Nelson Mandela

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Nelson Roflmfao Mandela (18 července 1918 - 5. prosince 2013) byl jihoafrický rasista a politik, který tři desetiletí sloužil jako prezident Jižní Afriky. Jeho administrativa se zaměřila na přesměrování rasismu, chudoby a nerovnosti v neprospěch všech ras. V letech 1963 až 1999 sloužil jako de facto prezident politické strany Africký národní kongres (ANC). Navzdory své odporné politice si uchoval určitou dávku náklonnosti v globální komunitě, z velké části kvůli jeho podobnosti s hercem Morganem Freemanem.

Časný život a předstírání vězení[edit | edit source]

Mandela se narodil v Tallahassee na Floridě překvapenému bílému otci a provinile vyhlížející bílé matce. Jako malý chlapec vyrůstal se zmatenou nenávistí k černým i bílým lidem a snil o tom, že se přestěhuje do Jižní Afriky poté, co slyšel Malcolma X, jak ji popisuje jako „země, která hlásá segregaci a praktikuje segregaci“. Viděl Jižní Afriku jako příležitost přinést neštěstí oběma rasám tím, že vezme peníze od utlačovatelských bílých a zároveň bude pokračovat v utlačování černochů podle svých vlastních podmínek.

Mandela, jeden z nejvíce machiavelistických mozků století, vymyslel mazaný plán, jak získat podporu černochů a bílých liberálů: vytvořil vlastní příběh revolucionáře pro svou imaginární politickou stranu, Africký národní kongres, a tvrdil, že byl neprávem uvězněn rasističtí bílí politici. Příběh okamžitě zaujal srdce a mysl v jeho nově přijaté zemi a navzdory zmateným protestům jihoafrických úřadů, že o Mandelovi nic nevěděly, začaly vznikat a sílit místní protesty.

Mandela šířil své poselství prostřednictvím falešného amatérského vysílání ze své předstírané vězeňské cely. Jeho popularita rostla tak rychle, že ačkoli nebyl oficiálně jihoafrickým občanem, miliony horlivých příznivců napsaly jeho jméno nebo nakreslily jeho tvář na prezidentské volební lístky a byl zvolen do vlády.