Super Tux

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hra Super Tux. Na obrázku je vidět Tux a dva nájemní vrahové.

Super Tux (též SuperTux) je počítačová hra o maskotovi Linuxu, který bojuje proti Windowsu. Hra není zcela hotová, protože jí ovládla parta Němců, jejichž cílem je zneužívání Super Tuxe pro zachraňování uprchlíků.

Jedná se o 2D skákačku, ve které Tux v každé úrovni trpí obsesí dostat se do cíle a nakrást při tom co nejvíce peněz.

Příběh[edit | edit source]

Maskotové jednotlivých operačních systémů si pohodlně žijí ve svých biomech. Jednou Windows chtěl ukrást další kus kódu Linuxu, ale Linux odmítl vydat svůj kód na komerční účely. Big Bill Bránovi se to nelíbilo, a tak vyhlásil Linuxu válku. Narazil ale na problém. Žádný z jeho počítačů nebyl dostatečně rychlý na to, aby uřídil tank. Proto Bill Brána podplatil krokodýla Noloka, aby spáchal na Tuxe atentát.

Krokodýl Nolok ukradl Tuxovi manželku Penny a poslal na něj nájemné vrahy. Někteří nájemní vrahové jdou zašlápnout, jiní se musí zastřelit ohnivou koulí. Tux se rozhodl vydat na Nolokův hrad, aby si zpátky přisvojil svojí milovanou Penny. Naštěstí Big Bill Brána poztrácel všude tolik peněz, takže Tux veškeré svoje náklady na cestu hradí z financí, které krade po cestě. Stejně má Bill Brána peněz tolik, že je to pro něj jen nepatrná ztráta.

Po dlouhé cestě se Tux dostal do Nolokova hradu, který byl také plný nájemných vrahů. Potom ale zjistil, že Bill Brána pronajal Nolokovi jiný hrad, do kterého uprchnul i s rukojmou Penny. Tux se tedy vydal do Nolokova pronajatého hradu. Situace se několikrát opakuje, až to Noloka přestane bavit, stáhne najaté vrahy, vrátí Penny a přizná se Tuxovi, že za to může Microsoft. Tux se vydá do ředitelství Microsoftu, porazí Billa Bránu, smaže všechny Windowsy na světě a navrátí pořádek v celé zemi.

Vlastnosti[edit | edit source]

Super Tux 0.3.1 na Windowsu Vista

Super Tux je 2D skákačka primárně vyvíjená pro Linux, nicméně lze spustit i na jiných operačních systémech. Na některých Windowsových platformách odmítá fungovat. Super Tux nabízí velké množství objektů, grafiky a hudby, které se dá použít pro tvorbu vlastních úrovní.

Co se týče skutečně využitých vlastností, je to horší. Super Tux stále nemá žádný příběh, ten výše popsaný je jen jakýmsi „plánem do budoucna“. Plno grafiky je duplicitní, například v Super Tuxovi existují tři typy lávy, z nichž použitelný je jen jeden (Je zvláštní, že obojí je prvočíslo.).

Vývoj[edit | edit source]

Verze 0.0.0 až 0.0.6[edit | edit source]

V těchto raných verzích ještě Tux bojoval proti Windowsu přímo, protože Wokňousy ještě nebyly tak pomalé, aby neutáhly ani základní bojové prostředky, Nicméně ani tak nebylo možné potkat počítač s Windowsem, na kterém by se zrovna neukazovala modrá smrt.

Verze 0.1.0 až 0.1.3[edit | edit source]

V těchto verzích byl příběh vymyšlen podle výše popsaného schématu. Zatím byl implementován pouze první Nolokův hrad s tím, že příběh bude ještě pokračovat. Později byly přidány bonusové úrovně, ve kterých si mohli hráči vybít svůj vztek na nájemných vrazích, aniž by museli hrát hlavní hru.

Verze 0.3.0 až 0.3.5[edit | edit source]

Tux v lese

V těchto verzích bylo přidáno mnoho nových věcí, ale v příběhu se moc nepokročilo. Druhý Nolokův hrad sice přidán byl, ale Microsoft zřejmě podplatil vývojáře Super Tuxe natolik, že museli ostrov s druhým hradem přesunout „dočasně“ do bonusových úrovní. Navíc plno vývojářů bylo podplaceno, aby hru dále nevyvíjeli, a tak vývoj po většinu času stál.

Verze 0.4.0 až 0.5.1[edit | edit source]

Kolem Super Tuxe se vytvořil nový tým, který se nenechal podplatit Microsoftem. Sice bylo do Super Tuxe přidáno plno užitečných blbůstek, ale příběh se vůbec nehnul.

Současný tým vývojářů[edit | edit source]

Tým Super Tuxe se skládá z těchto individuí:

 • Snobbi – Ústřední postava týmu, zárooveň nejzakomplexovanější článek. Každá změna musí projít jeho kontrolou a projde pouze za předpokladu, že autor změny dostatečně vychválí Snobbiho, pseudovelitele Super Tuxe. Občas se věnuje filosofickým úvahám o smyslu světa a smyslu ostatních vývojářů.
 • Max ZlodějDruhá hlavní postava týmu. Jeho hlavním posláním je kontrolovat, zda-li je všechno podle norem. Když něco není podle norem, tak přes to vlak nejede. Jinak schválí leccos.
 • Humr druhý – Dříve byl též jednou z hlavních postav, v současné době ale neaktivní. V době své aktivity strašil ostatní vývojáře s tím, že by se mělo konečně už se Super Tuxem něco udělat. Sám i na některých svých nápadech pracoval, ale musel vždy podstoupit celou proceduru schvalování změn, asi jako při výstavbě české dopravní infrastruktury.
 • Matematika 22 – V podstatě je to stejné co Max Zloděj, jenom amíckého původu.
 • Rezavá Krabice a Sehráno – Tito dva vývojáři mají za úkol vytvářet nové úrovně. Nicméně je nevytvářejí tak rychle, aby si mohli konkurovat.
 • Kaktus – Tento vývojář má za úkol občas přijít a všechno pochválit nebo zkritizovat.
 • Geblý – Tento vývojář je jediný, který má povolení tvrdit, že je vyšší než Snobbi. Na rozdíl od Snobbiho nic nedělá a jenom je proti všemu. Nikoho by nepřekvapilo, že je Francouz.
 • Sydney JDAmerický velkostatkář, sice toho moc neudělal, ale aspoň je s ním legrace.
 • LHMAmík plný svých amíckých ideálů. Nesnese šedou politiku, ten by v Česku moc dlouho nepřežil.
 • Grumbles – Moc nevídaný vývojář, i Snobbi před ním smekne klobouk. Má široké zájmy, takže často pracuje na jiném projektu. Někdy udělá změnu, které absolutně nikdo nerozumí.
 • Dále se mezi vývojáři nachází plno členů, kteří moc nepřispěli a ani je nikdo nikdy neviděl.
 • Brm Brm Auto – Tato postava není členem týmu, i když si to zřejmě myslí. Pracuje převážně na řitním alpinismu, občas dostane ban.

Licence[edit | edit source]

Super Tux je sice zdarma ke stažení, ale existuje plno ujednání, co se s tím smí a nesmí dělat, takže si s tím každý dělá, co chce. Stejně se v tom nikdo nevyzná a nikdo to nekontroluje.