během hodin vyvolává a zkouší žáky. Během onlinu v podstatě nic nezměnil, akorát místy místo vyvolávání žáků spíše vyvolával duchy.
Učitel rezignovaný (Magister abdicaverunt)[editovat | editovat zdroj]
Chápe, že žáci podvádí a budou podvádět, nic s tím však nedělá. Na hodinách si povídá sám se sebou a občas zadá žákům snadný úkol, aby měl co známkovat na vysvědčení.
Učitel přísný (Magister stricte)[editovat | editovat zdroj]
Opak rezignovaného. Hodiny na styl výkladového a úkoly na styl úkolovače s velkou špetkou krutosti a nekompromisnosti.
O minutu pozdě odeslaný test? Pět! Trochu rozmazaná fotka vypracovaného cvičení? Pět! Fotka vzhůru nohama? Pět! Pozdní odpověď na hodině? Pět! Nereagování na dotaz? Neomluvená hodina! Špatný formát odeslaného úkolu? Pět!
Tento učitel neměl vůbec problém s tím, že na hodině něco probere a hned z toho žákům dá test na pár minut.
„ | Do Gůgl učebny jsem vám žádal test, máte na to do půl desáté —Učitel v 9:22 po skončení výkladu |
“ |
Hadový vyvolávač (Magister hadus)[editovat | editovat zdroj]
Zní to kuriózně, ale jedním ze slovních spojení v učitelském slangu je "vyvolávat a odpovídat jako háďata", čímž se myslí vyvolávání žáků postupně podle toho, kde sedí.
Tuto praktiku provozovali i na online hodinách. Trochu jim nedošlo, že každý vidí pořadí svých spolužáků úplně jinak. No a tak aspoň do hodin přibyla špetka překvapení.
Uspávač hadů (Magister taediosus)[editovat | editovat zdroj]
V podstatě podruh výkladového s extra nudným projevem. Příliš žáky nezkouší, buď sní, že si je vyzkouší po příchodu do školy (kterého se nedočká) nebo zadává testy.
Neznalec počítačový (Error computatrum)[editovat | editovat zdroj]
Chudák, který příliš nechápal moderní technologie. Někteří kolegové mu rádi poradili, žáci z něj však měli srandu. Bývá autorem mnoha slavných hlásek.
Učitel kreativní (Magister creativitus)[editovat | editovat zdroj]
Malé procento učitelů se skutečně snažilo žáky na hodinách bavit a dávat jim zajímavé úkoly a projekty. Děkujeme!
Kuriozity na hodinách[editovat | editovat zdroj]
Dělat si na hodinách srandu bylo lehčí než kdy jindy. Jednak kvůli neznalosti učitelů, jednak kvůli úbytku strachu.
Jak vás přece mohl učitel potrestat? Vyhodit za dveře? Křičet na vás?
Klávesové zkratky[editovat | editovat zdroj]
Když se učitelka ptala, jak se zvedne hlasitost, žáci odpověděli, že přece Windows + L jako "loud" čili hlasitěji.
Na jakýkoli dotaz šlo odpovědět, že se vyřeší zkratkou Alt + F4, neboť funkčnost kláves tohoto typu nezná vůbec nikdo.
„ | Jak se ukončuje sdílení obrazovky? —Učitelka |
“ |
„ | Musíte dát Alt F4! —Pět žáků najednou |
“ |
Přerušit výklad učitele šlo i kreativnějšími metodami. Jedna třída prý našla skulinku v jednom programu. Když ho totiž učitelka špatně nastavila, měl práva admina kromě učitele také první přihlášený — stačilo se přihlásit o pár minut dřív a mohli jste ostatním vypínat mikrofony či je vyhazovat. Byla to třída plná srabů, tak vždycky vypnuli učitelce mikrofon a pět sekund poté ji upozornili. Samotná učitelka trpící neznámou chorobou pořád opakovala, jak se na tom notebooku snaží nic nemačkat. Jednou vypnutí mikrofonu dokonce svedla na kočku, kterou zrovna držela v ruce. To byla pak sranda na třídní skupině.
Já myslel, že jsem vypnutej[editovat | editovat zdroj]
To žáci říkali, když zjistili, že nemají vypnutý mikrofon a zrovna se věnovali ne zrovna nejvhodnějším a nejklidnějším aktivitám. Občas někdo něco zakřičel na člena domácnosti.
Technické problémy[editovat | editovat zdroj]
Mikrofon[editovat | editovat zdroj]
Někteří svým učitelům dopředu tvrdili, že jim mikrofon nefunguje či ho nemají. Některým učitelům došly nervy a mikrofon ze svého žákům pořídili.
Mnohem lepší metodou bylo si po vyvolání učitelem zapnout mikrofon a říct, že vám nefunguje. Oni vám to někteří dokonce věřili.
Nejlepší situace ale nastávala ve chvíli, kdy žák tvrdil, že mu mikrofon nejede, ale zapomněl si ho vypnout a třeba během hodiny omylem něco pěkného pronesl.
Nastaly i situace, kdy žák hrál hru a chtěl seřvat svého spoluhráče, měl však zapnutý mikrofon nejen ve hře, ale i na online hodině.
Největší sranda byla, když byl jeden žák zkoušen z němčiny a u toho vyrušen svými rodiči, které se sluchátkami (s mikrofonem) na uších seřval. To se dokonce dočkal ozvěny od svých spolužáků.
Výpadek proudu[editovat | editovat zdroj]
Jednoduše. Po vyvolání se žák odpojil z hodiny. Když se ho učitel pak ptal, tvrdil, že jim spadl proud.
Kamera[editovat | editovat zdroj]
Klasikou bylo tvrdit, že nefunguje či není.
Lepší bylo jí pustit, aby učitel viděl pracujícího rodiče v pozadí s ne zrovna reprezentativním oblečením či neustlanou postel.
„ | Franto, dej si tu kameru níž, ať tě vidím pořádně a ne jenom tvoje vlasy. —Učitelka (později toho litovala) |
“ |
Hlášky z hodin[editovat | editovat zdroj]
- "Zapněte si kamery, abyste mě slyšeli."
- "Pepo, jsi tady s námi?"
- "Vidíte ten rozdíl...?" "Pančeli, co tam jako máme vidět? My je vidíme obě šedý."
- "Neříkej mi, že vám tam zase něco zamrzlo."
- "Matěji, jste tam?" "Vypadá to, že tu s námi Matěj zase není."
- "Zkuste si vypnout monitor. Ehm, teda ten reproduktor."
- "Pepo?"
- "Do píči, vem si toho kocoura! Však v kuse tu něco rozbíjí, bože můj!"
- "Haló?"
Návrat do škol[editovat | editovat zdroj]
Putin (proboha, proč je zmíněný v textu o školství?!), mistr medicíny (lepší než Trump a jeho vakcína spočívající ve vpichování desinfekce do žil), postupně vyléčil Evropu od Covidu tím, že začal válku a na pandemii se pomalu ale jistě zapomnělo.
Dohánění látky bylo pro některé (třeba před maturitou) doslova noční můrou. Žáci se vrátili do lavic a museli za naučit znovu se učit. Ale tak aspoň na ně zase mohli kreslit a rýt geometrické útvary.
Závěr[editovat | editovat zdroj]
Toto období bylo pro některé splněným snem, pro většinu zúčastněných (včetně učitelů, rodičů, bráchů) spíš noční můrou.
Pokud máte zkušenosti s tímto obdobím z kterékoli zúčastněné strany, podělte se s nimi prosím v tomto článku.