Kosmetika

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Make-up)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Kosmopysk.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Kosmetika vyhladí i stopy stáří.
Existují případy, kde je i kosmetické umění bezmocné.

Kosmetika, něm. Kosmetik, fr. Cosmetique, jsou substance a serepetičky užívané pro zvelebení nebo ochranu lidského zjevu a vůně lidského těla. Zatímco průměrný muž používá mýdlo a občas zubní pastu, typická dámská kosmetika zahrnuje pleťové krémy a mléka, hygienické prostředky, pudry, parfémy, rtěnky, laky na nehty, oči a obličejový make up, přípravky na trvalé ondulace, dočasné ondulace, momentální ondulace, momentální žehlení, dlouhodobé žehlení, vyhlazování, bělení, ztmavování, barvení vlasů, deodoranty, dětské produkty, lázeňská zřídla, uhličité koupele, soli do koupele, masti a mnoho jiných produktů, takže si není v koupelně ani kde položit mobil.

Make-up[editovat | editovat zdroj]

Jejich použití je rozšířené, zvláště mezi ženami v západních zemích. Podmnožina kosmetiky je nazývána "make-up", který se vztahuje v první řadě na produkty, určené změnit uživatelův zjev. Výroba kosmetiky je aktuálně ovládána malým počtem nadnárodních společností, které začaly svou činnost na začátku 20. století. V předešlých dobách byl make-up k dostání v prodejnách Barvy-laky, n.p. v pětikilových pixlách, které maximalizovaly obsah vůči obalu. Dnes se tento poměr obrátil.

„Počišťovačů armáda dělá Praze make up
slet, pardon spartakiáda vypukne už coby dup.“

- Pavel Bém

Make-down[editovat | editovat zdroj]

Make-down je opakem make-upu používaného v dekadentních západních zemích; používá se především v pokrokových východních zemích. Spočívá v nanášení polonia na obličej. Podle měření, které vykonala posádka Raketoplánu Necyklopedie je průměrná vrstva make downu tlustá 3-4 cm a úspěšně brání otěru i při průletu atmosférou ve vysokých rychlostech a proto se žena o svůj zevnějšek nemusí obávat ani když letí pro děcka do školky a je možné nátěr realizovat jen jednou denně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

U této Američanky je třeba zásah opravdového odborníka.

Nejstarší archeologický důkaz o použití kosmetiky byl nalezen ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě. Tam často používali kosmetiku obsahující rtuť, což uspíšilo zánik těchto civilizací a tato tradice je důvodem, proč mají dodnes modelky na předváděcích molech tak otrávený výraz. V dávném Egyptě, dle očitého svědectví Heleny Vondráčkové, existovala vedle kasty lazebníků, kteří se starali o tlakové mytí, i speciální kasta zkrášlovačů. Ti vstávali brzo ráno, ještě za kuropění, aby rozmíchali barvy v kádích a poté natíraly válečky majetné ženy, aby mohly vylézt mezi normální lidi.

Dnes jsou na čele firmy z Francie a USA a kosmetika je dealovaná stejným způsobem, jako krystalická chuť do práce na Václaváku, jen se dealerům říká "avonlady". Distributorky přicházejí na návštěvu obtěžkány různými barevnými taštičkami a trpělivě ukazují obrázky, jak bude aplikantka jednou vypadat, když rozfofruje rodinné jmění, automobil a manželovu ledvinu. V řeči marketingu se jedná o osobní prodej a pro muže je to jediný moment, kdy může legálně utéct z domu a jít do hospody.

Polemika[editovat | editovat zdroj]

Popularita kosmetiky se ve 20. století rychle zvyšovala. Používali ji dospívající děti, zvláště mladá děvčata, rockoví zpěváci a gothici. Mnoho nadnárodních koncernů zachytilo tento rozšiřující se trh rtěnek a lesků představující tučné zisky. Marketing a reklama užívá třpytivých balení, která lákají nedospělé jedince. Sociální důsledky pro mladší a mladší mládež vyvolaly pozornost médií a obavy o psychické zdraví společnosti. S rozmachem internetu na počátku 21. století ovšem význam make-upu uvadá jako brambor při nedostatku dihydrogenmonoxidu v polní prsti a nahrazují je Instagramové filtry. Je to levnější a decka stejně nechodí ven a nikdo pořádně neví, jak ten druhý vypadá.

Řekli o kosmetice[editovat | editovat zdroj]

„Kosmetika je na hovno, ženská si před randetem na xicht namaluje slušnej vobličej abys s ní šel. A když to ráno z xichtu sleze, nestačíš se divit na jakou vobludu jsi včera vlez.“

- Moshe Zylbrsztajn

„Na první rande jedině na plovárnu.“

- lidová moudrost

Ukázky zvýšení indexu sjízdnosti za použití make-upu[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • O nástrahách make-upu napsal nesmrtelný Jan Neruda publikaci "Písně kosmetické".


Fat Martini Woman.jpg
Ženské věci
BlondýnaDámskoDominaHarfaHidžábJihočeské matkyKosmetikaMenstruaceMrchaPannaPrsPříležitostSeznam hereček a osobností s velkým poprsímStará pannaStydké pyskyTeorie ženské mysliTěhotenstvíTchýněVaginaVřetánkoWomaniumŽena obecnáŽena všeobecnáŽenská logikaŽenské hormonyŽenský orgasmusŽenský postargumentační dovětekŽenština