Pepř

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Pepř"

pojednává o opačném tématu než článek Sůl.

Článek Pepř dokazuje, že mnohé z toho, co se píše na Českopedii je opsáno z Necyklopedie.
Nehopsající Wikipedie.png
Typické jídlo z mekáče, kde se pepřem snaží zamaskovat samotné jídlo
Dokonce i pepř má svoji rozhlednu. Několikrát do roka se zde pořádá samosběr

Pepř, britsky pepper (londýnskou britštinou peppah), hóchnóbl staročeštinou Pfeffer, je tradiční indické koření pocházející z Číny. Často se používá jako maskovač samotného jídla. Má tedy podobný gastronomický význam jako hořčice nebo kečup. Je proto velmi oblíben a již několikrát nastala pepřová krize zapříčiněná jeho nedostatkem. Obyvyklým podezřelým je kmotr Petr, který v pravidelných intervalech aplikuje tuto substanci na prase v množství větším než malém.

Narozdíl od konkureční soli není tak obtížné jej získat. Pepř, narozdíl od peněz, totiž roste na stromech. Pepře by bylo vždy dostatek, ale když ztratila Británie nad Indií nadvládu, rozmohla se tam lenora a místní odmítají za drobný obolus třást stromy a poté kuličky sbírat. Což je škoda, protože o pepři se traduje, že je dobrý na prut a mohlo by to obrátit vývoj demografické křivky v celé Evropě. Konspirační teorie hovoří [zdroj?]­ o tom, že místní obyvatelé pepřovníky sklízí a konzumují sami. Tomuto bludu věří zejména pracovníci ve Statistickém úřadu, což dokládají naprosto zcestnými barevnými obrázky.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Pepřů je několik druhů, poddruhů a soudruhů:

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Objev pepře se datuje období okolo pravěku. Tamnější obyvatelé jej ve velkých množstvích často využívali jako nástroj sebevraždy. V období starověku se zase využíval jako mučidlo, nejstarší zdroje hovoří o nuceném ukýchání za pomocí mletého pepře. První nalezený pepř [1]je dokonce slavnější než Věstonická Venuše[2] a je vystaven v Práglu (napodobenina, jako vždyky, v Brně).

Velký rozmach zažil pepř počátkem 21. století, kdy si jej všimly fast foody a začaly jej ve velkých množstvích přidávat do jídla; například v mekáči je zcela běžné, že namísto jídla dostanete čistý pepř okořenený masem. Tento zvyk záhy přejaly i vdavekchtivé slečny. Virtuózní práce s pepřem podle časopisu Bravo dokáže skrýt záměnu hovězího za vepřové a učiní poživatelným i kuřecí. Navíc pak pro její kuchařské umění plane nejen vaše srdce, ale i zrak a jazyk.

Výhody[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od konkurenčních surovin, má pepř spoustu výhod. Například:

  • Není moc sladký
  • Není moc slaný
  • Není moc kyselý
  • Není moc hořký
  • Není moc dobrý

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[zdroj?]­[editovat | editovat zdroj]

  1. Datován Léta Páně 123, vterý, 5. rozkvětence, mezi 6:00 a 6:08 ráno – ano, tehdy se to počítalo jinak kvůli přestupné středě a staroslověnské měsíce měly někdy velmi humorné názvy.
  2. Ta kozatá a prdelatá soška, co vypadá jako Kim Kardashian, ale narozdíl od ní má fakt jako cenu a swag.