Vysvědčení

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jožo, ty prestaň klamať do telky!

—Prvňák po předání vysvědčení. Atmosféra je ve třídě velmi napjatá.

Vysvědčení (studentských slangem výzo) je název pro veledůležitou úřední listinu, kterou dostávají žáci základních s středních škol zpravidla dvakrát ročně. Z vysvědčení čtenář zjistí, jak se žák vzdělával a choval.

Výzo snaživého deváťáka. Kvůli dějepisu však skončí nejlépe v Mekáči, na střední může zapomenout. Krutost je třeba.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Vysvědčení představuje pro žáky neopomitelnou motivaci ke svému studiu — bez vysvědčení se známkami by to měli všichni na háku. Hned po diplomu z VŠŽ se jedná o druhý nejdůležitější dokument, který člověk za svůj život obdrží. Pakliže má člověk nějaké vysvědčení že SŠ, přikládá se mu větší váha než těm základoškolským.

Mezi obecně známé pravdy patří, že kdo nebude mít dobré známky, nedostane práci. O kritériích, která je potřeba splnit pro získání práce na určitých pozicích, se dočtete dále.

V České republice se využívá vysvědčení nejčastěji z 8. a 9. tříd ZŠ při podání přihlášky na SŠ. Dalším kritériem jsou pak CERMAT testy.

Vysvědčení v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vysvědčení žáci dostávají dvakrát do roka (na konci ledna a června).

Způsob hodnocení[editovat | editovat zdroj]

V ČR se používá pětistupňová škála hodnocení (1 až 5) pro známkování běžných předmětů a třístupňová škála (1 až 3) pro hodnocení chování.

Oblíbenou specialitou je též počítání průměrů ("co žákovi vychází") či zaokrouhlování.

Z toho testu potřebuju aspoň za 3, aby mi ještě vyšla dvojka.

—Žák 8. třídy před testem z přírodopisu

Pančelko, když mám průměr 3.50, dáte mi ještě trojku?

—Žák druháku na hodině matematiky v lednu

Klasifikační stupně předmětů[editovat | editovat zdroj]

1 (výborný)[editovat | editovat zdroj]

Rezervován pro žáky 1. až 3. tříd a pro šprty. Znamená, že žák dokonale ovládá látku, dokáže ji vysvětlit, uvést do praxe, dělá službu, dobře zalévá květiny, podlézá učiteli či je dokonce Bohem.

Na jedničku umí jenom Pán Bůh!

—Průměrná učitelka průměrného předmětu na průměrné škole v průměrný školní den

2 (chvalitebný)[editovat | editovat zdroj]

Po přinesení chvalitebné (dvojky) domů mohou nastat jen dvě situace. Buď je žák pochválen rodiči a dostane dva kopečky zmrzliny, nebo je vyveden z domu, (možná) pochválen dvěma dozorci v gulagu na Sibiři, dostane dvě lopaty a jde hrabat sníh.

3 (dobrý)[editovat | editovat zdroj]

Dostane-li žák stupeň dobrý, není to dobrý. Nemůže být zaměstnán v mnoha profesích, neboť nedosáhl vyznamenání.

4 (dostatečný)[editovat | editovat zdroj]

Dostatečná je dostatkem pro to, aby žák ještě nepropadl. Dostatečně včas dostane dostatečné množství dostatečného počtu dávek, o které si s dostatečným předstihem musí zažádat na úřadě. O dostatku práce si i s jednou dostatečnou může nechat dostatečně dlouho zdát.

5 (nedostatečný)[editovat | editovat zdroj]

Žák nedostatečně ovládá látku, nedokáže ji vysvětlit či uvést do praxe, nedělá službu, nedostatečně zalévá květiny (naopak je až příliš dostatečně hnojí nepatřičnými látkami — aspoň něco je dostatečné), nedostatečně podlézá učiteli, ani není Bohem.

Za svou nedostatečnou snahu je dodatečně dostatečně potrestán (pokud teda kuli nedostane na pololetí, tam to vlastně nevadí). S dostatečným časovým odstupem (na konci srpna) je žák postaven (nebo posazen) před komisionální zkoušku, kde mu dostatečné množství učitelů (tj. ti, co se stihli vrátit z dovolené) dostatečně názorně dokáže, že jeho znalosti nejsou dostatečné, nýbrž nedostatečné. Dostatečně včas (hned) tedy žáka informují, že propadá.

Klasifikace chování[editovat | editovat zdroj]

Žák během školního roku sbírá body, učitelé si je poznamenávají do sešítků jako mínusy nebo černé puntíky. Princip zůstává stejný jako u řidičů — za moc bodů přijde trest.

K tzv. vybodování (3 z chování) potřebuje žák upirátit pouhé 4 body. Dvojku z chování získává za 2 body, s jedním bodem dostane ředitelskou nebo třídní důtku, či jen napomenutí třídního. Záleží jen a pouze na pověsti žáka, jeho rodičů a výši nabídnutého úplatku.

Vyučující, který zaznamená nejvíce bodů, je odměněn červenou propiskou zdarma, aby mohl psát další mínusy, či černým fixem, aby mohl pokračovat v tečkování hříšníků.

Body[editovat | editovat zdroj]

  • ½ bodu obdrží žák, který je nachytán bez přezůvek, pije či během hodiny nebo nemá úkol.
  • 1 bod obdrží žák, který je nachytán, jak kouří na WC nebo pije či jí během hodiny v "odborné učebně".
  • 2 body obdrží žák, který rozbije okno nebo plivne učiteli do kafe (za plivanec je bonusový 1 bod, je-li obětí ředitel nebo jeho zástupce; bonusové 2 body pak získá žák, který plivne do kafe inspektorovi).
Já jsem Sparťan, mně stačí jeden bod.

—Žák po rozbití okna (před týdnem byl Slávista, ale zrovna se nedaří Spartě)

Absence[editovat | editovat zdroj]

Vyhodnotí-li učitel, že žák pravidelně navštěvuje jeho hodiny nepravidelně anebo se pravidelně dostavuje na písemky nepravidelně, potrestá žáka "enkem" (N — nehodnocen) na výzo, popř. je žák donucen dopsat si testy.

A běda, jestli se žák na dopisování vykašle. I když mu vychází z 19 testů průměr 2.00, ten 20. si musí dopsat, jinak se zhroutí svět (a třeba zplacatí). Průměr to žákovi nezmění, pokud však test odevzdá prázdný, nedostane kuli z testu a dvojec na výzo, ale enko.

Že enko vlastně nic neznamená, si žák většinou uvědomí až poté, co se vášnivě pohádá s učitelem. Je pak nucen maturovat z jiného předmětu, aby ho daný učitel nepotopil. Proto všichni milujeme české školství.

Hledání práce[editovat | editovat zdroj]

Že kdo nemá dobré známky, nedostane práci, jsme už zmínili. Přinášíme neúplný přehled požadavků zaměstnavatelů na zaměstnance v určitých profesích.

Zaměstnanec provozu restaurace[editovat | editovat zdroj]

Aneb univerzální brigádník v Mekáči. Nikdy nesměl mít na vysvědčení žádnou čtyřku, už vůbec ne v sedmé třídě z fyziky.

Učitel[editovat | editovat zdroj]

Vždy se poctivě vzdělával. Středoškolský měl vždy samé jedničky (je tedy pánem Bohem či paní Bohovou), učitelům na 2. stupni ZŠ se tolerují samá vyznamenání, i na 1. stupni je však jediná trojka zcela nepřípustná.

Popelář[editovat | editovat zdroj]

Tady pracují ti, co na školu kašlali. Podle odborníků na práci (učitelů) jde o jedno z nejnáročnějších povolání, zároveň si vydělávají špatně. Což o to, že mnohdy pobírají více, než jejich hodnotitelé (učitelé).

Střední škola Náhorní krátce po obsazení jednotkami SS.jpg
Škola a její obyvatelé
Školní jídelnaŠkolní zkoušeníŠkoloviceJak podvádět ve školeUčitelštinaUčitelská knížkaMinisterstvo školstvíVysvědčeníŠkolní řád

Školy: ŠkolaVDFŠkola Mánesova SokolovZŠ TupolevovaZŠ KosmonautůZŠ LaštůvkovaZákladní škola a mateřská škola kpt. Otakara Jaroše, LounyZákladní škola Havlíčkův Brod, V Sadech 560Škola Mánesova Sokolov

SŠ NáhorníStřední škola designu a módy ProstějovProstějovská reálkaSmíchovská Střední Průmyslová škola a gymnáziumStřední škola Educhem a.s.

Gymnázium a SOŠ AžGymnázium Brno-ŘečkoviceGymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková deorganizaceGymnázium DobruškaGymnázium Mentálně LabilníchGymnázium SokolovGymnázium Václava JebavéhoMensa gymnázium ŘepyPrvní a Poslední české gymnázium v Karlovarském velkovévodství


Obyvatelé škol: PaníčitelkaPedagogUčitel • (Typy učitelů) ŽákŠprt školníŠkolníkUklízečka